1p
Idén minden eddigi csúcsot megdöntött a cégek bedőlésének aránya, a kedvezőtlen tendencia már a korábban jól teljesítő iparágakat is elérte. Mindeközben a cégek számának bővülése lassulni látszik, már nem szaporodnak gomba módjára
A D&B harmadik negyedévre vonatkozó magyar gazdaságról szóló elemzése szerint folyamatosan növekszik, és minden eddigi csúcsot megdöntött a cégbedőlések aránya. Magyarországon 100 cégből több mint 3 egy éven belül megszűnik fizetésképtelenség miatt, a kedvezőtlen tendencia már a korábban jól teljesítő iparágakat is elérte.

Az elemzés szerint jellemzően magyar tendenciaként a társas vállalkozások száma az elmúlt negyedévben tovább növekedett, és 2011 szeptemberének végén meghaladta az 565 ezret, ami 2,3 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A 2008 őszén kirobbant válság előtt még 5,65 százalékos volt a cégszám-bővülés Magyarországon, 2011 első félévében már csak 2,5 százalék, de a bővülés dinamikája láthatóan tovább csökkent az elmúlt hónapban.  Az új cégalapítások száma a 2010-es év azonos időszakához képest csökkent, mivel az elmúlt 3 hónapban 11650 vállalkozást jegyeztek be, míg 2010 harmadik negyedévében még 12 ezret.

Végre csökken az építőipari cégek száma

Az elemzés szerint lassan közelít a magyar gazdaság ahhoz, hogy a cégvilág ne gomba módjára szaporodjon, mint az elmúlt években. A D&B üdvözlendőnek tartja a törvénykezés azon törekvéseit, hogy korábbi pénzügyi beszámolót szándékosan nem leadó cégeket szankcionálja, és megakadályozza a korlátlan új cégalapítást. Mindezek mellett az elemzők olyan intézkedéseket is szükségesnek tartanak, amik azt segítik, hogy a Magyarországra különösen jellemző kis méretű vállalati szektor növekedni tudjon, és a megbízható cégek kitűnjenek, jobb lehetőségeket kapjanak.

Az elemzés alapján a stabilizáció egyik útja lehet, ha egy cég időben és példás fizetési fegyelemmel egyenlíti ki számláit, beszállítóik nekik kedvezőbb fizetési feltételeket szabnak, mely által teljesítményük is nő. Keleti József, a Bisnode Csoport magyarországi igazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy számlafizetési információk mellett a tulajdonosok, vezetők korábbi cégkapcsolatait is érdemes megvizsgálni üzletkötés előtt.


Az elmúlt egy évben csökkenő cégszámú iparágak
Forrás: D&B

A vállalkozások száma az iparágak zömében nő, azonban egyre több olyan szektor van – jelenleg hét (élen a textil-, építő-, és papíriparral) –, ahol csökkent a cégek száma egy év alatt. Az építőipar mérsékelt csökkenése már reakció a szektor egyre nehezebb helyzetére, mivel eddig a nagy fizetésképtelenség ellenére folyamatosan emelkedett a cégek száma. Míg korábban a pénzügyi, biztosítási vállalkozások száma kiemelkedően, 10 százalék felett növekedett, addig egy év alatt már csak 9 százalékkal nőtt.

Az elemzés megyei összehasonlításában jól látszik az ország széttagoltsága, gyakorlatilag az összes nyugati megyében növekedett a cégszám, miközben a legnagyobb, 2,27 százalékos csökkenés Nógrád megyében történt.

Fizetési képesség: szakad a cégvilág

A Bisnode adatai szerint az átlagos fizetési határidő 30 nap körül van Magyarországon, ha az elmúlt 3 hónapot vetjük össze 2010 harmadik negyedévével, akkor minimálisan bár, de csökkent is ez az időtartam. 2011 harmadik negyedévében a számlák 54 százalékát határidőre kifizették a cégek, míg egy évvel korábban csupán a kiállított számlák 48 százaléka került időben kiegyenlítésre. Sajnos ezzel egy időben a fizetési késedelem is nőtt, ami arra utal, hogy a több határidőben kiegyenlített számla annak következménye lehet, hogy a fizetési feltételek szigorodtak, nem pedig a fizetési morál javult.


Iparágak, melyekben a legtovább tart pénzhez jutni
Forrás: D&B

Keleti József szerint azon vállalkozások, melyek jól működnek és nem küzdenek problémákkal, még meg tudnak felelni a szigorodó fizetési feltételeknek, míg a nehéz helyzetben lévő cégek egyre nagyon fizetési késedelmekbe kénytelenek esni, azaz a cégvilág fizetési képesség területén kezd szétszakadni.

A gazdasági válság által erősen sújtott iparágakban a legmagasabb a pénzhez jutási idő, azaz a fizetési késedelem és a fizetési határidő összege. A gépjármű-kereskedelemben, az építőiparban, a papíriparban, és a gumitermékek gyártása szektorban több mint 70 napig tart mire egy utalásos számla kiállítása esetén hozzájut az eladó a pénzéhez.

Egyre több cég dől be

Az adatok alapján a cégek bedőlési, fizetésképtelenségi aránya sajnálatos módon folyamatosan emelkedik, és ismét negatív csúcsokat döntött. Míg egy éve 3,18 százalék volt a bedőlési arány, addig most már a 3,43 százaléknál tartunk, és valószínűleg ennek a tendenciának még nincs vége, mivel újabb gazdasági nehézségekkel kell a vállalati szektornak szembenéznie.


A 10 legnagyobb bedőlési arányt felmutató iparág
Forrás: D&B

A fizetésképtelenségi eljárások (csőd, felszámolás) mellett a végelszámolások száma is jelentősen megemelkedett idén. Míg tavaly naponta átlagosan 40 cég ellen indult végelszámolás addig 2011-ben 62 ilyen bejegyzés történik naponta, ami jelentős emelkedést mutat.

Aggodalomra ad azonban okot, hogy a legkisebb bedőlési arányú iparágak esetén is nőtt a fizetésképtelenséget jelentők aránya az elmúlt évhez képest.  Korábban a Top 10 alacsony bedőlésű iparág jóval 2 százalék alatt tudta tartani fizetésképtelen cégeinek arányát, ma már azonban  2,16-os bedőlési arány is látható a mezőnyben. Az elemzés szerint nem csak az eddig rosszul szereplő, hanem a korábban még jól teljesítő iparágak bedőlési aránya is nő, ami a gazdasági helyezet további romlására utal.

Az D&B nagyfokú óvatosságra int a folyamatosan növekvő és negatív csúcsokat döntő bedőlési arány miatt, amely kiegészül a robbanásszerűen megnőtt végelszámolásokkal. Az elmúlt hónapokban a D&B egyedi kockázatosságot jelző mutatószámának, a Failure Score-nak  az átlagos értéke is csökkent, ami a magyar cégek kockázati szintjének emelkedésére utal.

A D&B elemzése szerint már nem elég csupán szerződéskötés esetén a pénzügyi adatokat megvizsgálni, a számlafizetési információkra és cégkapcsolatokra is érdemes figyelni, és minden esetben minél körültekintőbben eljárni. Ráadásul ma már a meglévő, hosszú ideje stabilan együttműködő partnerekkel szemben is érdemes körültekintőnek lenni, mivel a még stabil vállalatok és iparágak korábbi gazdasági teljesítménye is romolhat.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG