Bár ma már természetes családi program, vagy férfiembert próbáló feladat a karácsonyfa vásárlás, sokan nem is gondolnák, hogy a faállítás hagyománya nem is olyan régi hazánkban - pedig karácsonyfát Magyarországon csak a 19. század óta állítanak nálunk. A fákat először gyümölcsökkel és különböző színes termésekkel díszítették. Átvitt jelentése a hagyományosan pirossal ékesített fenyőnek az életfa, a természet évről-évre megújulása. A fán látható girland a paradicsomi rosszra csábító kígyót jelképezi, az alma pedig a tudás fájáról szakasztott gyümölcsre emlékeztet (ennek mintájára alakultak ki később a piros, vagy arannyal díszített üveggömbök). (A karácsonyi díszekről készült körképünket itt olvashatja el.) A gyertyák a fény, a nap, keresztény felfogás szerint Jézus szimbólumai, magyar jellegzetesség viszont a díszítésben a szaloncukor. Nagy szaloncukor-tesztünket itt találja meg.
A különböző fenyőfajták közül a nálunk is honos lucfenyő a legnagyobb tradíciókkal rendelkező karácsonyfa típus. Kifejezetten olcsónak számít, az árversenyben pedig az is a javára szól, hogy vékony törzse miatt könnyű a talpba illeszteni, így további forintokat vagy idegőrlő otthoni munkát spórolhatunk meg a faragás elhagyásával. Bár az illata csodás, a lucfenyő nem a legszebb fa, tűlevelei igencsak szúrnak, ráadásul a meleg szobában hamar, már pár nap után elkezdi hullatni azokat.
A fekete fenyő olcsósága ellenére sem népszerű hazánkban. A fa nálunk nem őshonos, az észak- és kelet-európai országokban kedvelt karácsonyfa. Illatos és jól tűri a szobai klímát, levelei még 2-3 hét után sem hullanak, az ágakon lévő gyantával viszont nem árt vigyázni. Az ezüst fenyő Észak-Amerika nyugati részén őshonos, különleges színével, sűrű ágazatával már önmagában is kifejezetten jól mutat. Szúrós tűlevelei viszonylag hamar hullani kezdenek és drágább fa, mint a luc vagy a fekete.
Az egyik legdivatosabb karácsonyfa manapság Magyarországon is a skandináv félsziget karácsonyfája, a Nordmann fenyő. A fát sokszor tévesen normann, vagy normand fenyőnek nevezik, valójában ugyanakkor Alexander von Nordmann finn zoológusról kapta nevét. Tűlevelei puhák és egyáltalán nem gyantásak, fő vonzereje azonban abban rejlik, hogy több hét után sem hullatja levelit, azok idővel inkább "fonnyadni" kezdenek. Hátránya, hogy törzsét szinte biztosan faragni kell, illetve hogy az ismertetett fajták közül jellemzően ez a legdrágább.
Ha a fa fajtáját eldöntöttük, akkor azt kell mérlegelni, hogy azt vágott vagy cserepes változatban vásároljuk-e meg. Előbbiből mindig nagyobb a választék és olcsóbbnak is számít, utóbbi azonban a természetvédők szívét melengetheti meg. Jelentős vágott kínálattal találkozhatunk piacokon, áruházak környékén és a kertészetekben, de sok zöldséges, gumis, vagy éppen tüzép-telep is az ünnepi időszakot ideiglenesen kihasználva profilt vált és a fák árusításával foglalatoskodik.
Valamilyen formában részben levásárolható árú karácsonyfát alig pár helyen találtunk. Az IKEA-ban december 23-áig lehet 4990 forintos egyenáron fát vásárolni. Amennyiben január 5-e és 15-e között valaki a fát visszaviszi, 3000 forintot kap IKEA-jóváírókártya formájában, amit következő vásárlásánál használhat fel. A Tesco országos akciójának keretein belül pedig ha a december 24-éig megvásárolható fákon lévő ellenőrző szalagot 28-a és 31-e között az áruházakba visszavisszük, négy darabból álló, 400 forint értékű tűzijátékot kapunk ajándékba.
Az Oázis kertészetekban vásárolt vágott fenyő ára akár teljes egészében levásárolható. Az akció keretén belül a 70-175 cm-es lucfenyők árát teljes értékben, a többi vágott fenyő árából méterenként 1000 forintot lehet dísznövényre levásárolni december 26-a január 24-e között (egy 150-175 centi közé eső - nem luc - fenyőből például 1750 forint vásárolható le).
Az országszerte több helyen is megtalálható kertészetben a legkisebb lucfenyő (70-100 cm) 1790, a feketefenyő (125-150 cm) 3290, az ezüst (70-100 cm) 3490, a hasonló méretű Nordmann pedig 5990 forintba kerül. A New Garden kertészetekben a tavalyi évvel ellentétben ezúttal nem lesz levásárolható akció.
Ha valaki a cserepes változat mellett dönt, akkor szintén van megoldás. Bár a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) idén - ahogy az elmúlt pár évben sem - nem szervez visszaváltható karácsonyfa akciót, az Oázisban mégis található hasonló kezdeményezés. Az akció keretén belül az Oázis Kertészetben vásárolt cserepes fenyőt 2010. január 2-a és 10-e között lehet visszahozni, ebben az esetben a fa árának fele vásárolható le.
Cserepes karácsonyfa esetén egyébként érdemes a fát a díszítésig hűvös (lehetőleg fagymentes) helyen tartani és a szobába csak fokozatosan bevinni, hogy a növényt ne sokkolja a hirtelen fellépő hőmérsékletkülönbség - javasolják a szakértők. A szobában a fát a fűtőtesttől a lehető legtávolabb helyezzük el és csak kevés vízzel öntözzük. Az ünnepek után is csak fokozatosan vigyük ki a fát a szabadba. Ha valaki úgy dönt, hogy mégsem viszi vissza a fát, hanem kiülteti valahova, akkor annak érdemes megvárni a fagyok elmúltát és az ültetést csak ezt követően elvégezni.
Mesés karácsonyfadíszek - árkörkép fotókkal
Ilyenkor a legolcsóbb a pezsgő
Elő az adományokkal: nyitva a MikulásGyár - képek
Mire figyeljünk a karácsonyi ajándékvásárlásnál?
Karácsonyi csodasütik - receptek és képek
Privátbankár