1p
Japán GDP-jének 5-7 százalékát adja a katasztrófával sújtott régió, ezért rövid távon súlyos gazdasági következményekkel kell számolni, mindazonáltal a részvények árfolyama indokolatlanul nagyot esett, a piacok túlreagálták a helyeztet az ING Investment Management (ING) elemzői szerint, így kedvező lehetőségek adódnak egyes részvények vásárlására
Japán GDP-jének 5-7 százalékát adja a katasztrófával sújtott régió, ezért rövid távon súlyos gazdasági következményekkel kell számolni, mindazonáltal a részvények árfolyama indokolatlanul nagyot esett, a piacok túlreagálták a helyeztet az ING elemzői szerint, így kedvező lehetőségek adódnak egyes részvények vásárlására.

A katasztrófa sújtotta régió Japán GDP-jének 5-7 százalékát és a teljes ipari termelés 7 százalékát adja, ezért a rövid távú gazdasági következmények egyértelműen negatívak lesznek. Sok az alkatrészgyártó vállalat, ezért a hatást a régión kívül is jelentősen megérzik majd az alkatrész-ellátottság akadozása miatt. A befektetői és a vállalati bizalom is nagyban sérülni fog, amelynek következtében a gazdaság talpra állása is egy-két negyedévvel elhúzódhat. Mindemellett a termeléskiesések időszakosak lehetnek vagy kompenzálhatják más régiók. Ezért a rövid távú negatív hatást kiegyensúlyozhatja a második féléves fellendülés és a 2012-es fejlődés, amikor várhatóan már folynak a helyreállítási munkálatok. Az ING elemzése szerint az 1995-ös kobei földrengéssel párhuzamot vonva elmondható, hogy ott a GDP kezdeti csökkenése után a mutató gyorsan helyreállt, amint a termelést áthelyezték és új gyárakat építettek. Tekintve, hogy a japán kibocsátási rés jelentős (kb. 3 százalék), ez újra megtörténhet.

Mi várható az energiaellátásban?

Míg a kobei földrengésben nem semmisültek meg áramtermelő erőművek, addig a mostani földrengés miatt jelentős áramellátási zavarok keletkeztek, amelyek akár hónapokig is elhúzódhatnak. Japán erőforrásokban szegény ország: felhasznált energiájának körülbelül 85 százalékát importálja és áramellátásának körülbelül 25 százaléka függ nukleáris energiától. Japán 54 reaktora közül jelenleg 11 nem működik. A régióban található 2 atomerőmű a teljes atomenergia termelés 20 százalékáért és a teljes energiatermelés 6 százalékáért felelős.

A termelés csökkenni fog, ezért a következő hónapokban Japán különböző régióiban felváltva kapcsolják le az áramellátást, és zavarok lesznek a gáz- és vízellátásban is. Sok szektorban a vállalatok gyárleállításra kényszerülnek majd. Ezen kívül az infrastruktúra és a közlekedés is károkat szenvedett. Japánnak importálnia kell a hagyományos természeti kincseket, úgy mint az olajat, a szenet és a természetes gázt, hogy az áramtermelés kiesését kompenzálja, ami szükségképpen az energiahordozók áremelkedését okozza majd - derül ki az elemzésből.

Mit tesznek a pénzügyi döntéshozók?

A monetáris és fiskális döntéshozók már megtették az első lépéseket. A Japán Központi Bank (BoJ) extra likviditást biztosít a bankoknak: 20 trillió jen többlet overnight likviditást nyújt a pénzügyi rendszernek és megduplázza a kötvény-visszavásárlási programját 5 trillió jenről 10 trillió jenre. A gazdaság borzasztó pénzügyi helyzete ellenére még több pénzügyi stimulusra számíthatunk. A japán államkötvényekre tett nettó hatás nem egyértelmű, mivel az új kibocsátásokat ellensúlyozhatja a BoJ visszavásárlási tevékenysége. Mi több, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a kormány újjáépítési kiadásai (például az 1995-ös kobei földrengés után) alig voltak hatással a japán államkötvényhozamokra.

Mi fog történni a japán jennel?

1995-ben a jen nagymértékű erősödését tapasztaltuk a katasztrófa utáni hónapokban, habár ebben az időszakban ment csődbe a Barings, és ekkor volt a mexikói válság is, ezért a biztonságra való törekvés keresletet támasztott a jennel szemben. Emellett nagy mennyiségű tőkét repatriáltak a helyreállítások finanszírozására, valamint a biztosítási pénzek is beáramlottak az országba. Ezúttal szintén jen erősödést tapasztalhatunk majd, bár valószínűleg ez most korlátozottabb lesz. Ez az árfolyamemelkedés hátrányos lehet a japán részvénybefektetésekre nézve - olvasható az ING elemzésében.

Mi volt a pénzpiacok eddigi reakciója?

A japán részvénypiac veszteségei jelentősek. A kezdeti reakciók szerint péntektől a keddi zárásig több mint 18 százalékot esett a Nikkei. Néhány szektor – például a közművek, a szállítás, a technológia és a pénzügy – különösen nagyot estek. Általánosságban elmondható, hogy a nukleáris energia iránt megrendült a bizalom és ez tükröződik a tőzsdén. Az atomerőművek beszállítói is, mint például a termelési eszközök előállítói vagy az uránbányák árfolyamai is nagymértékben estek. Ezzel szemben a napenergia és szélenergia előállítóinak árfolyamai feltűnően emelkedtek. A részvénypiacok a termelés csökkenésére számítanak: a japán acéltermelők visszaesést fognak tapasztalni, mivel az egyes régiók felváltva fogják korlátozni energiaellátásukat. Míg a japán acéltermelők részvényárfolyamai estek, addig a koreai árfolyamok emelkedtek. Ugyanez a kép mutatkozott néhány technológiai részvény esetében is. A nagy részvénypiaci esés a pénzügyi szektorra is igaz, hiszen a piac azt árazza be, hogy a biztosítók nagy veszteségeket fognak elszenvedni a kárkifizetések miatt.

Az ING szakértőinek véleménye szerint egyes részvények árfolyama indokolatlanul nagyot esett, a piacok túlreagálták a helyeztet, így kedvező lehetőségek adódnak egyes részvények vásárlására. Mindezek mellett az ING úgy véli: a piacok gyorsan talpra fognak állni. Egyelőre a katasztrófa hatása a 10 éves japán kötvényhozamokra mérsékelt, mindemellett a befektetők kockázatkerülése alacsonyabb hozamokhoz vezethet.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG