A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán reggel tette közzé a létszám és kereset októberi adatait, amelyek szerint a reálkeresetek - a nettó keresetek 1,4 százalékos növekedése és fogyasztói árak 4,7 százalékos növekedése mellett - októberben 3,2 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője elmondta: siralmasak lettek a szerdán publikált KSH adatok, mivel októberben - január óta első alkalommal - a bruttó bérek nominálisan is alacsonyabbak voltak, mint tavaly.
Rámutatott: a statisztikákból jól látszik a személyi jövedelemadó rendszerének idei átalakítása, mert a nettó bérek elszakadtak a bruttó juttatásoktól. Hozzátette: nominálisan a nettó bérek emelkedtek októberben.
„Rendkívül érdekes lesz az MNB jövő hétfői kamatdöntő ülése, kérdés ugyanis, hogyan látják a tagok a kockázatok változását, illetve mekkora jelentőséget tulajdonítanak azoknak. Várakozásaink szerint az MNB lassít jövő hétfőn, s az alapkamat 2010-ben sem csökken 5,5% alá” - mondja Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője. |
A szakértő hangsúlyozta: a versenyszféra bérkiáramlásának lassulása komoly érv lehet a további jegybanki kamatcsökkentések mellett, így ha a forint árfolyama az euróval szemben a 280 forintos szint alatt marad, akkor a jövő héten a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várhatóan 50 bázisponttal csökkenti az alapkamatot.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője rámutatott: amikor 2006-ban hasonlóan csökkentek a reálbérek, a munkavállalók hitelfelvétellel megoldották, hogy ne csökkenjen a fogyasztói kereslet, jelenleg azonban erre nincs lehetőség, mivel a fogyasztók sokkal bizonytalanabbnak ítélik meg a gazdaság kilátásait és bankok is szigorúbb feltételekkel nyújtanak hitelt.
A szakértő a csökkenő inflációs nyomás ellenére 5,6-5,7 százalékos inflációt vár decemberben, míg 2010-ben átlagosan 3,8 százalékkal emelkednek az árak. Úgy vélte, júliustól már lényegesen 3 százalék alá eshet az infláció.
A jövő heti MNB kamatdöntésről elmondta: a makroadatok szerint a jegybanknak legalább 4 százalékig kellene csökkenteni az alapkamatot, azonban erre jelenleg nincs lehetőség. Suppan Gergely is úgy vélte, ha a forint árfolyama a jelenlegi szintek körül marad, akkor várhatóan 50 bázisponttal mérsékli a jegybank a kamatot.
Decemberben is 50 bázispontos kamatcsökkentést vár a Kopint-Tárki, így az év végére az alapkamat 6 százalékra eshet - mondta Palócz Éva vezérigazgató a kutatóintézet szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
Az inflációs kilátások kedvezőek: az idei 4,2 százalékos fogyasztói áremelkedés a jövő évben 3,7 százalékra csökken, és 2010 végére 3,0 százalékra, esetleg 2,9 százalékra mérséklődik - tette hozzá.
Palócz Éva kérdésre válaszolva elmondta: a jövő évi GDP-arányos államháztartási hiányt akkor szabad a következő kormánynak 5-6 százalékra növelni, ha szigorú struktúraváltási követelményeket állít fel a konszolidálandó állami vállalatok számára.
Trendforduló? Európában újra nőttek az árak
Jövő karácsonykor talán majd jobban állunk
Simor: nem engedhetjük el a hiányt még egyszer
MTI, Privátbankár