A kereskedelmi ingatlanpiacokon erős a fejlesztői verseny, és ez a hitelválság hatásaival kombinálva egyes szereplők tevékenységének végét is jelentheti - áll az elemzésben. Az irodapiac példája világít rá erre a leginkább, ahol a kínálati dömping, az emelkedő telekárak és építési költségek, a dráguló finanszírozás, stagnáló bérleti díjak és a megváltozott megtérülési ráták fogják együttesen ollóba a fejlesztőket.
Azok a fejlesztők, akik nem akarják realizálni az elmúlt egy év mintegy 10-15%-os áresését, választhatnak, hogy a beruházást (ha erre még van lehetőségük), vagy a projekt eladását halasztják el. Az utóbbi azonban csak a nagyobb cégek számára járható út egy olyan piaci környezetben, ahol a finanszírozás drága és az eddiginél magasabb önerőt követel - hívják fel rá a figyelmet az elemzésben.
Válságos idők: mi lesz a lakáshitelekkel? |
A válság kapcsán likviditási zavarba kerülő ingatlantulajdonosok értékesítési törekvései várhatóan ereszkedő pályára állítják a befektetési ingatlanok árait, így a következő 6-12 hónapban a komolyabb saját erővel, illetve még mindig kiemelkedő bonitással rendelkező vásárlók aranykora jöhet el.
Természetesen a befektetők nem tűnnek el a kereskedelmi ingatlanpiacról, és a jelenlegi szélcsend ellenére új invesztíciós csoportok is megjelenhetnek (mint például az amerikai piacon, a jelzáloghitel-válság kapcsán a kínai befektetők) - áll a közleményben.
Hatalmas ugrás előtt az irodabérleti díjak
Megvan a kétmillió: irodából nincs hiány
Más irodájában ülünk, pedig a mienk is lehetne
Kétmillió négyzetméter iroda csak Budapesten
Privátbankár