
A bálnahúst ugyanakkor a tervek szerint értékesítik, hogy "abból finanszírozzanak további kutatóexpedíciókat". A bálnavadász flotta, amelyet egy több mint 8 ezer tonnás anyahajó, a Niszhin Maru és öt kísérőhajó alkot, az elképzelés szerint szeptember közepén tér vissza a távol-keleti szigetországba.
A Greenpeace környezetvédelmi szervezet közölte, Esperanza nevű hajója a japán felségvizeken túl, nemzetközi vizeken várja a flottát, hogy megpróbálja útját állni, és elérni, hogy visszaforduljon. Ha ez nem sikerül, az aktivisták ígérete szerint az Esperanza követni fogja a bálnavadászokat a déli vizekre, hogy tiltakozzon a bálnák leölése ellen. "Egyértelmű, hogy leplezett kereskedelmi célú bálnavadászatról van szó, a japán kormány újra akarja indítani a kereskedelmi célú bálnavadászatot" - jelentette ki az Esperanza fedélzetéről Karli Thomas, a természetvédők vezetője.
A Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) idén májusban tudományosan megkérdőjelezhetőnek, és elsősorban gazdasági célúnak minősítette Japán bálnavadászprogramját. 1986-ban az IWC határozatot hozott a kereskedelmi célú bálnavadászat betiltásáról, a tudományos célú vadászat azonban napjainkban is folyik, amelyet a természetvédők továbbra is minden lehetséges fórumon elleneznek, mivel több bálnafajtát kipusztulás fenyeget.
Borzasztó valóság: van okunk szégyenkezni
Gázos hurrikánok: újabb pofon az emberiségnek
Egy hal újrekezdte az evolúciót?
MTI