1p
A helyreállítási munkálatok középtávon erősíthetik a japán GDP-t, de az államadósság tovább duzzadhat. Belföldi forrásokból is fedezhető az újjáépítés, ehhez viszont ki kellene vonni külföldről a japán tőkét - ez erősíthetné a jent, ami újabb terhet róna a szigetországra
Az európai pénzpiacok viszonylag nyugodtan reagáltak a Japánban történt eseményekre. Jelenleg növekvő forgalom, ugyanakkor romló hangulat (fő mutatók magas szintről esnek alá) jellemzi a piacokat. A különböző szektorok különböző mértékben érintettek, az Erste elemzői a szelektív befektetési taktika alkalmazását javasolják.

A Japánban történt természeti katasztrófa egyben emberi tragédia is, ami egyértelműen nagy terhet jelent rövid távon. Habár a japán gazdaságot ért pénzbeli károk még csak meg sem becsülhetők jelen pillanatban, a világgazdaságra és a pénzpiacokra kifejtett potenciális hatást is számba kell venni, és a befektetők számára szükséges az iránymutatás. Azonban ezt most rendkívül bizonytalan és (leginkább a nukleáris veszély miatt) nehezen megjósolható környezetben kell megtenni - írják az Erste elemzői.

A korábban sarkalatos kérdések háttérbe szorultak
A Japánban zajló drámai események tükrében a pénzpiacok korábbi fő kérdései, például a nagy államadósság  (mely a GDP arányában meghaladja a 200%-ot, a szint ugyan meglehetősen magas, de a japánok kirívóan erős megtakarítási hajlandósága eddig ellensúlyozni tudta azt, nem adott okot pánikra  a befektetők körében) és az arab forradalmak most a háttérbe szorultak. Azonban ez a két kérdés szorosan kapcsolódik a jelenlegi japán válsághelyzethez. Ezen kívül a földrengést követően az áramellátásban és a termelésben fellépő üzemzavarok további általános bizonytalanságot okoznak a pénzpiacokon.

Egyre rosszabb a helyzet az atomerőműben
Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) hétfokozatú skáláján a fukusimai atomerőmű katasztrófája eddig a 4-es fokozatot érte el, de ezt a napokban könnyen 5-ös szintre emelhetik. A BBC és CNN beszámolói szerint is a helyzet egyre romlik az 1-es rektornál. A NAÜ skáláján eddig egyetlen eset érte el a legmagasabb fokozatot: az 1986-os csernobili katasztrófa.
Az elmúlt hónapok során fokozatosan javuló gazdasági hangulat minden bizonnyal megsínyli majd a kialakult helyzetet. "Az ilyen különleges helyzetekben mindenképpen szelektív megközelítést javaslunk, viszont az eszközallokációs javaslatunk 2011 első negyedévére vonatkozóan további értesítésig változatlan marad. Az egyetlen változás a japán részvényeket érinti, amelyek eddig semleges súlyozáson szerepeltek, most azonban átkerültek az alulsúlyozás kategóriába" - írja a gyorselemzés.

A japán államadóssággal kapcsolatos helyzet is feszült
Az arányaiban legnagyobb államadósságot görgető Japán hagyományosan meglehetősen jól kezelte ezt a kérdést (lásd a bruttó államadóssági adatokat összehasonlító alábbi ábránkat). Belföldi kibocsátók (bankok, nyugdíjalapok, ingatlanberuházók) adják a kötvényekben megtestesülő hitelek jó részét. Ezen túlmenően Japán szerteágazó nemzetközi kötvényportfólióval is rendelkezik (egyesült államokbeli állampapírok, stb.). ennek megfelelően az infrastruktúra újjáépítése átcsoportosítással is fedezhető. De persze a jelenlegi helyzet növelni fogja Japán államadósságát.

Bruttó államadósság per fő (euróban)


Gazdaság, kamatok, kötvények, devizák
Az eltelt idő rövidsége miatt (6 napja tart a nukleáris vészhelyzet) szinte lehetetlen megbecsülni, hogy a földrengés milyen hatásokkal jár Japán gazdaságára nézve A hírek ellentmondásosak, és pontosan nem ismert, hogy az ország infrastruktúrája milyen károkat szenvedett el. Mindenesetre bizonyos szempontok alapján kísérletet teszünk annak felmérésére, hogy a katasztrófa milyen hatásokkal járhat az ország gazdaságára, kamatszintjére és devizájára.

A földrengés és a cunami által leginkább sújtott régió adja a japán gazdaság GDP-jének mintegy 7 százalékát. Hogy a gazdaság milyen gyorsan tud talpra állni, az attól is függ, hogy az áramellátást milyen gyorsan sikerül helyreállítani. Jelenleg lehetetlenség megbecsülni az atomerőművekben esett károk mértékét. A Japánban működő 55 reaktor az ország energiaszükségletének mintegy 30 százalékát fedezi. A fukusimai 1-es erőműben fennáll annak a veszélye, hogy hat reaktort kell leállítani. Ugyanakkor a helyreállítási munkák középtávon megdobják a japán GDP-t.

A várakozások szerint a katasztrófa Japánon kívül csak korlátozott hatásokkal jár
Japán külkereskedelmi többlettel rendelkezik, vagyis más országok nem függnek annyira a japán gazdaságtól. A japán exportot mindenképpen negatívan érinti a katasztrófa, és egy ideig a kivitel visszaesésére kell számítani. A kieső termelőkapacitást legalábbis részben ellensúlyozni tudják a japán vállalatok nagyszámú külföldi gyáregységei. Ezen túlmenően egyéb gyártók is betömködhetik a termelésben potenciálisan jelentkező lyukakat.
"Ezért hát korlátozott mértékű világgazdasági hatásokkal számolunk, amelynek nyomán egyetlen jegybank sem kényszerül kamatmódosításra. Japánban az irányadó kamat már amúgy is nulla százalék közeli értéken áll" - írja az Erste Group prognózisa.

Tőkepiacok: tartsuk távol a pénzünket
"A japán tőkepiac továbbra is gyengélkedni fog,  még ha a visszaesés üteme csökken is, mindenképpen azt javasoljuk a befektetőknek, hogy tartsák távol pénzüket a lefelé tartó piacoktól. Azonban a japán tőkepiac vonzónak tűnik, hiszen már elérte a mélypontot" - írja az Erste. A nemzetközi blue chipek – mint például a Sony, a Toyota, és a Nissan (amelyek ma 8-20 százalékos zuhanást szenvedtek el) – hosszú távú potenciált kínálnak.
Az 1995-ös kobei földrengést követő hat hónapon át a szállítási, a biztosítási és kiskereskedelmi szektor határozottan alulteljesítő volt. "A jelenlegi katasztrófával kapcsolatban arra számítunk, hogy leginkább a közművállalatok iratkoznak fel az alulteljesítő részvények listájára. Az építőipar viszont a nyertesek között találhatja magát. A Daiwa House, a Sekisui és a Sumotoma Osaka Cement részvényei nyereséget realizáltak ma, és a felülteljesítő papírok közé várjuk őket" - így az elemzők.
Technikai szempontból a piac 9620 ponton stabilizálódott (a Fibonacci-visszatérés 23,5 százalékán). A Nikkei index következő támaszszintjei 9150 és 8820 pontnál húzódnak.


A károk helyreállítása kétségkívül tovább növeli a japán államadósságot
Azonban Japán jelentős tőkeforrásokkal rendelkezik, évtizedek óta tőkeexportőr. Ennek következtében Japán 1300 milliárd dollár értékű külföldi értékpapírban megtestesülő nettó eszközállományt halmozott fel, ez pedig az ország GDP-jének 24 százalékát teszi ki.

Vagyis belföldi forrásokból is fedezhetők az újjáépítés finanszírozási igényei, ehhez viszont ki kellene vonni külföldről a japán tőkét. A japán eszközök között csak az Egyesült Államok kincstára által kibocsátott értékpapírok 900 milliárd euróra rúgnak. Ez legalábbis átmeneti felfelé ható nyomást fejthet ki a jenre, hasonlóan az 1995-ös kobei földrengés után kialakult helyzethez. Azonban a japán jegybank vélhetően közbeavatkozna a nemzetközi devizapiacokon, hogy tompítsa a helyzetet, hiszen az erősebb jen további terhet róna Japánra. Az értékpapírok és az amerikai kincstárjegyek szenvedhetik meg leginkább a feltételezett vagy tényleges japán tőkekivonást. Azonban nem számítunk jelentős áresésre. Az amerikai deviza leginkább a japán befektetők dolláreladásai következtében gyengülhet.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG