.jpg)
Az index történetében már több mélypontot is feljegyeztek: a 2005 őszén még 40 pont feletti (és a választások környékén az 50 pontot is megközelítő) index 2006 júniusában, a megszorító intézkedések bejelentése után zuhant egyetlen hónap alatt 40-ről 27 pontra, majd sokáig egy viszonylag szűk intervallumban ingadozott – tavaly tavasszal azonban már csak 17 pontot mért az NRC.
Ennél is volt azonban lejjebb: a gazdasági válság, súlyosbítva a miniszterelnök lemondásával és a jelöltkeresés körüli hercehurcával 10 pontos történelmi mélységbe repítette a NetHangulat indexet. A kormányfőcsere azonban jó hatással volt a netpolgárok közhangulatára: április végére 8 pontos emelkedés után az index 18 ponton állt meg, június végén pedig már 21 pontot mértünk, vagyis 3 hónap alatt 11 pontos növekedést regisztrálhattunk.
Módszertan A felmérést az NRC 2009. június 27-30. között végezte 1000 internet-használó online megkérdezésével. Az adatbázist az TNS-NRC InterBus kutatásának offline adataival súlyoztuk, így az a legfontosabb demográfiai ismérvek tekintetében reprezentatív a legalább hetente internetező 18-69 éves magyar lakosságra nézve. A hvg.hu NetHangulat Index alakulását meghatározó alapkérdés a korábbi hónapokkal megegyező módon januárban is a következő volt: Általában milyennek látja Ön a magyarországi helyzetet? Inkább jól vagy inkább rosszul alakulnak a dolgok? A NetHangulat index ötvenes értéke tekinthető középpontnak. A középpontnál alacsonyabb értékek pesszimista, az ennél magasabb értékek optimista hangulatot jelentenek. A középponttól való távolság a pesszimizmus vagy az optimizmus mértékét határozza meg. |
Az internetezőket az elmúlt tizenkét hónap mindegyikében borúlátó hangulat jellemezte. A márciusi mélypont idején a hazai netpolgárok mindössze 2 százaléka gondolta úgy, hogy jó irányba mennek a dolgok – ez az arány jelenleg 14 százalék, ugyanakkor 83 százalék még mindig pesszimista.
Egyéni kilátások, személyes helyzet
Az internetezőket az országos helyzet mellett az egyéni kilátásaikról is megkérdezték. A vizsgált dimenziók közül emberi kapcsolataikat értékelik a legjobbnak és anyagi helyzetüket a legrosszabbnak. Ez a sorrend a felméréssorozat kezdete óta nem változott.
Az egyéni helyzetet mutató index évekig egy viszonylag szűk tartományban mozgott (és mindvégig sokkal magasabb értéket vett fel az ország helyzetére vonatkozó indexnél), februárban drámai – 6 pontos – zuhanásról kellett beszámolniuk a kutatóknak.
A csökkenés nem folytatódott, az utóbbi hónapokban azonban a korábbinál alacsonyabb tartományban mozgott az index. A május végén mért 43 a valaha mért második legalacsonyabb érték volt, ehhez képest azonban júniusra ismét 2 ponttal nőtt az index értéke.
Egyelőre nem tudható, hogy csupán a nyár játszik-e szerepet abban, hogy jobban érzik magukat a bőrükben a netpolgárok, mindenesetre fontos kiemelni, hogy a személyes helyzetükre vonatkozó várakozások is meglehetősen pozitívak: ez az index 49 ponton áll, tehát – az előző hónaphoz hasonlóan – 4 ponttal magasabb az aktuális helyzet jelzőszámánál. Az internetezők anyagi helyzetükben és munkájukban is érezhető javulásra számítanak a következő egy évben.
Intézmények presztízse
Az elmúlt hónapban az összes vizsgált intézmény esetében a bizalom növekedéséről számoltak be, júniusban viszont csaknem minden intézmény esetében csökkentést tapasztaltak a piackutatók. Ahogy azonban a pozitív elmozdulás, úgy a mostani visszaesés mértéke sem haladta meg a statisztikai hibahatárt, így elmondható, hogy az utóbbi 3 hónapban egyik intézmény presztízsében sem tapasztalható számottevő változást.
Ezáltal természetesen az intézmények sorrendje sem módosult: a nemzetközi szervezetek állnak a lista élén, míg a kormány, a parlament és a politikai pártok a sereghajtók.
Felhagy a béta jelöléssel a Google
Kétéves kortól interneteznek az USA-ban
Kitört a háború: Bill Gates a Google ellen vonul
Vigyázzon, az Ön gépét is támadhatják!
Fizetős lesz a Twitter - már dolgoznak rajta
Google offenzíva: e-mail, chat, torrent 1 helyen?
Privátbankár