Az APEH tavaly 828 milliárd forint tartozás behajtása érdekében 485 ezer végrehajtási ügyet indított. A végrehajtásra átadott ügyek száma 44 százalékkal, a tartozás 33 százalékkal haladja meg az előző évit. A kisösszegű, jellemzően illetéktartozások esetében a hivatal több mint 227 ezer fizetési felszólítást adott ki, másfélszeresét az egy évvel korábbinak. A múlt év végén több mint 241 ezer adózóval szemben volt folyamatban végrehajtási eljárás.
A korábbinál több adózó élt tavaly a törvényben biztosított jogorvoslati lehetőségekkel; a fellebbezések, perek eredményei a korábbi évekhez hasonlóan túlnyomórészt az adóhatóságnak kedveztek. Részletek>>> |
Az önálló bírósági végrehajtókkal megkötött új szerződések alapján 3.518 ügyben több mint 6 milliárd forint követelés átadására került sor. A végrehajtók tevékenysége nyomán az adóhivatalnak a végrehajtói költségek levonása után 74 millió forint bevétele realizálódott.
A végrehajtási bevételek 32 százalékát tavaly a tb járulékok, 29,9 százalékát az áfa, 12,4 százalékát az szja, 5,7 százalékát a társasági adó, 20 százalékát egyéb adók és támogatások adták. A társasági adó, az áfa és a tb járulékok részaránya csökkent, az szja részesedése enyhén emelkedett, míg az egyéb adóké és támogatásoké majdnem megduplázódott az előző évihez képest.
A bíróságok által elrendelt 10.594 felszámolás 16 százalékkal több az előző évinél, követi az előző évek emelkedő tendenciáját. Az adóhivatal tavaly 253 milliárd forint tartozást illetően 6.841 eljárást kezdeményezett. Az APEH felszámolással érintett kintlévősége 2008 végén 607 milliárd forint volt. A bíróságok egy év alatt 26 százalékkal több eljárást fejeztek be, összesen 8.227 ügyet zártak le tavaly.
Minden második felszámolt cégből lesz egy új? Az első félévben az egy évvel korábbinál 30 százalékkal több, 7.391 felszámolási eljárás indult, az év végére 17 ezer cég kerülhet felszámolás alá. Részletek>>> |
Végelszámolás tavaly a megelőző évivel közel azonos számban indult. A múlt évben 8.167 cég határozta el jogutód nélküli megszűnését, az ügyekben kimutatott tartozás meghaladja a 10 milliárd forintot. Az 5.606 befejezett eljárás több mint harmada felszámolással folytatódott.
Tavaly 85 külső megkeresés érkezett különböző jogcímeken az adóhatósághoz. Az adóhivatal közel 3 milliárd forint adók módjára behajtott köztartozást szedett be, amely alig több mint kétharmada az egy évvel korábbi összegnek. A magánnyugdíjpénztári megkeresések száma erősen csökkent, az ügyszám egyharmada az egy évvel korábbinak. A VPOP megkereséseinek száma 7 százalékkal mérséklődött, viszont a Diákhitel Központ Zrt. ügyei 58 százalékkal nőttek.
Az adózók tavaly 276 ezer fizetési kedvezményre irányuló kérelmet nyújtottak be a tájékoztató szerint 286 milliárd forint tartozásra. A kérelmek közel fele illetékekre vonatkozott. A 215 ezer elkészített határozatból 190 ezer az év végéig jogerőre emelkedett. A jogerős döntések 65 százalékánál a fizetési kedvezmény engedélyezésére került sor, vagy a kérelemnek legalább részben helyt adtak. Elutasító döntés 45 ezer esetben született. A kockázatkezelők az összes fizetési kedvezményi kérelemmel érintett tartozás 14 százaléka (41 milliárd forint) esetében, 160 alkalommal végeztek kötelező adósminősítést. A fizetési kedvezmény kérelmeket tavaly május óta elektronikus úton is be lehet nyújtani, az év végéig ilyen úton beérkezett 1.199 kérelem 80 százaléka gazdálkodóktól származott.
Minden a vagyonadóról - példákkal
Új szja-kulcsok, adózó adóparadicsomok
Telefonos ügyintézés indul az APEH-nál
Az áfa-emelés rátesz a benzinárra
A cégek negyede nem küldött mérleget
MTI