Szinte minden adózik
Az szja kulcsa a jövő évben 5 millió forintig 17 százalék, afelett pedig 32 százalék, 2011-től viszont 15 millió forintig 17 százalék, afelett pedig 32 százaléka lesz.
A természetbeni juttatások közül a munkaadó 25 százalék adót fizet a következők után: üdülési csekk, vagy a munkaadó üdülőjében kapott szolgáltatás után a minimálbérig, a meleg étkezési jegy után havi 18 ezer forintig, az iskolarendszerű képzés költségének átvállalt része után a minimálbér két és félszereséig, az iskolakezdési támogatás után pedig a minimálbér 30 százalékáig, további a helyi utazási bérlet után.
Ugyancsak 25 százalékos adó terheli az önkéntes nyugdíjpénztárba történt munkaadói befizetést a minimálbér feléig, az önkéntes egészségpénztárba pedig a minimálbér 30 százalékáig.
Nem számít bevételnek az utazási bérlet és jegy térítése, továbbá a saját járművel történő munkába járás költségtérítése sem. Ez utóbbit azonban csak kilométerenként 9 forintig nem kell bevételnek tekinteni, és a magánszemély költséget sem számolhat el a kocsira.
Az adóalapból le lehet vonni az üzemanyag megtakarítást havi 100 ezer forintig, ugyanakkor egyéb bevételnek minősül a felszolgálási díj, a borravaló és a hálapénz.
A jövedéki törvényt is módosítja az új törvény, szinte valamennyi jövedéki termék - benzin, gázolaj, alkohol, cigaretta stb. - adója emelkedni fog a jövő év első napjától, de az energiaadók sem maradnak változatlanok.
Az eva adókulcsa jövő év elejétől 30 százalék lesz. A változások között van az is, hogy 2010-től a helyi iparűzési adót az APEH szedi be, de az önkormányzatok a beszedett iparűzési adó 100 százalékát megkapják. Jövő évtől az úgynevezett adóparadicsomokba menekített jövedelmek is megadóztatják. |
A bűvös vagyonadó: hajók, autók, házak
Jövő évtől adót kell fizetni a nagyértékű lakás, hajó, repülő és személyautó után, az ingatlanadó háromkulcsos lesz. A parlament elfogadta az egyes nagyértékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvényjavaslatot.
Adómentes lesz a tulajdonos által lakott, 30 millió forintnál nem drágább, és egy második, legfeljebb 15 millió forintot érő lakás. Az ingatlanadó háromkulcsos lesz: 0-30 millió Ft-ig 0,25 százalék, 30-50 millió Ft között 0,35 százalék. 50 millió Ft felett 0,5 százalék.
Bevallást akkor kell tenni - az szja bevallással együtt - ha a lakás számított értéke eléri a 30, illetve a 15 millió forintot, de fizetni a forgalmi érték alapján kell. A sokadik ingatlan már az első forinttól adózik.
A számított érték az alapterület és a törvény mellékletében megadott négyzetméter árakkal felszorzott összeg, míg a forgalmi érték az, amely eladás esetén "árként általában elérhető". A számított értéket korrigálni kell több tényezővel, például ha tégla a ház fala, akkor 1 a korrekciós szorzó, de panelnél 0,9, ha 10 évnél fiatalabb a lakás, akkor 1,15-tel kell felszorozni a számított értéket, míg ha 10 éven belül újították fel, akkor 1,1 a korrekciós szorzó szám.
A nyugdíjasnak és a munkanélkülinek adófelfüggesztés jár, de a meg nem fizetett adó miatt az állam jelzálogot terhel a lakásra. |
A 25 négyzetméternél nagyobb vitorlafelületű hajó adója minden négyzetméternyi vitorla után a gyártást követő első 10 évben 2 ezer forint, majd folyamatosan csökken. A motoros hajóknál 50 kW motorteljesítménytől indul az adó, akkor az első 5 évben kilowattonként 300 forintot kell fizetni, majd a hajó öregedésével itt is csökken a taksa.
A motoros légi járműveknél a felszálló tömeg minden 100 kilogrammja után 8 ezer forint az adó az első öt évben. A hajó adómentes, ha sportegyesület tulajdonában van, vagy mentésre használják, és a repülő után sem kell fizetni, ha sportegyesület a tulajdonosa.
A nagy teljesítményű személygépkocsik adóztatása 125 kilowattnál kezdődik. A 125 és 175 kilowatt közötti motorteljesítményű kocsiknál a normál autóadó kétszeresét, 175 és 200 kilowatt között a két és félszeresét, afelett pedig a háromszorosát kell fizetni.
A törvény tartalmazza azt is, hogy 2010-től megszűnik az 1950 forintos tételes egészségügyi hozzájárulás (eho).
Magukra is gondoltak a képviselők
Az új, 2010. január 1-től hatályba lépő szabályok szerint az országgyűlési képviselők javadalmazása adóköteles: az alapdíj és bizottsági, vagy országgyűlési tisztségért járó pótdíjdíj mellett jövedelemnek minősül a választókerületi pótlék és a lakhatási támogatás is.
Jövő évtől tehát minden egyes képviselő saját maga dönthet - ugyanúgy, mint a vállalkozók -, hogy nem gyűjt számlákat, és ebben az esetben a bevételének 10 százalékát tekinti mindössze költségnek; vagy nyilatkozik év elején, hogy számlákat gyűjt, és egy becslést készít arról, hogy a bevételének hány százalékát tudja elszámolni az év folyamán. Aki év elején véletlenül rosszul nyilatkozik, ugyanúgy, mint bárki más, a hatályos adótörvények szerint szankciókra számíthat, tehát többletadó-befizetést kell teljesítenie. |
A Budapesten lakóhellyel nem rendelkező képviselő a havi alapdíj 50 százalékával megegyező összegű lakhatási támogatásra jogosult. A választókerületi pótlék pedig a tiszteletdíj meghatározott százaléka, attól függően, hogy a képviselők milyen messze laknak a fővárostól.
A törvénymódosítás értelmében az alkotmányból kikerülnek a "kedvezmények" és a "költségtérítés" kifejezések, helyette azt rögzítik: az országgyűlési képviselőt a függetlenségét biztosító javadalmazás illeti meg.
Az egymondatos alkotmánymódosítás mellett további három törvényt érint a változtatás: az országgyűlési képviselők tiszteletdíjáról és költségtérítéséről szóló jogszabály az új jövedelemstruktúrát tartalmazza.
A másik a személyi jövedelemadóról szóló törvény, amely önálló tevékenységként rögzíti a képviselő tevékenységét, és annak szabályai szerint kell elszámolni.
A harmadik a társadalombiztosítás ellátásaira vonatkozó törvény: az új struktúra mellett a képviselők nyugdíjalapja továbbra is a tiszteletdíj marad.
Vagyonadó:
Oszkó: nem adózik minden ingatlan!
Vagyonadó: ketten biztos kiszavaznak a végén
Vagyonadó: nem lehet trükközni a társasházakkal
Igazából szeretjük a vagyonadót
Vagyonadó: átugrották a 30 milliós akadályt is
Cafeteria:
Nem hal meg a cafeteria
Elfogadhatatlan, de indokolt az adózó cafetéria
25 százalékkal adózna a cafeteria
Cafeteria: gondoskodjon mindenki magáról
Nyugdíj: aki tud, menjen vissza állami biztosítóba
Adók, járulékok:
Kiderült, mekkora érvágás a 13. havi halála
Kóka: adóemelés nélkül 15 milliós lehet a sávhatár
Járulékos terhek: sok kicsi sokra nem megy
Bajnai: 10-ből 9-en a 17%-os szja-kulcsba kerülünk
A krízis miatt türelmesebb lesz az APEH
MTI