Kamatcsata: a britek cserben hagyják Európát?
Nagy-Britannia hazai összterméke a tavalyi utolsó negyedévben 0,6 százalékkal nőtt az előző negyedhez képest, és 2,9 százalékkal volt nagyobb, mint 2006 utolsó negyedében, közölték a brit statisztikai hivatalban szerdán első becslésként. A tavalyi harmadik negyedben negyedévről negyedévre 0,7 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest 3,3 százalékkal bővült a brit GDP. Ezzel tavaly egész évben átlagosan 3,1 százalékkal - 2004 óta a leggyorsabban - nőtt a brit gazdaság, meghaladva a 2006-os, 2,9 százalékos évi átlagos ütemet.
Az év végét azonban, erre az évre is gyengülést sejtetve, lehúzták a szolgáltatások, azokon belül is a brit GDP-ben nagy szerepet játszó üzleti és pénzügyi szolgáltatások - vagyis a londoni City - mert a "nem elsőrendű válság" következményei miatt csökkent a kereslet tevékenységük iránt.
Mindenesetre a GDP-adatok jobbak a piaci várakozásnál, és ebből sokan arra következtetnek, hogy a legkorábban februárra várt, gazdaságösztönzőnek szánt brit kamatcsökkentést idén már nem feltétlenül követi több enyhítés - annál is kevésbé, mert a bank értékelése szerint az inflációs nyomás nő, a tizenkét havi infláció, amely decemberben is 2,1 százalékos volt, őszre 3 százalékra gyorsulhat. A Bank of England pénzügypolitikájának, a kormány előírása szerint, 2 százalékos tizenkét havi fogyasztóiár-inflációt kell folyamatosan céloznia; az infláció október óta újfent meghaladja a 2 százalékot.
Ne gondolják, hogy Európa Amerika után megy
Tavaszra jósolták, és akkorra is csak egy felest
MNB-kamatemelés: csak ha minden kötél szakad
Minden szem a Wall Streetre tapad
MTI