
„Az élettársi kapcsolat semmiben nem különbözik a házasság intézményétől” állítással ötből három megkérdezett ért egyet. Nem meglepő módon az élettársi kapcsolatban élők (71 százalék) adtak hangot leginkább egyetértésüknek. Az elváltak is 70 százalékban támogatják az élettársi kapcsolat intézményét, a házasoknak viszont csak a fele gondolja úgy, hogy az együttélés e kétféle módja között semmiféle különbség nincsen. Azzal az erőteljesebb megfogalmazással, miszerint „a házasság egy elavult intézmény”, a felnőtt magyar lakosság 73 százaléka nem ért egyet – az állítás igazságát elutasítók aránya a vallásosak körében ennél is magasabb, 84 százalék.
A GfK Hungária Piackutató Intézet egyik legújabb kutatása során ezer 15 éves és idősebb állampolgárt kérdezett meg a házasság intézményéről és a családról alkotott nézeteiről. |
A házasság előtti szexuális életet tízből nyolc megkérdezett elfogadhatónak tartja. Az idősebbek és a vallásosak a legkonzervatívabbak a kérdésben, hiszen míg a teljes népesség 17 százaléka ítéli el a házasság előtti szexuális életet, addig a 60 év felettiek és a vallásosak 34 százaléka gondolkodik így. A családi állapotukat tekintve élettársi kapcsolatban élők támogatják legnagyobb mértékben a házasság előtti szexuális életet (93 százalék).
Az azonos neműek házasságát minden negyedik megkérdezett támogatja. Főleg a 20-39 éves korosztály tagjai gondolják úgy, hogy házasságot kötni ugyanannyi joga van két azonos neműnek, mint egy férfinak és egy nőnek. Jellemzően a magasabb iskolai végzettséggel rendelkező válaszadók megengedőbbek a kérdésben. Az azonos neműek örökbefogadáshoz való jogát a megkérdezettek 77 százaléka nem támogatja. Legmegengedőbbek a 20-29 évesek és legelutasítóbbak az 50 évnél idősebbek.
A bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény megsemmisítését indítványozza az Alkotmánybíróságnál a Kereszténydemokrata Néppárt. Rubovszky György, a KDNP frakcióvezető-helyettese elmondta: álláspontjuk szerint a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény ellentétes az alkotmány 15. paragrafusával, amely szerint "a Magyar Köztársaság védi a házasság és a család intézményét", mert a törvény gyakorlatilag a házasság szintjére helyezi a bejegyzett élettársi viszonyt.A frakcióvezető-helyettes szerint a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a törvény megengedi az azonos neműek élettársi kapcsolatát is. |
„A karrierem előbbre való mint a család” állítással a magyarok 10 százaléka ért egyet, ezen belül is inkább a férfiak (14 százalék), míg a nőknek csak 8 százaléka osztja e véleményt. A legfiatalabbak, 15-29 évesek körében a legelfogadottabb e nézet: a jellemzően iskolás korú 15-19 évesek egynegyede, a felsőoktatásban tanuló, vagy pályakezdő 20-29 évesek 17 százaléka ért egyet azzal az állítással, hogy a karrier fontosabb mint a család. Érthető módon a gyesen lévő anyukák utasítják el leghatározottabban az állítást: 99 százalékuk nem ért vele egyet. A házasságban élők is határozottan a család mellett álltak ki és csupán 3 százalékuk vallotta be, hogy fontosabb számára a karrier mint a család.
A felmérést a GfK Hungária Piackutató Intézet készítette.
Tilos lesz genetikai ok miatt kirúgni valakit
A szülők irigysége tönkreteszi a gyerekeket
Későn kapcsolunk, mi lesz velünk 60 fölött
Gyermeket vállalunk, házasságot nem
Hátul kullogunk a boldogsági rangsorban
Kire buknak a jó nők? Van esélyed!
A melegeknek is járhat özvegyi nyugdíj
Az egyedüllét egészségesebb, mint a rossz házasság