1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha a brüsszeli csúcsértekezleten az EU nem fogadja el az ír miniszterelnök javaslatait, az egyetlen logikus következmény a kétsebességes Európa lesz - mondta Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök.
Ha a brüsszeli csúcsértekezleten az EU nem fogadja el az ír miniszterelnök javaslatait, az egyetlen logikus következmény a kétsebességes Európa lesz - mondta Jean-Claude Juncker.

Nem szabad Írországot elszigetelni, de ha a brüsszeli csúcsértekezleten az Európai Unió nem fogadja el Brian Cowen ír miniszterelnök javaslatait, az egyetlen logikus következmény a kétsebességes Európa lesz - mondta Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök a Libération című francia napilapban megjelent interjújában.

"Nem erről az Európáról álmodom, de ha az együttélés szándéka nem ugyanazt jelenti mindannyiunk számára, akkor szükségessé válik a többsebességes Európa" - véli az euróövezethez tartozó országok csoportjának vezetője.

Juncker szerint a lisszaboni szerződés írországi elutasításának ugyanaz a jelentése, mint három évvel ezelőtt az európai alkotmányos szerződésre mondott francia és holland "nemnek". Ezért lenne hibás most Írországot a vádlottak padjára ültetni és arra kötelezni, hogy válasszon a reformszerződés vagy az Európai Unióból való kilépés között. "Soha nem mondtunk ilyet Franciaországnak, így tehát Írországnak sem mondhatjuk" - fogalmaz Juncker, aki szerint mellesleg ez a megoldás csak súlyosbítaná a problémákat.

Véleménye szerint a brüsszeli csúcson meg kell hallgatni az ír javaslatokat, és úgy kell megtalálni a kiutat a jelenlegi helyzetből, hogy a lisszaboni szerződés tartalma ne kérdőjeleződjön meg. Ha nincs meg ez a kiút, akkor a nizzai szerződés alapjain kell az európai építkezésnek folytatódnia. Erről viszont Juncker szerint mindenki tudja, hogy nem elégséges a működéshez, ezért lesz szükség egyes országok között mélyebb együttműködésre, azaz a többséges Európára.

A luxemburgi miniszterelnök szerint az írországi elutasítás azt bizonyította, hogy Európa két részre szakadt. Az európai lakosság egy része "még több Európát" szeretne, míg a másik fele úgy véli, hogy "elegendő vagy túl sok Európa" van az életükben. Ez a törésvonal minden tagállamban megvan, és most "durva megerősítést" nyert Írországban - hangsúlyozza Juncker.

Ennek okát a "kettős nemzeti önzésben" látja: egyrészt a kormányok "lustaságában", amelyek nem magyarázzák el eléggé az EU működését hazájukban. Másrészt az állampolgárok is lusták: a legtöbb európai visszavonult a magánéletébe, nem érdekli, mi történik a többi tagállamban vagy a többi kontinensen.

A luxemburgi miniszterelnök szerint a politikusoknak világosan el kell magyarázniuk az embereknek: mi történik, ha Európa letér a megkezdett útról. Ebben a kérdésben pedig a generációs probléma dominál azok között, akik még ismerték a háborút, és azok között, akik azt hiszik, hogy az európai béke valami öröktől fogva adott dolog.

"Ha nem sikerül megőrizni azt az Európát, amelyben békésen tudjuk megoldani a konfliktusainkat, akkor visszatérnek a régi gonosz szellemek. Ez van megírva a történelemben, ez van megírva az európai földben, ez van megírva a temetőinkben. Tudom, hogy ez a szöveg már kiment a divatból. De ez nem jelenti azt, hogy nem kellene mondogatni" - véli Juncker.

Az  ír miniszterelnök szerint most még túl korai lenne megoldási javaslatot tenni arra a helyzetre, amely az EU lisszaboni szerződését elutasító ír népszavazás nyomán állt elő. Brian  Cowen Brüsszelben találkozott José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, aki biztosította őt arról, hogy az unió ad időt Írországnak a helyzet megoldására.

"Nagyon-nagyon nehéz lenne bármilyen intézményi változtatást eszközölni a lisszaboni szerződés elfogadott szövegén" - mondta újságíróknak Barroso. Szerinte a következő, októberi EU-csúcs megfelelő alkalmat ad majd arra, hogy megvitassák a hogyan tovább kérdését. Ezzel a bizottsági elnök világossá tette, hogy a péntekig tartó brüsszeli EU-csúcson nem várható érdemi előrelépés a kérdésben.

Az ír miniszterelnök megjegyezte: most még arról is korai lenne beszélni, hogy rendezzen-e Írország újabb népszavazást az unió intézményi és döntéshozatali rendszerét megreformáló, a tagállamok megnövekedett számához igazító lisszaboni szerződésről. Cowen elmondta, még csak most kezdi meg a konzultációkat arról, miként töltheti be Írország továbbra is a maga szerepét az Európai Unióban.

Találja ki Dublin, hogy mi legyen
V4: nincs megállás az ír bukta után - vagy mégis?
Válságban az Európai Unió
Reformszerződés nélkül megfullad az unió
Magyarország is sajnálkozik
Az ír "nem" sokkolja az uniót

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG