A szlovák politikus - aki részt vett az EU-ügyi miniszterek és államtitkárok gödöllői tanácskozásán - emlékeztetett rá, hogy az Európai Bizottság éppen a héten adta ki az európai szemeszternek nevezett új kezdeményezést útjára indító éves növekedési jelentését. Sefcovic rámutatott, hogy az euró stabilitása kulcsfontosságú minden EU-tagországnak. Az országok a növekedés fő forrását adó belső kereskedelmen keresztül is kölcsönösen függnek egymástól, így nagy szükség van az egyes nemzetgazdaságok összehangolására és hatékonyabb irányítására. Az alelnök szerint optimizmusra ad okot, hogy a spanyol és portugál kötvénypiacok ezen a héten hosszú idő után először végre a javulás jeleit mutatták.
Sefcovic emellett a Duna-stratégia kidolgozását, illetve a romák integrációjára vonatkozó program elfogadását említette Magyarország elsődleges uniós elnöki feladatai között.
A bővítés kérdésköréről szólva a politikus jelezte, hogy a magyar elnökség végéig Horvátország remélhetőleg lezárhatja az összes csatlakozási fejezetet, s a többi jelölt - köztük Törökország - is tovább közeledik majd az Európai Unióhoz.
A schengeni övezet bővítését Romániával és Bulgáriával elsődleges fontosságúnak nevezte a bizottsági alelnök, de kiemelte, hogy erről a döntést a tagállamoknak egyhangúlag kell meghozniuk, s ehhez erőfeszítésekre, bizalomra van szükség. Az MTI kérdésére, hogy egy éven belül megtörténhet-e a két ország schengeni befogadása, a szlovák politikus azt válaszolta, hogy az előzetes tervek valóban erről szóltak.
Maros Sefcovic első benyomásai a magyar EU-elnökséggel kapcsolatban kedvezőek. Mint rámutatott, a programokat a bizottsággal együttműködésben készítették elő, ez az unió előtt álló hatalmas kihívások miatt fontos, és egyben elengedhetetlen ahhoz, hogy sikerüljön elérni a megfogalmazott célokat.
A lengyelek bíznak bennünk
A cseh kormány nem kívánja elsietni az euró bevezetését; a cseh miniszterelnök pénteken megerősítette, hogy Csehország csak akkor vezeti be a közös pénznemet, amikor teljesíti a maastrichti feltételeket, az euróövezet stabil lesz és az euró bevezetése előnyösebb lesz, mint a korona megtartása.
Lengyelország érdekelt a magyar uniós elnökség sikerében - hangsúlyozta az MTI-nek adott pénteki nyilatkozatában a lengyel külügyminisztérium európai ügyekkel foglalkozó államtitkára.
Mikolaj Dowgielewicz - aki Lengyelország képviseletében vett részt a tagállamok Európa-ügyi minisztereinek, illetve államtitkárainak gödöllői, informális találkozóján - elmondta: a két ország között rendkívül szorosak a kapcsolatok, partnerek a visegrádi együttműködésben, és Magyarországtól Lengyelország veszi át az uniós elnökségi stafétabotot. "Ezért is drukkolunk a magyar elnökség sikeréért" - jelentette ki a politikus.
Lengyelország az unió jövőjét illetően három területre helyez különleges hangsúlyt - mondta. Első helyen az EU nyitottságát és ennek keretében a bővítést, illetve a keleti partnerséget említette. Ez utóbbival összefüggésben reményének adott hangot, hogy a májusra tervezett keleti partnerségi csúcstalálkozó Magyarország számára nagy siker lesz.
MTI, Privátbankár