A Boston Consulting Group (BCG) nemzetközi üzleti tanácsadó társaság jelentése szerint a kínai bankoknak jó okuk lehet a befektetésre külföldi érdekeltségekben, ugyanakkor számos nehézséggel találkoznak ezen ügyletek végrehajtása során.
A jelentés szerint a kínai bankok egyre nagyobb, egyre ambiciózusabb egyesüléseken dolgoznak; sok ügyletben külföldi intézmények résztulajdona is megjelenik. 1993 és 2005 között a kínai bankok évente átlagosan egy határon átívelő felvásárlást hajtottak végre, és a legtöbb üzlet értéke 20 millió dollár alatt maradt, csak öt érte el közülük az egymilliárd dolláros szintet.
A jelentés szerint azonban a kínai bankok immár elérték azt a méretet, ami képessé teszi őket a nemzetközi terjeszkedésre, ehhez azonban meg kell szerezniük a megfelelő hozzáértést. Ennek a folyamatnak a felgyorsulását segíthetik az egyesülések.
A kínai bankok felvásárlásai egyelőre sokkal inkább jelentenek kiaknázható lehetőséget a külföldi bankok számára, mint fenyegetést - hangsúlyozza a tanulmány. A bőséges pénzállománnyal rendelkező kínai bankok a jelenlegi pénzügyi válságban segíthetnek a külföldi pénzintézeteken - vannak nyugati bankok, melyek már jelezték is, hogy befektetőkre várnak. A külföldi bankok számára ugyanakkor komoly lehetőség lehet nemzetközi ügyfélkörük bővülése, a megjelenés a kínai piacon.
A kínai bankok valódi együttműködésre vágynak, nem egyszerűen csak befektetéseket keresnek: új képességeket próbálnak meg elsajátítani, bővíteni szeretnék kínálatukat és hasznosítani szándékoznak fejlődő piaci tapasztalataikat - emelte ki a tanulmány.
A nyugati bankok számára - különösen azoknak, melyeket súlyosan érint a válság - komoly esély, hogy egyes üzletágaik értékesítése révén friss tőkéhez juthatnak és főtevékenységeikre koncentrálhatnak. Ehhez a kínai bankoknak a tőkéje és az akarata is megvan, és mivel - egyelőre - nem közvetlen versenytársak, a leépítendő üzletágak eladásakor kedvezőbb megoldást jelenthetnek - mutattak rá a BCG szakértői.
Az elemzés ugyanakkor rámutatott, hogy a kínai gazdaság jelenlegi erőteljes növekedése miatt is egyelőre a Kínához közelebb lévő lehetőségek tűnnek előnyösebbnek; kétséges ugyanakkor, hogy a kínai bankok rendelkeznek-e egyértelmű stratégiával, és kérdés, hogy megvan-e a tudásuk, megvannak-e a forrásaik a külföldi felvásárlásokhoz. Az egyik egyértelmű végkövetkeztetés az, hogy az egyesülések és felvásárlások - és különösen a határon átnyúló ügyletek - kockázatossága és összetett volta miatt a kínai bankoknak azzal kell kezdeniük a külföldi felvásárlások folyamatát, hogy előtte beépítik a nemzetközi terjeszkedést az adott bank átfogó stratégiájába.
A jelentés egy olyan kutatás végeredménye, melynek során vezető kínai bankárokkal, felügyeleti vezetőkkel, pénzügyi befektetőkkel, befektetési bankokkal és más piaci szereplőkkel folytattak átfogó interjúkat - Kínában és külföldön egyaránt.
Friss pénzek Kínából
Friss pénzek megszerzéséről tárgyal kínai illetékesekkel a Morgan Stanley amerikai pénzintézet - közölte az amerikai sajtó, amely szerint arról lenne szó, hogy egy kínai bank nagyobb részesedést szerezne az amerikai befektetési bankban. Egyes források a CITIC csoportot említik, mások a kínai fejlesztési bankot (CDB).
A Morgan Stanley nem jelentéktelen kínai érdekeltséggel is rendelkezik és egyes elemzői vélemények szerint az amerikai bank számára a kínai piacokon való nagyobb aktivizálódásnak lenne értelme, de a kínai vásárlás még képlékeny, a hírek szerint valószínűbb, hogy a Morganban mások szereznek érdekeltséget.
A kínaiak viszont a Rothschildek bankjával vigasztalódhatnak: csütörtöki bejelentés szerint a Bank of China, Kína kettes számú bankja 330 millió dollárt áldoz a francia La Compagnie Financiére Edmond de Rothschild magánbank 20 százalékára, amely bank a híres bankárcsalád Benjamin de Rothschild nevű tagja által ellenőrzött vagyon- és alapkezelőként is tevékenykedik.
A Financial Times című brit lap szerint Rothschildék stratégiai szövetséget hoznak létre a kínai bankkal, számukra is igen jó üzlet lesz a vagyonkezelés piacán jelenleg legdinamikusabban fejlődő nagy ázsiai országban komoly helyi banki partnerrel rendelkezni.
A lap ezen ügylet és a Morgan Stanley-vel kapcsolatos kínai beruházás kapcsán megjegyzi: más kínai bankok is készek vásárolni külföldön. Az említett CDB bank állítólag pályázna a német Dresdner Bankra.
Háborús állapotok a piacokon: menekül, ki merre lát
Nem bírták tovább nézni: új óriás született
Egymás szennyesét teregetik az amerikai kampányban
Európa túléli, Amerika nem biztos
A tőzsdének nem, az óriásbiztosítónak segít a Fed
MTI