Kína nem találja a féket
A havi változásokból nem sok tanulság vonható le, mert az adatok munkanap-kiigazítás nélküliek, azonban abból már lehet valamelyes lassulásra következtetni, hogy az első öt hónapban a kínai ipari termelés átlagosan 16,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - a tavalyi első öt hónapban átlagosan 18,1 százalékos volt a többlet az egy évvel azelőttihez képest, a tavalyi második félévben pedig 17,8 százalékos.
A kínai olajipar májusban, öt év óta először, az előző havinál kevesebb üzemanyagot állított elő, és Kína, történetében először nettó üzemanyag-importőrré vált. Ennek az a közvetlen oka, hogy a kőolaj ára emelkedett, de a kínai feldolgozók központilag szabályozott áron adhatják el termékeiket, ezért kénytelenek voltak csökkenteni a termelést, veszteségük mérséklése végett. A kínai kormány üzemanyagár-reformot tervez, amely rövidesen áremeléssel jár - ez viszont fékezheti a szélesebb gazdaságot.
Kína hazai összterméke az első negyedévben 10,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, A tavalyi utolsó negyedben a GDP 11,2 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.
Kína megelőzte Amerikát
A Nyolcak még több olajat akarnak
Olajlufi: az egekbe szállhat, mielőtt kipukkan
MTI