1p
A kintlévőséggel rendelkező magyar mikro-, kis és közepes vállalkozások több mint 45 százaléka hitelt vett fel azért, hogy gazdasági partnereit kifizesse
A kintlévőséggel rendelkező magyar mikro-, kis és közepes vállalkozások (kkv-k) több mint 45 százaléka hitelt vett fel azért, hogy gazdasági partnereit kifizesse, ez a hitelállomány pedig veszélyezteti a vállalkozók magánegzisztenciáját is, hiszen jelentős vállalkozói vagyon híján többnyire a magáningatlan a bankkölcsön fedezete - közölte a Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért (MMV)

Az MMV több mint 70, főként az építőiparban és a kereskedelemben tevékenykedő céget kérdezett meg az ősszel jelenlegi helyzetéről és kilátásairól. Szinte valamennyi vállalkozás tevékenységében részt vesz néhány családtag, és a cégek meghatározó részénél - 70,42 százalékánál - a családnak a vállalkozáson kívül nincs más állandó jövedelme.

A közlemény szerint csaknem minden megkérdezett cég azt jelezte, hogy helyzete 2002 és 2009 között jelentősen romlott,  ez egyaránt megmutatkozik a jövedelmek évenkénti alakulásában, vagy a foglalkoztatott létszám csökkenésében.

A cége jelenlegi helyzetére vonatkozó kérdésre a vállalkozók több mint harmada - 36,62 százaléka - válaszolta azt, hogy a forgalomcsökkenés a cég jövőjét veszélyezteti. Emellett a válaszadók közel 40 százaléka arról számolt be, hogy a vállalkozás helyzete magánvagyonukat, megélhetésüket alapjaiban veszélyezteti.

A kérdőíves felmérésből az derül ki, "hogy a rossz gazdaságpolitika és a gazdasági válság jelentősen kockáztatta a cégek működését, vagy olyan helyzetet teremtett, amely mellett a gazdálkodó tevékenység már nem tartható fenn tovább" - olvasható a közleményben.

A szövetség egyben nyílt levélben reagált Szűcs György MTI-nek adott nyilatkozatára, amelyben az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke azt mondta: a 2010-es év nagyon nehéz volt a magyar mikro-, családi és kisvállalkozások számára, azonban már bizakodással néznek a 2011-es esztendő elé.

Az MMV a felmérés eredményeire hivatkozva azt állítja: a magyar vállalkozások jövőjére vonatkozó válaszok sem sugallnak derűlátást, mivel a cégek csaknem 40 százaléka szerint teljesen bizonytalan a jövő, nincs elég megrendelésük, ezért csak reménykednek a túlélésben. Szintén jelentős arányban vélekedtek úgy a cégek, hogy kizárólag a szerencsén múlik majd, hogy túlélik-e a kérdéses időszakot. 

A válaszadóknak azonban közel 30 százaléka vélekedett úgy, hogy amennyiben kintlévőségeik legalább egy része megtérül, és a folyamatban lévő munkáikat kifizetik, akkor talpon tudnak maradni 2011 tavaszáig. Ez az optimizmus azonban bizonytalansággal terhelt és azt az üzenetet küldi a gazdaságpolitikusok felé, "hogy jelentős számú vállalkozás sorsa attól függ, hogy már elvégzett munkájukat, vagy megtermelt, előállított árujukat a megrendelők kifizetik-e" - hívja fel a figyelmet az MMV. Hozzáfűzi: többen csak a cég költségeinek csökkentésével, esetleg hitelfelvétellel lesznek képesek fennmaradni.

A megkérdezett cégek szerint határozott állami intézkedésekre van szükség a lánctartozásos ügyek felszámolására, ezenkívül az állami közbeszerzéseknél az érdemi munkát végző cégeket kell megrendeléshez juttatni, vagyis ki kell iktatni a projektcégeket. Szorgalmazzák a vállalkozások azt is, hogy nagyobb arányban részesüljenek az európai uniós forrásokból. Emellett úgy vélik, hogy szükség van egy állami gazdaságstratégia kidolgozására, a magyar kisvállalkozások fellendítésére.

Az IPOSZ elnökének írt nyílt levélben az MMV aláhúzza: véleményük szerint "felelősség terheli a különböző érdekvédelmi szervezeteket is, hiszen szó nélkül, az érdemi segítséget elmulasztva éveken, évtizedeken keresztül asszisztáltak a magyar mikro- és kis cégek szisztematikus tönkretételéhez, a vállalkozói környezet lezüllesztéséhez".

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG