A minisztérium közleménye szerint a jogszabálycsomag keretében január elsejétől egyszerűsödik több engedélyezési eljárás, megkezdi működését a fedezetkezelő intézménye, valamint megerősítik az építésfelügyeletet is. Az ötpárti konszenzussal és 26 szakmai szövetség együttműködésével létrehozott csomag egyik elemeként 2010. január elsejét követően valamennyi építőipari közbeszerzési eljárásra kiterjed a fedezetkezelő intézménye.
A fedezetkezelő olyan új intézmény, amely garantálja, hogy a beruházáshoz szükséges fedezet az építkezés megkezdésekor rendelkezésre álljon, ellenőrzi, hogy ezt a biztosítékot valóban az adott beruházáshoz használják fel, egyben biztosítja az alvállalkozók szerződésszerű kifizetését. A közbeszerzéseknél a Magyar Államkincstár tölti be a fedezetkezelő szerepét, míg az uniós értékhatárt elérő beruházásoknál a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől fedezetkezelésre engedéllyel rendelkező társaság láthatja el ezt a funkciót.
A minisztérium szerint a fedezetkezelő intézményével az építtető és a kivitelező kölcsönösen jól jár, mivel az építtető minőségi munkához, míg a kivitelező bizonyosan a pénzéhez jut.
2010: már csak mi aggódunk a munkánk miatt? |
A kormány a Gyorsítás programokkal jelentősen csökkentette az engedélyköteles tevékenységek számát: 30 százalékkal kevesebb a hatósági engedélyhez kötött építési munkák köre, és mintegy 20 százalékkal nőtt a sem engedélyt, sem bejelentést nem igénylő építések száma. Az egyszerűsítéseknek köszönhetően 2009. október 1-jétől a kisebb építési munkálatok már akkor megkezdhetőek, amikor bejelentik őket az építésügyi hatósághoz.
Január elsejétől az úgynevezett integrált eljárás is igénybe vehető, amely a nagyobb beruházások engedélyezési idejét radikálisan tovább csökkenti. Az eljárás lényege, hogy az ügyfél egyetlen közreműködő hatósághoz nyújtja be valamennyi kérelmét, és az illetékes hatóságok a lehető leggyorsabb ügyintézés érdekében összehangolják munkájukat.
A program utolsó eleme a megerősített építésfelügyelet, amely a kontárkivitelezések és az építőipari feketemunka felszámolását szolgálja. Ennek érdekében az építésfelügyeleti hatóság 2010. január 1-jétől mintegy 100 fővel ellenőrzi az építkezés valamennyi vetületét, a fogyasztóvédelmi szempontok érvényesítésével.
Nő a minimálbér, megszűnik a kiskönyv
Úgy érezzük magunkat, mint a válság elején
Soha ennyi építőipari cég nem ment még tönkre
Felszámolási csúcs az építőiparban
Mitől nőne a GDP, ha egyszer nincs pénzünk?!
Lefelé építkezünk