Jövőre megszűnik a keresetkorlát azok esetében, akik 2008. január 1-je előtt úgy vonultak nyugdíjba, hogy nem töltötték be az öregségi nyugdíjkorhatárt, miután az Országgyűlés elfogadta az ezzel kapcsolatos törvénymódosítást.
A Vidorné Szabó Györgyi és Kökény Mihály szocialista képviselők által benyújtott, a társadalombiztosítási nyugellátással összefüggő egyes törvénymódosításokat 339 igen, 12 nem szavazattal és 3 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők.
Azok esetében, akik 2008. január 1-je után vonultak a korhatár betöltése előtt nyugdíjba és dolgoznak, továbbra is megmarad a keresetkorlát a minimálbér másfélszereséig. A törvény 2010. január 1-jétől kell alkalmazni.
Jövőre a közszférában a gyes-ről, gyed-ről visszatérőket, ha kérik, kötelező lesz részmunkaidőben foglalkoztatni.
Az egyes munkaügyi tárgyú törvényeket módosító törvényjavaslatot 196 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 157 tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés hétfőn, a szocialisták mellett az SZDSZ többsége támogatta az előterjesztést.
A törvény értelmében a munkába visszatérő szülő kérésének a munkáltató köteles eleget tenni a gyermek hároméves koráig; a munkáltató a munkavállaló írásos kérésére köteles lesz a kinevezést módosítani és heti húsz órának, illetve a korábbi kinevezés szerinti munkaidő felének megfelelő munkaidőt megállapítani.
Mivel a törvény kétharmados részei nem kapták meg a szükséges támogatást - csak 200 igen szavazat érkezett -, azért a jogszabály hatálya csak a közalkalmazottakra, köztisztviselőkre, az igazságügyi alkalmazottakra terjed ki, a bírákra nem.
A törvény módosítja a rendezett munkaügyi kapcsolatra vonatkozó jogszabályokat is, a cél: a bírságolt munkáltató a jogerős tény alapján kerüljön a nyilvántartásba, függetlenül attól, hogy a bírságot a határidőig befizette-e vagy sem.
Ha a szabálysértést megállapítják, és a bírságot kiszabják, akkor a bírság befizetésétől függetlenül a munkaadó nem kap állami támogatást, nem lehet ajánlattevő a közbeszerzési eljárásnál.
A törvény a csoportos létszámcsökkentéshez hasonló tájékoztatási kötelezettséget ír elő abban az esetben, ha a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt sok munkahely megszűnik; illetve csoportos létszámleépítésnek azt kell tekinteni, ha húsznál több és száznál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább tíz munkavállalót bocsátanak el.
Kkv-szektor: kevesebb adó, több hitel kell a túléléshez
A karácsonyfa alá is benéz az APEH
Last minute cafeteria: miből lehet választani?
MTI