A Duna Televízió Közbeszéd című műsorában szerda este nyilatkozó államtitkár szerint az ellenzéknek nem az utcáról kellene üzengetnie az alkotmányozás folyamatába, hiszen a parlamentben is elmondhatná a véleményét. A műsorban elhangzott, a médiatörvény kapcsán az Erzsébet-hínál tartott demonstráció okán sem nyitja meg ismét a médiatörvényt a kormány, mivel a legutóbbi módosítással teljesítették az Európai Bizottság vonatkozó elvárásait.
“Az Európai Unió egy olyan társulása az európai államoknak, amit maguk az államok hoztak létre azért, hogy az államok érdekeit és a mindannyiunk által osztott közös európai érdekeket képviselje. Ez egyértelműen arról szól, hogy Brüsszel értünk van, és nem mi vagyunk Brüsszelért” - így reagált Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a Közbeszéd felvetésére, hogy miként kell értelmezni Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédének azt a kijelentését, miszerint nem hagyjuk, hogy Brüsszel diktáljon nekünk.
Az államtitkár hozzátette: meg kell fordítani azt a gondolkodást, ami az elmúlt nyolc évben is jellemezte Magyarország irányítását. “Nem nekünk kell igazodni feltétlenül és minden szempont szerint ahhoz, amit ott szeretnének, hanem arra kell használnunk Brüsszelt, amire való. Érvényesítjük a saját érdekeinket, és érvényesítjük azokat a közös értékeket, amelyek Európában megjelennek” - szögezte le Kovács Zoltán, hozzáfűzve: Magyarország most éppen abban a fázisban van, amikor részben újradefiniálja saját szempontjait, illetve megpróbálja érvényesíteni azokat a szempontokat, amelyeket az elmúlt években, 2004 óta csak kevéssé érvényesítettek.
Jobb a statiszta, mint a pártszimpatizáns
A Duna Tv műsorvezetőjének kérdésére, miszerint igaz-e, hogy voltak a március 15-i ünnepségen, a Múzeum-kertben olyanok is, akiknek fizettek a részvételért, úgy válaszolt Kovács, hogy valóban, a műsor elkészítésekor volt egy olyan koncepcionális elem, amely a Nemzeti Múzeum lépcsőjén egy kb. ötszáz fős tömeget képezett. Ők statiszták voltak, kilenctől délig végeztek munkát. “Egyszerűen az történt, hogy a rendezvény szervezője, legjobb tudása szerint a szabályok betartásával gondoskodott arról, hogy a művészeti koncepció elemét képező statiszták is ott legyenek a terepen. Ez sokkal szerencsésebb, mintha arról szólnának a hírek, hogy a nemzeti ünnepen – ami a kormány rendezvénye és nem egy pártrendezvény – pártszimpatizánsokkal töltöttük volna fel az ünnepi műsor megfelelő helyeit”- szögezte le a kommunikációs államtitkár.
Az ellenzék ne az utcáról üzenjen, a parlamentben is beszélhet az alkotmányról
A miniszterelnök az alkotmányozással összefüggően azt mondta ünnepi beszédében, hogy ezzel a magyarok megtestesítik mindazt, ami egyszerre felel meg a huszonegyedik század kihívásainak és a magyar szellem természetének. Az ellenzék ezzel ellentétes értelemben beszélt az alkotmányozás folyamatáról, alkotmányos puccsot emlegetett és a demokratikus alkotmányozást követelte. Ezek szerint az álláspontok jottányit sem közeledtek és nem is közelednek a jövőben sem? - vetette fel a Közbeszéd.
“Nem tudom, mit értenek azon, hogy demokratikus alkotmányozás folyjon – ha valahol, akkor a parlamentben folyhat demokratikus alkotmányozás, és tudtommal az alkotmányozás ott folyik. Azt gondolom, hogy nem az utcáról, nem nagygyűlésekről kell üzengetni az alkotmány kapcsán – akinek mondanivalója van, az a parlamentben megteheti. Lázár János és a KDNP frakcióvezetője is elmondta, hogy nyitott a folyamat, legyenek szívesek részt venni benne” - hangoztatta reagálásában Kovács Zoltán.
Az államtitkár kijelentette: az elmúlt nyolc év bebizonyította, hogy szükség van új alkotmányra, hiszen olyan állapotok álltak elő, amelyekben az állam nem tudta saját állampolgárait megvédeni, adott esetben ellenük fordult; továbbá olyan gazdasági körülmények alakultak ki, amelyek egy normálisan működő államban nem alakulhattak volna ki, az alkotmányozást szükségessé tévő szimbolikus okokat nem is említve. “Olyan alkotmányt szeretnénk létrehozni, amelyik a jövőre utal és nem hátrafelé néz. Megfogalmazza azokat a közös célokat,amelyek Európa közepén, az európai értékeken alapulva le tudják rakni egy modern Magyarország alapjait".
A demonstráció miatt nem változtatnak a médiatörvényen
A nemzeti ünnepen az Erzsébet-hídnál a mostani médiatörvény megváltoztatásáért tartott tízezres nagyságrendű demonstrációról – kérdésre válaszolva – Kovács Zoltán azt mondta: nem szeretne számháborúba belemenni a résztvevők számát illetően. “A sajtószabadsággal és véleménynyilvánítással kapcsolatos vélemények fontosak, annál is inkább mert ezen értékek fontosságát mi is osztjuk. A múlt héten elfogadott médiatörvény-módosítások - amelyekkel az Európai Bizottság által felvetett kérdéseket a Bizottság elmondása alapján is egyértelműen rendeztük - nem teszik indokolttá, hogy a médiatörvénnyel most foglalkozzunk. Július elsején lép életbe, a működéséből fakadó következtetéseket pedig majd le lehet vonni” - hangzott el a Duna Televízióban.
Privátbankár