A 2800 milliárdos vagyon mellett, mely most már az államot gazdagítja, a pénztárban maradó kevesebb mint 100 tag 234 milliárdos vagyona szinte elenyésző. A jogszabályban előírtaknak megfelelően 2011. július 20-áig valamennyi pénztár rendben visszaigényelte a reálhozamok és munkáltatói támogatások kifizetéséhez szükséges összeget. A tegnapi nappal a pénztárak megkezdték a tagi követelések kifizetését. Borza Gábor, a szövetség alelnöke szerint nincs érdemi akadálya annak, hogy az előírt határidőn belül megtörténjenek a kifizetések.
Lógathatjuk a lábunkat és várjuk a pénzünket
A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (ÁKK) a magánnyugdíjpénztárak visszaigénylésének kézhezvételét követő 2 munkanapon belül átutalja a magánnyugdíjpénztárak pénzforgalmi számlájára a visszaigényelt összegeket. Ezt követően a pénztárak a visszalépő tagi kifizetéseket - a törvényi előírásoknak és a tagok korábbi nyilatkozatának megfelelően - a visszaigényelt összeg jóváírását legkésőbb 2011. augusztus 31-ig végzik el (erről lásd korábbi cikkünket).
A magyarok kétharmadának nagyon borús a jövőképe, öngondoskodásra mégsem költ. 66%-unk az államtól várja a megoldást, csak minden ötödik honfitársunk tartja egyértelműen pozitív dolognak az öngondoskodást. Részletek >>> |
Borza Gábor ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a banki és postai átutalások költségét- összhangban a jogszabályokkal – a pénztárak levonják.
Borza Gábor, a Stabilitás Pénztárszövetség alelnöke közölte: az érdekvédelmi szervezet adatgyűjtése alapján 11 pénztár érte el a működéshez szükséges 2 ezer fős létszámot, öt pénztár (ING, OTP, Aegon, AXA, Allianz) pedig a 10 ezer fő feletti létszámot. A nagy piaci pénztáraknál összpontosul a tagok és a kezelt vagyon mintegy 80 százaléka. A visszalépő tagokra jutó vagyon nagysága – nem végleges adatok alapján – 2827,5 milliárd forint volt, a maradók vagyona megközelíti a 234 milliárd forintot.
A volt magánnyugdíjpénztári tagokat megillető tagi kifizetések – reálhozam és tagdíj-kiegészítés – összegét a pénztáraknak 2011. július 20-ig kellett visszaigényelniük a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alaptól. Ez a szövetség alelnöke szerint valamennyi pénztár esetében rendben megtörtént, így nincs érdemi akadálya annak, hogy az előírt határidőn belül végbemenjen a reálhozamok kifizetése.
Borza Gábor felhívta a figyelmet, hogy a reálhozam nem azonos az egyenlegértesítőkön szereplő hozammal. A pénztárak által év elején kiküldött értesítőkön ugyanis a tag egyéni számlájának egyenlege szerepel, amelyből le kell vonni a pénztártagság utolsó napja és a tagsági jogviszony utolsó napját megelőző hónap közötti időszakra vonatkozó, a KSH által közölt, előző hónaphoz mért fogyasztói árindexek szorzatával képzett inflációs ráta értékét. A reálhozam tehát a tag egyéni számlájának egyenlege (piaci érték) és a fenti módszerrel számított érték különbsége lesz.
34 ezer forint érkezik az átlagos Erste-ügyfélnek
Több mint 38 ezer tagja számára fizet reálhozamot az Erste Nyugdíjpénztár magánnyugdíjpénztári ágazata, az átlagos reálhozam mértéke 34 150 forint. Az Ersténél a kifizetéseket 2011. július 27-én kezdik meg, az ütemterv szerint minden reálhozam kifizetésének elindítása 2011. augusztus 3-ig megtörténik.
150 ezer embernek fizet az AXA
Az AXA Magánnyugdíjpénztár 150 000 tagjának összesen 6,4 milliárd forint reálhozamot fizet ki. A pénztár megjegyzi, hogy az egy-egy pénztár által kifizetett reálhozam nem feltétlenül minősíti az adott pénztár befektetési tevékenységének sikerességét. Az elmúlt 12 évben a tagok jelentős része legalább egyszer váltott pénztárat, és ezek a tagok átlépéskor korábbi pénztáruk teljesítményét, az ott elért hozamokat is magukkal vitték. Így az a pénztár, amelyik a reálhozamot fizeti, csak az utolsó állomás a tagok „vándorlásának” folyamatában, ami azt a reálhozamot fizeti ki, amit a tagok az elmúlt 12 évben az összes korábbi és aktuális pénztárukban összesen szereztek.
MTI, Privátbankár - Zsiborás Gergő