1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetők lassan visszatérő bizalmával párhuzamosan mérséklődtek a korábbi hónapok kiugró tőkepiaci hozamai - áll a BAMOSZ közleményében
A befektetők lassan visszatérő bizalmával párhuzamosan mérséklődtek a korábbi hónapok kiugró tőkepiaci hozamai, ezért negyedik hónapja nem változott érdemben a befektetési alapok összesített vagyona - áll a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.

A legtöbb alapkategória esetében csökkent a tőkekivonás az előző hónapokhoz képest, leglátványosabban az ingatlanalapoknál, miközben további új befektetéseket láthattunk egyes magasabb kockázatú, származtatott alapok esetében is.

A piaci teljesítmények több mint 1,5 milliárd forinttal növelték júniusban a BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok vagyonát, ezzel szemben összesen 20 milliárd forintot vontak ki az alapokból a befektetők. Az alapok többsége esetében ugyanakkor a tőkekivonás üteme tovább csökkent, a származtatott alapok iránt pedig megmaradt érdeklődés. Összességében a júniusi 0,8%-os csökkenést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagjai 408 hazai befektetési alapban 2.465 milliárd forintot kezeltek.

„A befektetők többsége továbbra is kivár, valószínűleg egy hosszabb időszak kiegyensúlyozott teljesítményére lesz szükség ahhoz, hogy ismét nagyarányú tőkebeáramlást legyen tapasztalható a befektetési alapoknál.”- emelte ki Temmel András, a BAMOSZ főtitkára.

Az alapok összvagyonának 59%-át kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok vagyona az alapok összességénél valamivel lassabban, 0,4%-kal csökkent júniusban, összesen 9,6 milliárd forint tőkekivonás történt az alapokból, az alapok teljesítménye viszont több mint 4,5 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát.

Zártkörű értékpapíralap

A 32 zártkörű értékpapíralapban kezelt vagyon
júniusban 1,8%-kal csökkent, 1,3 milliárd forintot vontak ki az alapokból, miközben azok teljesítménye (elsősorban a részvényalapoké) is 3,4 milliárd forinttal csökkentette a vagyont.

Az intézményi alapokon belüli átrendeződést mutatja, hogy júniusban ismét csak a zártkörű pénzpiaci- és részvényalapokból történt jelentős tőkekivonás, leggyorsabban újra a zártkörű pénzpiaci alap vagyona csökkent és a zártkörű származtatott alap vagyona nőtt. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 261 milliárd forintot tett ki, ez az alapok összvagyonának 11%-a.

Nőtt a pénzpiaci alapok vagyona

A pénzpiaci alapok vagyona az 1,5 milliárd forint tőkekivonás ellenére 0,2 %-kal nőtt, a hozamok 3,6 milliárd forinttal növelték a vagyont, ami a hónap végén 941 milliárd forintot tett ki. A pénzpiaci alapok száma egy garantált alap átalakításával 46-ra nőtt, miközben egy likviditási alap megszűnt, egy kötvényalapból pedig likviditási alap lett.

A hozamokat júniusban ismét csökkentette az erősödő forint, aminek következtében a nem forintban denominált pénzpiaci alapok teljesítménye forintban negatív volt. A kategória 77%-át jelentő likviditási alapok vagyona 0,1%-kal csökkent, mivel 3,5 milliárd forint tőkekivonás történt az alapokból, több mint 3 milliárd forint hozam viszont növelte a vagyont.

A hónapban a hazai likviditási alapok mellett az euró-övezeti pénzpiaci alapokból vontak ki tőkét, a hazai pénzpiaci alapok mellett pedig elsősorban az euró-övezeti likviditási alapok tudtak jelentős új tőkét vonzani. A jelentős forinterősödés és a tőkekivonás következtében az euró-övezeti alapok vagyona forintban csökkent, míg leggyorsabban a dollár alapok vagyona nőtt, ezt követték a hazai pénzpiaci alapok.

Részvényalapok

Az 59 részvényalap vagyona 1,7%-kal csökkent, a hónap végén 255,5 milliárd forintot tett ki. A befektetők 2 milliárd forintot vontak ki az alapokból, és a piaci teljesítmények is – a nemzetközi részvénypiacokon bekövetkező kismértékű korrekció és a forint erősödésének következtében – 2,5 milliárd forinttal csökkentették a vagyont.

A hónap során a részvényalapok 74%-át kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 2,5%-kal csökkent, miután az alapokból 3,5 milliárd forint tőkét vontak ki, egy átsorolt tiszta részvény alap 340 millió forintos vagyona növelte a vagyont, az alapokon pedig 1,7 milliárd forint veszteség keletkezett.

A tiszta részvényalapok vagyona 1,5 milliárd forint friss tőke, az átsorolt alap és mintegy 750 millió forint veszteség hatására 0,5%-kal nőtt. Leggyorsabban az észak-amerikai részvény alapok vagyona nőtt, ezeket az ázsiai tiszta részvény alapok követték.

Az ingatlanalapokból is kivontak

Az ingatlanalapokból összesen 3,8 milliárd forint tőkét vontak ki, ami kevesebb, mint harmada a májusinak, és nem éri el az áprilisi 10%-át. Több mint 1 milliárd forint volt az átalakított és átsorolt alapok vagyona, az alapok összvagyonát viszont több mint 1 milliárd forint hozam növelte.

Az ingatlanalapok száma két ingatlanalapok alapja átalakításával 21-re csökkent, vagyonuk 1,4%-kos csökkenésével a hónap végén 269 milliárd forintot tett ki, ez az alapok összvagyonának 11%-a. A hónap fontos újdonsága, hogy elindult egy új, euróban denominált ingatlanalap (egy korábbi ingatlan alapok alapjának átalakításával), amely több mint 7 milliárd forint friss tőkét vonzott júniusban. A hazai ingatlanalapok alapjainak vagyona ugyanakkor a hónapban – részben az átalakítások miatt – 10,8%-kal csökkent, vagyonuk mintegy 35 milliárd forintot tett ki.

A garantált alapok száma is csökkent

A nyilvános garantált alapok száma júniusban 149-re csökkent, miután a futamidő végével egy alapot pénzpiaci alappá alakítottak, két alap pedig megszűnt. Az alapok összvagyona ismét 1,4%-kal csökkent, 445 milliárd forintos hó végi vagyonuk az összvagyon 18%-a. A 6,8 milliárd forint tőkekivonás – ami elsősorban a lejárt alapokból kivont jelentős tőke volt – mellett a piaci teljesítmények mintegy 680 millió forinttal növelték az alapok vagyonát. Ezek az adatok természetesen még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.

A kötvényalapok maradtak, bár az összvagyon itt is csökkent

A kötvényalapok száma nem változott, miután egy ingatlanalapok alapját rövid kötvényalappá alakítottak, egy hosszú kötvényalapból viszont likviditási alap lett. A 24 alap összvagyona júniusban 0,7%-kal csökkent, a hónap végén az alapok vagyona 130 milliárd forintot tett ki.

A visszaesés oka a kötvényalapokból továbbra is folytatódó, bár az előző hónapoknál kisebb ütemű tőkekivonás, míg az alapok összességében ismét pozitív hozamokat realizáltak. A hónap során 4 milliárd forintot vontak ki a kötvényalapokból, az alapok viszont összességében 2,2 milliárd forint hozamot értek el.

A rövid kötvényalapok vagyona – az átsorolás miatt – 1,5%-kal nőtt, az átsorolás nélkül 1,2 milliárd forint tőkekivonás és 1,2 milliárd forint hozam egyenlegeként 0,1 %-kal csökkent volna. A kötvényalapok vagyonának 51%-át jelentő hosszú kötvényalapok júniusban 2,8 milliárd forint tőkekivonást szenvedtek el, csaknem 1 milliárd forintnyi hozamot értek el, az átsorolt alap hatásával együtt vagyonuk 2,7%-kal csökkent.


Júniusban ismét a származtatott alapok nőttek a leggyorsabban, ugyanakkor a kisebb alapkategóriák is jellemzően kismértékű csökkenést szenvedtek el. A vegyes alapok száma egy egyéb alap átsorolása miatt 46-ra nőtt, az alapok vagyona viszont 1,2%-kal, 94 milliárd forintra csökkent.

A hónap során 1,4 milliárd forintot vontak ki az alapokból (ez idén a legalacsonyabb havi érték), ezt nem tudta ellensúlyozni az átsorolt alap mintegy 110 millió forintos vagyona és a piaci teljesítmények mintegy 150 millió forintos vagyonnövelő hatása.

Az egyéb alapok száma nem változott, miután egy ingatlanalapok alapját egyéb alappá alakítottak, egy egyéb alapot viszont átsoroltak a kötvényalapok közé. A 9 alap vagyona júniusban 2,1%-kal, 31 milliárd forintra csökkent.

Az alapokból mintegy 670 millió forint tőkét vontak ki, az átsorolások egyenlegeként 35 millió forinttal csökkent az alapok vagyona, az alapok pedig mintegy 35 millió forint hozamot értek el. A 22 nyilvános származtatott alap vagyona viszont 2,3%-kal nőtt, június végén 38 milliárd forint volt

A hónap során 1,1 milliárd forint új befektetés érkezett az alapokba, a piaci teljesítmények pedig 250 millió forinttal csökkentették az alapok vagyonát.

Egyszer majd talpra állunk - de mi lesz addig?
Kongatják a vészharangot: szakadék szélén az OTP?
"Mindenki a forinthitelezésben lesz érdekelt"
Bajnai villámgyors költségvetéssel számol 
Előbb-utóbb vége lesz a válságnak 
Három év múlva talpra állhat Kelet-Európa 
Egyre jobban bízunk a reménytelen jövőben?  
Oszkó: a pénzügyi egyensúly mindenek felett 
Már vizsgálják, életben marad-e Magyarország

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG