Nem a reálszférában van a baj
Az alapkezelő szerint a globális részvénypiac annak ellenére jól tartja magát, hogy megtorpant a gazdasági növekedés és zavarok vannak az euróövezet perifériájához tartozó országok állampapír-piacain. Ez elsősorban az erős vállalati fundamentumoknak köszönhető: erős mérlegadatokról, egészséges cash-flowról és bőséges likviditásról számolnak be a vállalatok. Az ING IM úgy látja, a vállalatok ezeket a pénzforrásokat "részvényes-barát" intézkedésekre fordíthatják, például osztalékemelésre vagy sajátrészvény-vásárlásra.
Továbbra is feltörekvők a célkeresztben
Az ING IM elsősorban az államkötvény-befektetéseket javasolja rövid távon. Közép és hosszú távon a magasabb hozamú kötvények tekintetében adott hangot optimizmusának, mivel ezeknél a kockázati felárak még mindig vonzó szinten állnak. |
Az idei év második félévében az ING IM továbbra is magas piaci volatilitásra számít. "A kiábrándító gazdasági adatok és gyengébb vállalati eredmények kísérhetik a világgazdaság lassulását, és egészen addig számítani kell a piaci zavarok rendszeres visszatérésére, amíg nem találnak megnyugtató és hosszú távú megoldást Görögország, illetve az euróövezet perifériájához tartozó egyes országok adósságválságára" - írja elemzésében az alapkezelő.
A befektetési ház ugyanakkor bizakodó, hogy a gazdasági növekedés ütemének lassulása csak átmeneti jellegűnek bizonyul. Az alacsonyabb olajárak kedvező hatással lehetnek a fogyasztásra, az amerikai munkaerőpiac stabil ütemben áll helyre, továbbá a japán ipar is megkezdte felépülését a földrengés után - értékel az ING IM.
A pénzintézet elemzői arra számítanak, hogy az Európai Központi Bank az év végéig a jelenlegi 1,50 százalékról 1,75 százalékra emeli irányadó kamatlábát, ami tovább erősítheti a közös valutát az amerikai dollárral szemben.
A nagy magyar kérdés: mi lesz az ígérethalmazból?
A magyaroszági kilátásokról, az ING IM leányvállalatának befektetési igazgatója, Pájer Tamás úgy nyilatkozott, hogy "a külföldi befektetők egyelőre bizalmat szavaztak a kormány gazdaságpolitikájának. A nagy kérdés azonban az, hogy az alapvetően ígérethalmazként értékelhető kormányprogram jelentős megvalósítási kockázatai felett meddig hajlandóak szemet hunyni a piacok. A világgazdaság (...) lassulása ezt a kockázatot mindenképpen erősítheti és a hazai piacokon is növelheti a volatilitást".
Az igazgató kiemelte, hogy a bizonytalan világgazdasági környezet ellenére a forint kifejezetten jól tartja erejét. Negatív forgatókönyv esetén az euróval szemben 280-285-ig gyengülhet a magyar fizetőeszköz, átmeneti lassulás esetén sem valószínű a 300 forint körüli árfolyamszint - értékelt Pájer Tamás.
MTI