Londonban nem hiszik, hogy az USA nem törleszt
A három nagy hitelminősítő közül kettő - a Standard & Poor´s és a Moody´s Investors Service - már negatív előjelű megfigyelés alá vette az amerikai szuverén adósosztályzatot, a Fitch Ratings pedig ezt arra az esetre helyezte kilátásba, ha az augusztus 2-ai határidőig nem születik egyezség az államadósság-limit szükséges emeléséről.
A Capital Economics - az egyik legnagyobb londoni gazdasági-befektetési tanácsadó cég - hétfői elemzésében ugyanakkor kiemelte, hogy egyrészt még "bőven van idő" a politikai megállapodásra a deficitcsökkentésről az amerikai pénzügyminisztérium által "augusztus 2-a körül" megjelölt határidőig, másrészt ha ez a határidő egyezség nélkül telne is el, a pénzügyminisztérium szinte bizonyosan az adósságszolgálat teljesítésének folytatása mellett döntene, és inkább más kiadásokat fogna vissza.
Az IMF véleménye
A nyomott ingatlanpiac, a hosszan elnyúló magas munkanélküliségi ráta, illetve a gyenge fogyasztói hangulat hátráltatja az Egyesült Államok növekedését - írja jelentésében az IMF.
A szervezet hétfőn nyilvánosságra hozott jelentésében úgy értékel: az ország mérsékelt ütemű kilábalása a válságból ugyan továbbra is tart, de az elmúlt időszakban - elsősorban átmeneti hatások miatt - lassult a növekedés üteme. A Valutaalap elemzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy a gazdaság bővülését ösztönző makrogazdasági programokat óvatosan kell kivezetni, annak ellenére, hogy a fiskális támogatás lehetőségei a magas államadóssági szint miatt korlátozottak.
Az IMF az ország stabilitása szempontjából rendkívül fontosnak tartja, hogy az amerikai államadósság stabilizálódjon, és üdvözli azt a szándékot, hogy az évtized közepére egyensúlyba, azt követően pedig csökkenő pályára kerüljön a GDP-arányos adósság szintje. A szervezet igazgatótanácsa kiemeli: életbevágóan fontos, hogy egyezség szülessen az adósságplafon emeléséről és egy átfogó középtávú konszolidációs programról.
A Valutaalap szerint egy ilyen intézkedéscsomagnak már 2012-ben életbe kellene lépnie annak érdekében, hogy az ország megtartsa hitelességét a pénzpiacokon. Ennek a költségvetési jogosultságok felülvizsgálatát, így az egészségügyi kiadások területén megtakarításokat, illetve az adóbevételek növelését kell tartalmaznia. Az igazgatótanács pozitív lépésnek ítéli a nem védelmi jellegű egyszeri kiadások korlátozására, valamint a túlzott költségvetési deficit esetében automatikusan hatályba lépő szankciókra tett javaslatokat.
Az igazgatótanács megjegyzi, hogy további lépésekre van szükség az ingatlan-, illetve a munkaerőpiac gondjainak megoldására. A lakások értékesítésének elősegítése, illetve a meglévő jelzáloghitelek módosítását előirányozó intézkedések hozzájárulnának az ingatlanárak stabilizálódásához; továbbá felül kell vizsgálni az érvényben lévő munkaerő-piaci és oktatási programokat - értékel a szervezet.
MTI