Magánnyugdíj-rendszer: Sólyomtól vár segítséget a Fidesz
A Fidesz elnöksége arra kéri az államfőt, fontolja meg előzetes normakontroll kérésének lehetőségét az Alkotmánybíróságnál (Ab) az új magánnyugdíj-biztosítási rendszerről szóló törvénnyel kapcsolatban - ismertette az ellenzéki párt elnökségének csütörtöki döntését Szijjártó Péter.
Ha Sólyom László köztársasági elnök másképpen dönt, akkor a Fidesz fog az Ab-hez fordulni - mondta a párt elnöki stábjának vezetője budapesti sajtótájékoztatóján.
Szijjártó Péter közölte: ha kormányra kerülnek, "egy bővebb eszköztárral is küzdeni fognak a magyar emberek nyugdíjának ellopása ellen", ezért már most arra hívják fel minden olyan cég figyelmét, amely részt akar venni a "magánnyugdíjpénztárak privatizációjában", hogy egy Fidesz-kabinet meg fogja szüntetni azt a "tarthatatlan helyzetet", hogy az embereket kizárják a saját, nyugdíjcélú megtakarításaik feletti rendelkezésből.
Nem lehet a magánnyugdíjpénztárakat privatizálni, hiszen azok már tíz éve privatizáltak - közölte a kormányszóvivő. Szollár Domokos közleménye szerint "a Fidesz nem igazán tudja, melyik bolygón van. A nyugdíjrendszer második pillére ugyanis már rég privatizált, sőt, soha nem is volt állami kézben. Ezért hívják magánnyugdíjpénztárnak. Magán, azaz nem állami. Magyarországon mintegy 3 millió ember tagja valamelyik magánnyugdíjpénztárnak. Tulajdonosként. Magántulajdonosként. Ennél jobban a pénztárak nem lehetnek privatizálva".
A változtatások lényege, hogy növelje a biztonságot a leendő nyugdíjasok és a pénztártagok számára. Az új rendszerben ugyanis a tényleges tulajdonos a pénztárba jelentős saját tőkét visz be, amivel szintén helyt áll, ha arra esetleg szükség lenne. Eddig, ha bajba került volna egy pénztár, akkor csak a tagok befizetéseiből képzett tartalék, valamint a magánnyugdíjpénztári alap állt volna rendelkezésre. Tehát a változás nem csökkenti, hanem növeli a biztonságot a leendő nyugdíjasok, pénztártagok számára - áll a közleményben.
A kormányszóvivő szerint az új törvény egy másik fontos változtatása, hogy ügyfelek lesznek a korábbi tulajdonosokból. "A pénztártagként felhalmozott megtakarítás megmarad, és érintetlenek lesznek az ügyfeleket megillető jogok is. Egy dolog kivételével: nem lesz lehetőség a pénztárak közgyűlésén résztvevő küldöttek megválasztására, és így elvész az elvi lehetőség, hogy beleszóljunk a pénztár irányításába".
2050-ig kihúzhatjuk a jelenlegi nyugdíjrendszerrel
Adóprés alatt: a cafeteria jó befektetés is lehet
2010 az abszolút hozam éve lehet
2013-ig élnek a magánnyugdíjpénztárak
MTI