A tagdíjak megérkezésével soha nem volt gond, a Magyar Államkincstár ugyanis a pénzt napi rendszerességgel átutalja a pénztáraknak, amelyek azonnal befektetik. Az adatokat azonban csak az idei évtől kapják meg időben a nyugdíjkasszák; a késedelmek miatt az elmúlt években jelentős összeg parkolt a függőszámlákon, amit a pénzügyi felügyelet több jelentésében kifogásolt is.
Ennek okát azonban Csurgai Ágota, az Allianz Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatóhelyettese szerint nem az APEH és a kasszák közötti adatáramlásban kell keresni, hanem azzal magyarázható, hogy a törvénymódosítások miatt időközben változott az adattartalom, s egyéb fejlesztéseket is el kellett végezniük az elszámolóegység idei bevezetése miatt.
Az APEH a Stabilitás Pénztárszövetségen keresztül tartja a kapcsolatot a kasszákkal, a két szervezet rendszeresen egyeztet. Az együttműködés alapja az APEH és a nyugdíjpénztárak által kötött együttműködési megállapodás, amely egyebek között szabályozza a kapcsolattartás, az adattovábbítás, a bevallások és befizetések egyeztetésének módját, s leírja az ehhez szükséges számítástechnikai környezetet is.
A foglalkoztatóknak 2007. január 1-je óta kell az adóhatóságnak bevallaniuk és befizetniük a magánnyugdíjpénztári tagdíjakat, korábban ez a kasszák feladata volt. A foglalkoztatóknak a bevallásokat a tárgyhót követő hó 12-ig kell bevallaniuk és átutalniuk a tagdíjat. A Magyar Államkincstár a befolyt tagdíjakat folyamatosan utalja a pénztárak bankszámláira. Az adatokat - amelyek alapján a pénztárak az egyéni számlákra tudják könyvelni a tagdíjakat - a bevallási határidőt követő hónap utolsó napjáig kell az APEH-nak elektronikusan továbbítania a pénztárakhoz.
Az adóhatóság csak a hibátlan bevallásokból szolgáltat a pénztáraknak adatot - mondta Locskai Botond, az APEH bevallási főosztályának osztályvezetője -, a többinek utánajár. Az adóhatósághoz havonta mintegy 400 ezer foglalkoztatótól, mintegy 4,5 millió magánszemélyre vonatkozóan érkezik magánnyugdíjpénztári bevallás, amelyeknek 98,5 százaléka hibátlan - érzékeltette az adatállomány nagyságát. A magánszemélyek a magyarorszag.hu ügyfélkapuján keresztül, és július 1-je óta a regisztrációt követően az APEH telefonos ügyfélszolgálatán keresztül le tudják kérdezni járulékadataikat - tette hozzá.
A pénztáraknak a bevallásokat az adatátadást követő hó végéig kell feldolgozniuk, de arra törekszenek, hogy ne töltsék ki a határidőt - derült ki. Feladataik közé tartozik a bevallások könyvelés előtti ellenőrzése: a munkáltatói és tagi "összesen" ellenőrzés, a tagi jogviszony ellenőrzése, a tagi alapdíj és tagdíj százalék kontrollálása is.
A hibás bevallásokat a kasszáknak jelezniük kell az adóhatóságnak, amely március közepe óta tudja fogadni és feldolgozni ezeket a visszajelzéseket. Az APEH megnézi, hogy időközben történt-e önellenőrzés, helyesbítés, s ha nem sikerül tisztázni az eltérést, akkor ellenőrzést végeznek a munkáltatónál - mondta Locskai Botond. Az APEH munkáját segíti, hogy január óta a PSZÁF havonta tájékoztatja a nyugdíjpénztári kilépésekről, átlépésekről.
A központosított bevallás és befizetés rendszerében a pénztári szakemberek szerint problémát okoz, hogy az APEH foglalkoztatói, míg a kasszák foglalkoztatói és tagi szintű ellenőrzést is végeznek, s az adóhivatal által hibátlannak talált, és az adófolyószámlán könyvelt bevallásokat a pénztárnál hibásnak találhatják. Vannak azonban olyan hibák, amelyek a jelenlegi jogszabályok alapján nem, vagy nem egyszerűen javíthatók, a javítást nem közvetlenül a pénztárnál, hanem az adóhivatalon keresztül lehet elvégezni. Amíg azonban nem történik meg a javítás, a hibás bevallásban szereplő tagok számláján nem írják jóvá a bevallott és befizetett tagdíjakat.
Locskai Botond elmondta: az idei évtől az ekhós pénzeket már negyedévente utalják át a pénztáraknak, míg 2007-ben még egy összegben, 2008-ban pedig két részletben továbbították (ennek következménye, hogy az ekhósok pénze csúszással kerül az egyéni számlára). Ezt azzal magyarázta, hogy az APEH-nek arányosítania kell a befizetett járulékot, mivel a munkáltatók az összeset egy számlára fizetik be. Az utalás ütemezését egyébként nem törvény szabályozza, hanem a pénztárak és az APEH közötti megállapodás.
Nyugdíjpénztári átalakulás: nincs egyetértés
Vissza a tb-nyugdíjba: ne a felügyeletnek írjon!
Biztosíték? Átalakulnak a nyugdíjpénztárak
Tízezrek lépnek vissza az állami tb-be?
Nagyot szakíthat, ha visszalép a tb kasszába
MTI