José Sócrates portugál miniszterelnök már korábban cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy országa lesz a következő, amelyik az uniós pénzügyi mentőcsomag igénybevételére kényszerül. Megerősítette, hogy Portugália teljesíti 2010-es költségvetési célját. "Sokkal jobb eredményeket értünk el a bevételek, mint a kiadások területén. Ez a lehető legjobb, amit csak a nemzetközi piacoknak adni tudunk" - mondta a miniszterelnök.
Az osztrák pénzügyminisztérium szóvivője hétfőn kijelentette: "nem gyakorlunk semmiféle nyomást Portugáliára. A mi álláspontunk szerint a további lépésekről Portugáliának kell döntenie. Ameddig nincs döntés, addig nincs miről nyilatkoznunk". Hozzátette, nem látnak semmilyen akkut finanszírozási gondot Portugália esetében.
Komoly erőpróbát jelenthet azonban több gyengélkedő euróövezeti állam e hétre tervezett kötvényaukciója. Portugália szerdán tervez összesen 2 milliárd eurónyi 4, illetve 10 éves lejáratú állampapírt értékesíteni. Csütörtökön Spanyolország több mint 3 milliárd, míg Olaszország 6-7 milliárd eurónyi államkötvényt dob piacra. Az elemzők azonban nem látnak élénk keresletet az eurózóna perifériájához tartozó államok kötvényei iránt.
A legutóbbi, múlt heti aukción jelentős hozamemelkedéssel értékesített 6 hónapos kincstárjegyek Portugália. A papírok hozama 3,686 százalékra ugrott a szeptember elsején tartott azonos lejáratú kincstárjegy-aukción kialakult 2,045 százalékról. Portugáliának 4,5 milliárd euró kifutó kötvényt kell megújítania 2011 első negyedévében, és összesen 9,5 milliárd eurót az év egészében.
Hétfőn Spanyolország és Portugália kötvényeinek kockázati felára a december eleje óta tapasztalt legnagyobb eltérést mutatta a referenciaként szolgáló német papírokhoz képest. A papírok hozamfelára Portugália esetében 442, míg Spanyolországéban 273 bázispont volt hétfőn. A két állam 5 éves lejáratú papírjainak biztosítási díja (CDS) rendre 20, illetve 5 bázisponttal volt magasabb a hétfői kereskedésben.
Az ibériai kistestvér sorsa jelentősen befolyásolhatja Spanyolország gazdaságának pályáját is, mivel a spanyol bankok jelentős befektetéseket hajtottak végre Portugáliában. Salgado pénzügyminiszter azonban nem kívánt jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatosan, hogy milyen hatással lehetne egy esetleges Portugál mentőcsomag országára.
A miniszter szerint Portugália elkötelezett költségvetési hiányának csökkentése mellett és a gazdaság is növekedési pályára állt, tehát minden adott a befektetői bizalom visszaszerzésére. "Ez az a forgatókönyv, amivel a spanyol kormány számol" - tette hozzá.
MTI