A programot a trió úgy készítette el és kívánja végrehajtani, hogy annak segítségével az Európai Unió megfelelő válaszokat adhasson az előtte álló gazdasági, pénzügyi, szociális és környezeti kihívásokra - közölte a Külügyminisztérium.
Kiemelték, hogy a következő, 2014-ben induló költségvetési ciklus előkészítését a magyar elnöklés alatt kell megkezdeni. Magyarország álláspontja szerint az uniós politikáknak továbbra is a kohéziós kiegyenlítődést kell szolgálniuk, amellett, hogy előre kell lépni a kihívások közös politikákkal való támogatásában.
Szintén a magyar elnökség alatt várható az unió Duna-stratégiájának elfogadása, valamint megszűnhet a határellenőrzés a magyar-román határon, hiszen a feltételek teljesítése esetén Románia és Bulgária is ekkor válhat a schengeni térség részévé.
Balázs Péter kedden Brüsszelben elmondta: szeretné, ha az EU és a keleti partnerségbe tartozó országok (Ukrajna, Moldova, Fehéroroszország, Grúzia, Azerbajdzsán, Örményország) csúcstalálkozóját szintén 2011 első félévében rendeznék meg. Az első keleti partnerségi csúcstalálkozót az idén tavasszal tartották Prágában.
Spanyolország 2010. január 1-jétől, Belgium pedig 2010. július 1-jétől elnököl majd az unióban. A három ország közös politikai felelősséget vállalva vezeti majd a miniszteri tanácsokat, valamint az azokat előkészítő fórumokat. A trió az Európai Tanács állandó elnökével, az Európai Bizottság elnökével és a főképviselővel közösen felel majd az unió politikai programjának eredményességéért - olvasható a Külügyminisztérium közleményében.
A csaknem 90 oldalas, közös munkaprogram mintegy kétéves előkészítő munka eredménye, amiben mindhárom ország minisztériumai fontos szerepet vállaltak.
Megvannak az emberek az új uniós posztokra
Három félévig "mozgatjuk" az uniót
Lábjegyzet mentette meg a Lisszaboni Szerződést
Erősebb Európát hozhat a lisszaboni szerződés
Két év múlva mi leszünk a legjobbak
Már tudjuk, mit csinálunk, ha mi leszünk Európa urai
.jpg)