.jpg)
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által a legnagyobb adózók számára rendezett találkozón Veres János ismételten kijelentette, hogy nem lát fedezetet a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal (GVK) által 2009-től javasolt 10 százalékpontos járulékcsökkentésre.
Abban teljes az egyetértés, hogy szükség van a járulékcsökkentésre; hogy százalékos mértékű vagy fix összegű legyen, meg kell vitatni és a gazdaság számára optimális megoldást kell választani - mondta. A következő hónap konzultációkkal telik, adóügyekben döntésre február közepén lehet számítani - derült ki.
A pénzügyminiszter újságíróknak elmondta: 1 százalékpontos járulékcsökkentés 80 milliárd forint bevételkieséssel járna. A gazdaság fejlődéséből adódóan 2009-ben reálisan 250 milliárd forintos mozgástérrel lehet kalkulálni Veres János szerint ezt meghaladó forrást a meglévő kiadások csökkentésével, vagy az adórendszer szabályainak megváltoztatásával lehet teremteni.
Lehet nagyobb számokról is beszélni, de annak ára van, például az adókedvezmények, adómentességek szűkítése, átalakítása - mondta.
A vállalkozások számára nagy terhet jelentő helyi iparűzési adóval (hipa) kapcsolatban a miniszter annyit árult el: "a mostani adómódosító javaslatok között van olyan, amelyik ezt a kérdést nem hagyja érintetlenül; nem oldja meg a problémát azonnal, de elindít egy változtatást".
"Adóprés alatt Magyarország" |
Az amerikai cégek számára az is gondot okoz, hogy a számvitelük nem engedi meg elszámolni a hipát a könyvekben. A két ország között egy ideje tárgyalások folynak erről, s a miniszter reményei szerint néhány hónapon belül meg tudnak állapodni.
Arról a lehetőségről, hogy az önkormányzatok differenciálhassanak az adó kivetésekor, a miniszter úgy vélekedett: vitatott, hogy ez EU-konform megoldás lenne-e. Most jár le a korábbi kedvezmények ideje, ezért is növekszik 2008-ban a bevételi terv - tette hozzá.
A miniszter a találkozón a tavalyi évről szólva egyebek mellett elmondta: a kiigazításnak néhány negatív következménye is volt, a gazdasági növekedés például 2007-ben 1,5-2 százalékra lassult. Ennek okát Veres János az államháztartás nagy rendszereinek érdemi átalakításában látja. Rámutatott: emiatt kevesebb közpénzt használtak fel egyes területeken, s az államháztartás GDP-hez való hozzájárulása alacsonyabb lett. A reálgazdaság azonban 3,9 százalékkal magasabb GDP-t produkált tavaly - hangsúlyozta a miniszter.
Úgy vélekedett: reális lehetőség van arra, hogy a magyar gazdaság 2008-ban a tavalyinál számottevően nagyobb növekedést érjen el. (Az elfogadott költségvetési tervben és a konvergencia programban 2,8 százalék szerepel.) Mivel semmi olyan hatás nincs, ami a magángazdaságot növekedésében korlátozná, nyilvánvalónak tűnik, hogy a reálgazdaság a tavaly elért 3,9 százalékos mutatót akár megismételheti - mondta.
Az állam a gyorsabb növekedéshez két területen érdemben hozzá tud járulni maga is - jelentette ki Veres János. Egyrészt a döntéshozatal területén, annak elősegítésével, hogy az uniós források kellő gyorsasággal és hatékonysággal kerüljenek felhasználásra; másrészt a kiadások, a költségvetési hiány csökkentésével, aminek révén mérséklődik az állam hiteligénye, így a vállalkozások könnyebben juthatnak forrásokhoz. Nem kis összegről van szó, a hiány 2006 és 2009. között 2 ezer milliárd forinttal csökken - mondta a pénzügyminiszter.
Vállveregetést kapunk Brüsszeltől?
27 milliárdos hiányt vár a PM januárra
Kevesebb lett a hiány:fő a fegyelem (hanganyag)
.Veres: kisebb a hiány, mint tervezték
Veres: a megszorításoknál az is számít, mennyit bírnak az emberek (hanganyag)
MTI