A bankkártya kibocsátó MasterCard Europe hétfői közleményében határozottan ellenzi a szigorítást, mivel véleményük szerint az nem szolgálja sem a magyar kártyabirtokosok sem a kereskedők érdekeit. Nem ösztönzi az elektronikus fizetés térnyeréséhez és a visszaélésekkel szembeni, sikeres küzdelemhez szükséges növekedést sem - fogalmaznak.
Magyarországon az elmúlt 4 évben 100 százalékkal nőtt a kereskedői bankkártya-elfogadás - ismertetik. Ennek lendületét jelentősen visszafoghatja a készülő szabályozás, amely azon túl, hogy megbéníthatja az iparági innovációt, a kártyabirtokosok fizetési szokásait újra a készpénzes fizetés felé terelheti, így segítve a szürkegazdaság fennmaradását - vélik.
Meggyőződésük, hogy hasonló szabályozás csak az összes érintett megkérdezésével lehet sikeres, azonban ilyen egyeztetés nem volt. A társaság szerint komoly alkotmányjogi aggályokat is felvet a meglévő banki szerződéses kapcsolatok állami beavatkozás útján történő alapvető módosítása.
A kereskedők nem osztják a kártyatársaság aggodalmait. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) korábban azt közölte az MTI-vel, hogy megítélése szerint a magas kártyahasználati díjak gátolják a bankkártya használat elterjedését, mivel sok kereskedelmi kisvállalkozás e költségtényezőt eleve nem tudja vállalni.
Az OKSZ szerint ez is oka a nemzetközi viszonylatban alacsony magyar kártyahasználatnak, ám a törvényhozók döntése nyomán arányosabb teherviselés alakulhat ki a piaci szereplők között.
A kereskedők a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatait idézve megjegyzik: a mintegy 160 ezer kiskereskedelmi értékesítőhelyből jelenleg 30 ezer egységben lehet MasterCard és Visa kártyákkal fizetni. Emlékeztettek arra is, hogy az Európai Unió kereskedelmi szervezeteit tömörítő, brüsszeli székhelyű Eurocommerce szervezet állásfoglalása is azt erősítette meg, hogy a kereskedők, szolgáltatók számára nemzetközi szinten is magasak a kártyahasználati díjak.
Megvágják a bankok a kártyás limiteket?
Készpénzfelvétel: alaposan nézze meg az automatát!
Egész Európának le kell cserélnie a hitelkártyáját?
Felnőtt a magyar bankkártya-generáció
MTI, Privátbankár