A megkérdezettek többsége továbbra is úgy véli, hogy a válság még nem érte el csúcspontját. Ez év május-júniusban 61, most 54 százalék szerint a legrosszabb még hátra van a válságnak a munkahelyekre gyakorolt hatásából. Az október-novemberben végzett legutóbbi felmérés szerint 38 százalék vélekedett úgy, hogy a válság már elérte a tetőpontot. Ez az adat az előző felméréshez képest 10 százalékpontos növekedést jelent.
A tavaszi felméréssel összehasonlítva pozitív tendencia mutatkozik az EU következő évi gazdasági helyzetével kapcsolatos várakozásokat illetően. Az európaiak 30 százaléka szerint az elkövetkező tizenkét hónapban javulni fog a helyzet, 38 százaléka szerint változatlan marad, és 21 százaléka szerint romlani fog, míg 11 százalék nem tudott választ adni. Tavasszal csak 24 százalék számított javulásra, viszont 28 százalék további romlásra.
Saját országuk gazdasági kilátásait ennél valamivel kedvezőtlenebbül ítélik meg a megkérdezettek. Javulásra 28 százalék, változatlanságra 37 százalék, további romlásra 31 százalék számít.
A megkérdezettek 51 százalékának az a véleménye, hogy országában jelenleg a munkanélküliség jelenti a legnagyobb problémát, a második helyen (40 százalék) a gazdasági helyzetet, harmadikként pedig az inflációt és a bűnözést jelölték meg.
Abban a tekintetben, hogy kitől várható leginkább a válság hatékony kezelése, 22 százalék jelölte meg az Európai Uniót, 19 százalék a nemzeti kormányokat, 18 százalék pedig a G20-ak csoportját.
Az Európai Parlamentben összességében az uniós polgárok 50 százaléka bízik, az Európai Bizottságban 46 százalék. Országa európai uniós tagságát az európaiak 53 százaléka pozitívan ítéli meg. A megkérdezettek 57 százalék véli úgy, hogy az ország profitál az uniós tagságból.
Németország és Spanyolország a bot két végén
Az idei harmadik negyedévben 712 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma az euróövezetben, és ezzel immár ötödik egymást követő negyedév óta esik az eurózónában a foglalkoztatás. A harmadik negyedévben fokozódott a visszaesés üteme: a másodikban még csak 702 ezres volt a csökkenés. Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint a foglalkoztatottak aránya 0,5 százalékkal esett a második negyedévvel összevetve.
Az OECD még jövőre is az euróövezeti munkanélküliség növekedését jósolja: az idei év végére valószínűsített 9,9 százalék után a jövő év végén 10,9 százalékot vár.
Az Eurostat adatai szerint az EU egészében ugyancsak 0,5 százalékkal esett a foglalkoztatottság az előző negyedévhez viszonyítva: a közszolgáltatások kivételével minden ágazatban csökkenés volt tapasztalható. A harmadik negyedévben 1,02 millióan vesztették el állásukat az unióban, az egy évvel korábbihoz képest 2,0 százalékkal esett a foglalkoztatottak száma.
A foglalkoztatásban a legkisebb csökkenés - hasonlóan a korábbiakhoz - Németországban következett be: a harmadik negyedévben a legnagyobb euróövezeti gazdaságban csak 0,1 százalék volt a foglalkoztatottak számának visszaesése az előző negyedévhez képest, csakúgy, mint a megelőző két negyedévben. A legnagyobb csökkenést a foglalkoztatásban Spanyolország szenvedte el, ahol 1,5 százalékkal esett a foglalkoztatottság, a második negyedbeli 1,4 százalékot követően, rendre az előző negyedévekkel összevetve.
Bajnai: még többen maradnak munka nélkül
Újabb rossz hírek az amerikai munkapiacról
Már nem jön vissza a recesszió az eurózónába
MTI