A BKV-járművek ingyenes igénybevételének lehetőségéről január 12-én döntött a Fővárosi Közgyűlés. A február elsején hatályba lépett rendelet előírta, hogy az ingyenességgel kapcsolatos áfa-megtérítésről egyezzen meg a BKV az Országos, illetve a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal. Mivel a felek az adóvonzatokról nem tudtak megállapodni, az előterjesztő - György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes - az önkormányzat honlapján közölt javaslat szerint a közgyűlés jövő heti ülésén azt kezdeményezi, hogy vonják vissza a kedvezményt.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI megkeresésére szombaton közölte: áfa-fizetési kötelezettsége a BKV Zrt.-nek azért keletkezett volna, mert ha ingyen szolgáltatnak a rendőröknek magáncélokra, az diszkriminatív, vagyis nem általánosan meghirdetett kedvezmény.
"A Nemzeti Adó- és Vámhivatal állásfoglalása alapján ez esetben a szolgáltatást nyújtó félnek áfa-fizetési kötelezettsége keletkezik, melynek adóalapja nem a szolgáltatás kiszámlázott díja (0 Ft), hanem a szolgáltatás előállításának részarányos ráfordítása. (Ezen felül a rendőrségnek is szja- és tbj-fizetési kötelezettsége keletkezett volna, mivel a munkavállalók az ingyenes utazást magáncélra is igénybe vehették volna, nem csak munkavégzéshez.)" - írta válaszában a BKK.
A közlekedési központ magyarázata szerint, "amennyiben a megállapodás megköttetett volna, úgy a szolgáltatás ingyenességéből eredő veszteséget tételesen sem a kormány, sem az önkormányzat nem finanszírozta volna. Közvetve ugyanakkor az így kieső bevételeket a működési támogatások növelésével kellett volna pótolni a BKV Zrt. fizetőképességének megőrzéséhez". A hatályos tarifarendelet szerint egyenruhában szolgálatot teljesítő rendőr, tűzoltó vagy közterület-felügyelő természetesen továbbra is térítésmentesen veheti igénybe a szolgáltatást - írta a BKK.
MTI