A legrosszabb forgatókönyveken lehet gondolkodni, csak nem érdemes - mondta Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) főigazgatója az MTI-nek, miután tovább súlyosbodott a pénteki földrengés és szökőár nyomán kialakult japán nukleáris válság. A magyaroknak a főigazgató szerint nincs okuk a félelemre. Rónaky József arra reagálva mondta ezt, hogy Franciaország szerint a japán atombalesetnek a legrosszabb esetben a csernobilinál is nagyobb hatása lehet. Nathalie Kosciusko-Morizet francia környezetvédelmi miniszter szerdán közölte: "kimondhatjuk, hogy a legrosszabb forgatókönyv is lehetséges, sőt valószínű a fukusimai atomerőműben".
A főigazgató hangsúlyozta, Japán földrajzilag távol van, így még ha a helyzet nagymértékben súlyosbodik is, vagyis nagyobb mennyiségű radioaktív anyag kerül a levegőbe, akkor sem valószínű, hogy Magyarországra eljut. Ennek elsősorban az az oka, hogy nem erre fúj a szél, hanem folyamatosan a Csendes-óceán irányába. Továbbá a kibocsátott radioaktivitás felszín közeli, nem olyan tehát, mint Csernobil esetében volt, ahol az égő grafit öt-hat kilométer magasba juttatta a radioaktivitást, és azt a magassági szelek szétterítették Európában.
Magyarországot és az Európai Unió más tagállamait nem érintik közvetlenül a japán környezeti katasztrófa hatásai, de Fellegi Tamás szakminiszter összehívta az uniós energiaügyi miniszterek tanácsának rendkívüli ülését - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az MTI-vel. A közlés szerint a kormány számára az atomenergia magyarországi alkalmazása kapcsán a legfontosabb szempont a magyar lakosság egészségének, életének és vagyonának biztonsága. A Paksi Atomerőmű a legszigorúbb biztonsági előírásoknak is megfelel.
A magyar kormány hazai és nemzetközi szinten is minden indokolt intézkedést megtesz a polgárok biztonsága érdekében. Ezért felszólít minden felelősen gondolkodó magyarországi politikai erőt és szakmai szereplőt, hogy tartózkodjanak a megalapozatlan, pánikkeltésre alkalmas információk, rémhírek terjesztésétől - áll a szakminisztérium közleményében. Nem veszélyezteti a magyar lakosságot a japán nukleáris válság a nagy földrajzi távolság miatt; a katasztrófavédők mindenesetre napra készen figyelemmel kísérik a történteket, Magyarország pedig felajánlotta segítségét a szigetországnak - mondta Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője egy balatonföldvári sajtótájékoztatón.
A főigazgató elmondta, a katasztrófavédők folyamatosan mérik a háttérsugárzást az országban, és figyelik a meteorológiai adatokat, hogy nyomon kövessék, eljuthat-e Magyarországra a radioaktív szennyeződés. Ettől szakvélemények szerint nem kell tartani - hangsúlyozta. A Paksi Atomerőmű évekkel ezelőtti biztonságnövelő programjának része volt a földrengésállóság megerősítése is; az atomerőmű egy a Richter-skála szerinti 6,5-es erősségű földrengést is kibírna - közölte Mittler István kommunikációs igazgató az MTI-vel.
Semmi ok nincs a paksi atomerőmű leállítására - jelentette ki a kormányszóvivő budapesti sajtótájékoztatóján a japán katasztrófával kapcsolatos felvetésre válaszolva. Nagy Anna hangsúlyozta: a paksi a biztonságos erőművek közé tartozik, állapota jónak mondható nemzetközi összehasonlításban is. Hozzátette, Magyarország közelében nincs olyan törésvonal, mint amilyen a japán katasztrófát okozta. Paks földrengés-biztonsági szempontból is a biztonságos intézmények közé tartozik. "Mind a négy reaktor esetében urai vagyunk a helyzetnek" - jelentette ki a földrengés után balesetet szenvedett Fukusima-1 atomerőműről szólva a budapesti japán nagykövet újságíróknak, miután találkozott Martonyi János külügyminiszterrel.
Ito Tecuo közölte: az erőműben eddig két robbanás történt, de a reaktormagot védő belső burok mindkét esetben érintetlen maradt, csak a másodlagos védőburok sérült meg. Azt mondta, a hatóságok jelenleg vízzel igyekeznek hűteni a reaktorokat. Kijelentette: a japán szakemberek mindent megtesznek annak elkerülésére, hogy radioaktív sugárzás kerüljön a légtérbe. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, bizonyos esetekben túlzó híradások láttak napvilágot.
Martonyi János külügyminiszter elmondta, csodálja a japán népet fegyelmezettségéért és szervezettségéért. Figyelmeztetett: vigyázni kell a túlzó hírekkel és a pánikkeltéssel. Az MTI kérdésére válaszolva azt mondta: nem kívánja megelőlegezni, hogy a magyar kormány milyen döntést fog hozni a magyar atomerőmű-program esetleges felülvizsgálatával, a paksi erőmű élettartam-hosszabbításával kapcsolatban. Úgy fogalmazott, hogy az egész világon, az EU-ban és Magyarországon is alaposan meg kell vizsgálni az atomenergia-termelés kérdését, és "meg kell hozni a szükséges döntéseket".
Kövér László házelnök a magyar Országgyűlés nevében is részvétét fejezte ki a japán parlament vezetőinek írt leveleiben a múlt pénteki japán földrengés kapcsán az áldozatok családjainak és az ország minden lakosának. Nem szakítja meg tanulmányait a Debreceni Egyetem (DE) három Japánban tanuló cserediákja, akik az intézménynek jelezték: jól vannak és minden segítséget megkapnak a helyi hatóságoktól és az egyetemektől - közölte a DE Külső Kapcsolatok Igazgatósága.
MTI