A világ legnagyobb kötvénybefektetője, a német Allianz biztosító 25-30 százalékos leírást javasol a görög adósságrendezés magánbefektetői hozzájárulásaként - idézték a társaság vezetését németországi lapok hétfőn.
Annak ellenére, hogy már több hete zajlanak a tárgyalások a Görögországnak nyújtandó újabb mentőcsomagról, illetve az abban való magánbefektetői részvételről, konkrét tervekkel még egyetlen fél sem állt a nyilvánosság elé. Eddig. Az sem véletlen, hogy éppen a német Allianz törte meg a hallgatást, hiszen a tárgyalások alatt eddig Angela Merkel képviselte igen határozottan azt a nézetet, hogy Görögország megmentésébe a magánszektornak is be kell szállnia.
Az elmúlt héten egy, a kereskedelmi bankokat képviselő lobbicsoport még arról számolt be a Reuters brit hírügynökségnek, hogy a tárgyalásokon szóba került a görög államkötvények névértékének 30-50 százalékos leírása is.
A magánszektornak is be kell szállnia
A Handelsblatt német üzleti napilap ugyanakkor hétfőn (épp Allianz-os forrásokra hivatkozva) 25 százalékos leírásról számolt be. Ezzel a görög államadósság összege 50 milliárd euróval 300 milliárd euró alá csökkenne - idézi Paul Achleitnert, a biztosító pénzügyi igazgatóját a lap. A megmaradó és az újonnan kibocsátandó kötvények fedezeteként Görögország hitelt venne fel az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközből (EFSF), amelyet pénzügyi alapként kezelne. Így a görög állampapírok hozama 5-6 százalékra esne - magyarázott Achleitner.
A Financial Times Deutschland, szintén a pénzügyi vezetőt idézve azt emelte ki, hogy bármilyen magánbefektetői részvételnek kizárólag önkéntességi alapon kell történnie.
A Die Welt írása szerint ez úgy történhetne, hogy Görögország felajánlaná a 100-as névértékű kötvények 70-esre cserélését. "Így egy de facto 30 százalékos adósságleírás történne, ráadásul meghosszabbítanák a kötvények lejárati idejét" - idézte Achleitnert a napilap.
CDS: újabb görög világrekord
Közben árfolyamrekordokon nyitották a kereskedési hetet Londonban a gyenge pénzügyi helyzetű valutauniós tagállamok államadósság-törlesztési kockázatának biztosítási tranzakciói, tükrözve a perifériális euróövezeti országok adósságválságával kapcsolatos piaci félelmek erősödését.
Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a görög szuverén kötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a hétfői londoni kereskedésben most első ízben 2500 bázispont - tízmillió euró görög adósságra évente 2,5 millió euró - fölé emelkedett. Ez világrekord CDS-díjszabás bármely szuverén adós esetében - a csúcsot eddig is a görögök tartották.
A CMA számítási modellje szerint a hétfőre kialakult görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg csaknem 90 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint államadós törlesztésképtelenné válását ötéves távlatban.
Ránk most nem lehet panasz
Magyarország államadósság-törlesztési kockázatának biztosítási tranzakciói is drágultak, de továbbra is messze olcsóbbak, mint az adósság- és költségvetési válsággal küszködő euróövezeti országokéi. A CMA kimutatása szerint a hétfői londoni kereskedésben a magyar CDS-középárfolyam 316 bázispont környékén mozgott. Magyarország ezen a mércén valamivel kevésbé kockázatos adósnak számít Olaszországnál és Spanyolországnál is.
A nemzetközi hitelminősítők jelenleg három euróövezeti tagországra - Görögországra, Írországra és Portugáliára - tartanak érvényben befektetési szint alatti, vagyis spekulatív - piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - államadós-kockázati besorolásokat.
A CMA DataVision minap ismertetett új, második negyedéves összesítésében a világ öt, befektetői szempontból legkockázatosabb adós országa között szerepelt Görögország, Írország és Portugália. E három valutauniós ország a CMA DataVision listája alapján kockázatosabb adós volt az idei második negyedévben, mint Pakisztán, Argentína, Ukrajna, Libanon vagy Vietnám.
Az euróövezeti államok vezetői csütörtökön találkoznak Brüsszelben, hogy megállapodjanak az újabb görögországi mentőcsomag feltételeiről. A piac egyre idegesebb.
MTI, Privátbankár