Vértes András, a GKI elnöke, a társaság "Gazdasági háttér, 2008-2010" című előrejelzését ismertetve elmondta: a magyar gazdaság növekedési üteme óvatos előrejelzésük szerint 3,1 százalék körül lesz 2008-2010 átlagában, a fogyasztás évi 2-2,5 százalékkal nő, a fejlesztések üteme évi 7-7,5 százalék lesz.
A gazdasági fejlődés feltételei az elemzés szerint lényegesen rosszabbak a korábbi évekénél, amit a világot sújtó energia-, nyersanyag-, mezőgazdasági ársokkal és a pénzügyi válsággal magyarázott az elnök.
Az amerikai jelzálogpiacról kiindult pénzügyi válság mélyebb és tartósabb a korábban feltételezettnél, a pénzügyi szektor veszteségei pánikot keltően hatalmasak - mondta Vértes András. A recessziós félelmek az EU-ban emiatt nagyobbak, ami fékezi a magyar gazdaság növekedését is.
Az ipar növekedése a 2008-2010. közötti időszakban a GKI prognózisa szerint lelassul átlagosan évi 6 százalékra, a fejlődés fő húzóereje az éves átlagban továbbra is kétszámjegyű, de lassuló feldolgozóipari export lesz. A pénzügyi és ingatlanszektorban a hitelválság és a belföldi kereslet lassúbb növekedése miatt szintén lassulás várható. A mezőgazdaság és az építőipar pozitívan járul hozzá a GDP növekedéséhez (2008-2010. között átlagosan évi 6,6, illetve évi 5 százalékos növekedéssel). A költségvetési szektorban (közigazgatás, egészségügy, szociális ellátások) szerény, átlagosan évi 1 százalékos növekedéssel számol a GKI.
Az exportdinamika évi 11-12 százalékra lassul 2008-2010. között, elsősorban a nyugat-európai konjunktúra gyengülése miatt. Az importdinamika némileg gyorsul, az áruk és szolgáltatások kereskedelmi mérlegében azonban így is évi 2-2,5 milliárd euró aktívum keletkezik.
A foglalkoztatás 2010-ig összességében szerényen, az előző évekhez hasonlóan emelkedik (évi 0,2 százalékkal), az üzleti szféra egyes ágazataiban (építőipar, szolgáltatások) nő, de az államigazgatásban és az oktatásban mérséklődik. A munkanélküliségi ráta magasabb lesz az előző évek átlagánál (átlagosan évi 7,4 százalék).
Az infláció a GKI szerint 2010-ig szerényen lassul, 2008-2010. között 4,6 százalék körül lesz, pályája közelíti az EU átlagát. A monetáris politika a GKI szerint a következő években sem válik sokkal rugalmasabbá, ezért a forint valószínűleg erős marad, s a kamatok főleg 2009-től csökkennek.
Az államháztartási egyensúly javulása a GKI szerint folytatódik és 2008-2010. között a hiány a GDP átlagosan 3,3 százalékát fogja kitenni - lényegében a konvergenciaprogram pályáján marad -, 2010-ben pedig a deficit várhatóan a GDP 3 százaléka alá kerül. Vértes András úgy vélekedett: akármilyen kormány van, a konvergenciaprogram számaitól nem mer érdemben eltérni.
Az államadósság a GDP-hez mérten csökken. A külső finanszírozási igény 2010-ig - főleg az EU-támogatások hatására - átlagosan 2,8 százalékra eshet vissza.
"Magyarország, ha akarja, 2010-2011-re teljesíteni tudja a maastrichti kritériumokat" - mondta Vértes András.
Válság: ezt a csúcsot is megússzuk?
Budapesten is érezték a pofon csattanását
Zuhanórepülés: tombol a pánik a piacokon
MTI