1p
Az idei GDP arányos államháztartási hiány 4,0, jövőre 4,3 százalék lehet - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán kiadott új Inflációs Jelentésében.
Az idei GDP arányos államháztartási hiány 4,0, jövőre 4,3 százalék lehet - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán kiadott új Inflációs Jelentésében.

A friss inflációs jelentés szerint, ha a jövő évre előirányzott, a GDP 0,6 százalékát megközelítő - kiadási jogcímet nem tartalmazó - tartalék előirányzat nagyobb részét nem költi el a költségvetés, akkor tartható a kormány és az IMF által is betervezett, GDP arányosan 3,8 százalékos eredményszemléletű deficit. (A nem elköltendő összeg nagyságrendje 180 milliárd forint.)

Amint azt a  Pénzügyminisztérium többször hangsúlyozta, a jövő évi költségvetés tervezete a GDP 0,8 százalékának megfelelő tartalékot irányzott elő a rendszerint szokásos 0,5 százalék helyett. 

Simor András,  a jegybank elnöke hétfőn kijelentette: az idei államháztartási hiány az inflációs előrejelzés szerint "a legvalószínűbb esetben, minimális mértékben túl fog teljesülni, ami nem azt jelenti, hogy nem teljesíthető". Hozzátette: ha a költségvetési tartalékokat felhasználják a jövő évben, és nem zárolják, akkor a tervezett felett lehet a deficit.

Az új inflációs jelentésbe foglalt inflációs prognózis 2009-re 4,2 százalék, 2010-re 3,9 százalék, a korábbi 4,5 százalék illetve 4,1 százalékkal szemben. Jövőre a maginfláció 3 százalékra csökken, szemben az augusztusban jelzett 3,5 százalékkal.



Az infláció 2009. IV. negyedévében 5,3 százalék lesz, a csúcspontot a jövő év első negyedévében 5,8 százalékkal éri el, s a jövő év III. és a IV. negyedévében már 2,4-2,4 százalékra, a jegybank 3 százalékos inflációs célszáma alá csökken az új prognózis szerint.

A jelentés 280,0 forint/euró, illetve 61,4 dolláros hordónkénti olajárral számol 2009-re, jövőre pedig 268,7 forint/euró és 78,4 dolláros olajárral.

Jelentősen javított a jegybank a folyó mérleg, illetve  a külső finanszírozási képesség adatain. Az MNB 2009-re GDP arányosan 0,5 százalékos, jövőre 1,5 százalékos folyó fizetési mérleg hiányt vár, szemben az augusztusi -2,9, illetve -3,0 százalékkal.

A külső finanszírozási képesség aktívumba fordul: 2009-ben várhatóan a GDP 1,5 százaléka lesz (az augusztusi előrejelzés -0,9 százalék volt), jövőre a GDP 0,1 százaléka lehet (augusztus: -0,6 százalék).


Alacsonyan tartja az inflációt a lanyha gazdaság

Nagyjából ugyanazokat a számokat látja az MNB is, mint a Pénzügyminisztérium, és az Inflációs Jelentésben megjelent jövő évi államháztartási deficit megegyezik a költségvetési törvényjavaslatban előirányzott összeggel - mondta Oszkó Péter. A pénzügyminiszter megerősítette, hogy a költségvetésben jövőre szereplő 100 milliárd forintos stabilitási és 50 milliárdos kamatkockázati tartalékot a kormány nem tervezi elkölteni, és jelenleg nem lát semmilyen okot arra, hogy felhasználása szükségessé válna. A pénzügyminiszter elmondta, hogy a költségvetés kamatkiadásait - amelyet vészhelyzetben a kamatkockázati tartalékkal kellene kiegészíteni - az ország kockázati megítélése alakítja, és annak megfelelően tervezték. Magyarország kockázati megítélése folyamatosan javul, jelenleg is jobb, mint amilyenre korábban számítani lehetett, és ameddig ez a kormány hivatalban van, bizonyosan nem romlik.
Tartósan alacsony inflációs pálya alakulhat ki Magyarországon, melynek fő oka a gazdaság visszaesése.
A javuló nemzetközi környezet nem tudja kellőképpen ellensúlyozni a belső kereslet nagyarányú csökkenését, így a magyar gazdaság lassabban lábalhat ki a recesszióból, mint Európa legtöbb országa. A korábbi években felépült egyensúlytalanság miatt azonban ez az alkalmazkodás szükségszerű, és hosszú távon hozzájárulhat a gazdaság egészséges szerkezetének kialakulásához.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb inflációs előrejelzése szerint az idei évben 4,2 százalékos, jövőre, éves átlagban 3,9 százalékos, míg 2011-ben 1,9 százalékos infláció várható. A júliusi indirekt adó (pl. áfa) emeléseket követően a várakozásoktól elmaradó árszintemelkedés figyelhető meg. Ez a folyamat a recesszió egyre erőteljesebb árleszorító hatására utal. Az előző években magas szinten alakuló piaci szolgáltatások szektor inflációjának lassulása az elmúlt negyedévekben egyre markánsabbá vált. Csökkenő tendencia figyelhető meg a bérnövekedés ütemében, olyan ágazatokban is, amelyekre ez korábban nem volt jellemző.  Mivel a gazdaság visszaesése várhatóan hosszútávon fegyelmezi az ár- és béremelési törekvéseket, ezért tartósan alacsony inflációs környezetre számíthatunk.

A nemzetközi recesszió a gazdasági teljesítmény erőteljes csökkenését okozza Magyarországon. Bár a javuló nemzetközi környezettel összhangban az elmúlt negyedévekben a hazai exportértékesítések már emelkedtek, a belföldi kereslet erőteljes visszaesése továbbra is a GDP csökkenésében jelentkezik. Az állami kiadások szükségszerű kiigazítása, az ország sérülékenysége miatt kényszerűen óvatos monetáris politika, illetve a bankszektor visszafogott aktivitása miatt a belső kereslet tartósan visszafogottan alakulhat, ezért a magyar gazdaság újbóli növekedésére – a fejlett európai és régiós gazdaságoktól elmaradva – csak 2010 közepétől számítunk.



A javuló nemzetközi befektetői hangulat a magyar kockázati megítélést is kedvezően érinti. Valamennyi kockázati megítélést mérő mutatónk tovább javult, miközben az árfolyam az év első felében tapasztaltnál erősebb szinten alakult. A magyar kockázati megítélés javulását a nemzetközi környezet mellett a hazai folyamatok is támogatták. A gazdaság visszaesése a külső finanszírozási igény drasztikus csökkenését okozta, az MNB előrejelzése alapján a hazai gazdaság nettó külföldi forrásbevonás nélkül is finanszírozható lesz.

USA: mégis meglesz a GDP, sőt...
Hároméves mélyponton a jegybanki alapkamat
Semmi kétség: tovább kell lazítani
Már magyar deflációról suttognak Londonban 
Mélyebbre zuhanunk, de aztán irány felfelé

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG