1p
Vaclav Klaus szerint ki kell mondani, hogy a görögök nem tudják majd visszafizetni a 110 milliárd eurós "kölcsönt" - mindeközben "rezeg a léc" Portugáliában és Írországban is
Vaclav Klaus szerint ki kell mondani, hogy a görögök nem tudják majd visszafizetni a 110 milliárd eurós "kölcsönt" - mindeközben "rezeg a léc" Portugáliában és Írországban is.

Václav Klaus cseh köztársasági elnök szerint egy újabb kölcsön nem az a segítség, amire az eladósodott Görögországnak leginkább szüksége van. Klaus hétfőn Pozsonyban, miután hivatalos szlovákiai látogatásának első napján vendéglátójával, Ivan Gasparovic szlovák államfővel tárgyalt, újságíróknak úgy fogalmazott: mindenki előtt világos, hogy a kölcsönt a görögök nem tudják visszafizetni.

"Kendőzés nélkül ki kell mondani, hogy nem segítségről, hanem kölcsönről van szó, amit vissza kell fizetni. Ez nem segít Görögországnak. Az ajándékok ideiglenesen segíthetnének" - vélekedett a cseh államfő. Hozzátette: "A tavalyi 110 milliárd eurós kölcsön a nem kis kamatokkal olyasmi, amit nyilvánvalóan nem tudnak (a görögök) visszafizetni." 

Megtört a bizalom a görögök irányába

A cseh politikus kifejtette: nem utasítja el Görögország megsegítését, de arra más formát kell találni. Ugyancsak elmondta, hogy szerinte Görögország mai problémáiért az egész euróövezet is felelősséget visel, alapvetően azzal, hogy felvette soraiba a görögöket. A híresen euroszkeptikus Klaus szavai nem meglepőek, csakhogy véleményével nincs egyedül. A múlt héten a cseh jobbközép kormány miniszterelnöke, Petr Necas is egyetértett a prágai látogatásán nyilatkozó David Cameron britt kormányfővel abban, hogy az eurózóna problémáit a valutaunió tagjainak kell megoldania.
Prágában amúgy is megszorításokra és reformokra készülnek, aminek egy jelentős része megakadt egyelőre a szociáldemokraták obstrukcióján. A népszerűsége mélypontján lévő Necas már egy komoly országos sztrájkkal is szembenézett, Prágában még a metrók sem közlekedtek, leálltak a vonatok is országszerte. A csehek gondjaikat maguk akarják megoldni - ezt várják el az eurózónától.

Pozsony már egyszer nemet mondott

Vészesen csökken a magánszféra betétállománya Görögországban

A politikai és gazdasági bizonytalanság miatt az idén eddig 8 százalékkal csökkentek a magánszektornak a görög bankokban elhelyezett betétei - tette közzé hétfőn a Moody´s.

A nemzetközi hitelminősítő figyelmeztetett, a bankok komoly pénzzavarba kerülhetnek, ha a betétkivonás mértéke eléri a 35 százalékot.

A Moody´s szerint különösen májusban és júniusban gyorsult fel a vállalatok és a magánszemélyek betétkivonása a politikai feszültségek, valamint a nemzetközi hitelcsomag körüli bizonytalanság miatt.

A pénzkiáramlás mértéke "negatív osztályzatot" jelent a görög bankoknak a Moody´s szerint.

Ivan Gasparovic viszont azt mondta, hogy támogatja az új kölcsönt Görögországnak. Hasonlóan Iveta Radicová kormányához, a segítségnyújtást bizonyos feltételekhez - például a magánszektor bevonásához - köti, amelyeket Athénnek teljesítenie kellene.

A szlovák kormánykoalíció azonban nem egységes ebben az ügyben. A Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt erősen kifogásolja a Görögországnak nyújtandó újabb kölcsönt. Szlovákia tavaly az euróövezet egyetlen tagországaként elutasította, hogy bilaterális alapon kölcsönt nyújtson Athénnek.

Hiába a megszorítások, növekedni fog az államadósság?

De nem csak a hellénekkel van gondja az európai közösségnek. Aligha elkerülhető a súlyosan eladósodott Görögország, Portugália és Írország adósságának a csökkentése a Citigroup elemzői szerint.

"Szerintünk szükség van egy B tervre is, azaz a három eladósodott ország adósságának a csökkentésére" - állítja a Citigroup. Ez a csökkentés jelentős veszteséget okozna a hitelező bankoknak, ennek mértéke az elemzők szerint az adósságok névértékének 50 százalékát is elérheti.
A Citigroup elemzői egyebek mellett arra hivatkoznak, hogy a három országban a jelentős megszorítások ellenére is növekedni fog a következő években az államadósság: 2014-ig Görögországban a nemzeti össztermék (GDP) 180 százalékára, Portugáliában 135 százalékára, Írországban 145 százalékára.

Spanyolország kilátásait óvatosabban ítélik meg az amerikai bank elemzői: az Európai Unió negyedik legnagyobb gazdaságában az államadósság - bár továbbra is emelkedni fog - a GDP 90 százalékára rúghat majd 2014-ben.

 

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG