.jpg)
Steiner Pál szerint szükséges, hogy az ellenzék is színt valljon a csütörtöki közgyűlési ülésen.
Ezt azzal indokolta, hogy április 24-ei közgyűlésen a Fidesz és a KDNP képviselői nem szavaztak a projekt állásáról szóló tájékoztatóról. Ebből megállapítható - folytatta -, hogy már április végén azon gondolkodtak, hogy a 4-es metró körül kialakult egyetértést "megrengetik".
Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes a metró Köztársaság téri, épülő megállójánál elmondta: remélhetőleg még nyáron benyújtják Brüsszelnek a pályázatot, és ebben az időszakban kifejezetten fontos, hogy a legnagyobb ellenzéki párt elnökétől is "olyan hangok érkezzenek Brüsszelbe", miszerint kiáll a beruházás mellett.
Úgy vélte, a 4-es metró beruházás nemcsak a főváros, hanem az ország egyik legfontosabb közlekedésfejlesztési beruházása is.
Elmondta, hogy a Fővárosi Közgyűlés elfogadta a Keleti Pályaudvarig építendő, egyes szakaszra szóló európai uniós pályázatot, amely 292 milliárd forintról szól, ennek közel 68 százalékát, 224 milliárd forintot várnak uniós forrásból. Hozzátette: jelenleg a kormánnyal tárgyalnak a pályázatról, amit a kabinet jóváhagyása esetén még nyáron benyújtanak Brüsszelnek.
Kérdésre válaszolva Hagyó Miklós közölte: a jelenlegi kalkulációk szerint 517 milliárd forintba kerül a teljes 4-es metró beruházás. Az állam és a főváros közötti, a metróberuházás finanszírozására kötött szerződés 320 milliárd forint - tette hozzá.
Burány Sándor, az MSZP budapesti elnöke azt mondta: Orbán Viktor a nyugdíjasok és - a 4-es metró építésének leállításával - a fővárosiak megbüntetésére készül.
A kormánypárti képviselő azt mondta: 1998-ban a Fidesz a választási kampányban egyszeri nagyarányú adócsökkentésről beszélt, kormányra kerülve azonban a nyugdíjszámítási szabályok megváltoztatásával és a 4-es metró beruházás leállításával megbüntette a nyugdíjasokat és a budapestieket. Tíz év után most újra erre készül - fűzte hozzá.
Sajtóhírek szerint Orbán Viktor, a Fidesz elnöke április végén a filmművészeti egyetemen, Kéri László politológus kurzusán a nagyberuházások átmeneti leállításáról beszélt, és azt is mondta: ha kormányra kerülnek, az első két évben megszorításokat terveznek, például befagyasztanák a nyugdíjakat, de utána tízéves programot hajtanának végre, a középrétegekre, az aktívakra támaszkodva.
Orbán Viktor a Blikknek adott, a lap szombati számában megjelent interjújában az állami beruházásokról szólva közölte, azok nagy része nem más, mint "állami umbulda". Úgy fogalmazott: "A következő kormánynak nincs választása, hogy akar-e tenni ez ellen valamit, vagy sem, hanem kötelessége kivizsgálni: hogyan eshet meg az, hogy egy 300 milliárdos beruházásnak a vége 5-700 milliárd forint". A beruházásokat meg kell csinálni, metróból is több vonal kellene - tette hozzá. Mint mondta, "azt kell megvizsgálni, hogy ilyen áron szabad-e folytatni az építkezéseket".
Befagyasztott nyugdíj: a többséget kirázza a hideg
Orbán: Tíz év, egymillió új munkahely
MSZP: Orbán mondja meg, mit tervez!
Jön az Orbán-botrány?
Orbán "őszödi beszéde": lekörözte Gyurcsányt is?
"Gyurcsány és Orbán uralja Magyarországot"
MTI
MTI