Valótlan, esetenként szándékosan félrevezető információkat tartalmazott az a levél, amely alapján november 23-án megszavazták a szocialista parlamenti képviselők az MTV létét veszélyeztető 9,4 milliárdos költségvetési elvonást. A dokumentum a napokban az MTV-hez is eljutott, de állításainak minden sorát cáfolta az MTV ügyvezető alelnöke abban a levelében, amelyet az MSZP-frakció tagjainak küldött.
Legkorábban januárban kaphatják meg az előzetes értesítést a Magyar Televízió (MTV) csoportos leépítésben érintett munkatársai - közölte a közmédium. Az intézmény 165 alkalmazottja dolgozik vidéken, de az előző nap közöltek szerint 160 embert érintő létszámcsökkentés Budapesten foglalkoztatottakat is érint. Bővebbet azért nem tudnak mondani, mert "most is folyik a területek átvilágítása" - tudatták, a regionális stúdiók működésének összköltségét évi 1,3 milliárd forintban jelölve meg. |
Medveczky Balázs bízik abban, hogy a képviselők a valós információk megismerése után mindent megtesznek majd a hibás döntés korrigálása érdekében. A valamennyi szocialista képviselőnek eljuttatott levél emlékeztet arra is, hogy számtalan települési önkormányzat, egyház és felekezet, továbbá társadalmi szervezet fejezte ki aggodalmát az elmúlt időszakban a műsorok megszüntetésének reális veszélye miatt.
Medveczky Balázs az alábbi "tévedésekre" alapozza állítását:
• Nem felel meg a valóságnak, hogy az MTV-ben semmilyen szervezeti átalakítás nem történt. Ezzel szemben a vállalati szervezet átalakításának következményeként 1997 óta a dolgozók létszáma megfeleződött. Az igazgatóságok száma kilenccel, a főszerkesztőségek száma pedig hárommal csökkent azóta, hogy 2004-ben új menedzsment állt az intézmény élére.
• A fenti állítással szemben 2004-ben fordulat következett be a Magyar Televízió gazdálkodásában. Előtte, 1997-től 2004-ig az MTV akkori vezetői 50 milliárd forint veszteséget halmoztak fel, és az ezredfordulón értékesítették a vállalat ingatlanvagyonának 95 százalékát. Ehhez képest a jelenlegei menedzsment felszámolta a pazarlást, és ennek köszönhetően 2008-ban már a negyedik évét zárta szolid nyereséggel a köztelevízió, amely eddig önerőből finanszírozta átköltözését a bérelt óbudai gyártóbázisra, oda, ahová egy 2004-es kormányhatározat előírta.
Megalakult a sztrájkbizottság az MTV-ben |
• A fenti állítással szemben az Állami Számvevőszék már 2007-ben megállapította, hogy az MTV – a jelzett, üzemben tartási díjat pótló – eseti támogatásokkal együtt is alulfinanszírozott volt. „A közszolgálati műsorszolgáltatók függetlenségének anyagi feltételei nem voltak adottak.” (Az Állami Számvevőszék Jelentése a nemzeti hírügynökségről szóló törvényben, valamint a rádiózásról és televíziózásról szóló törvényben meghatározott közszolgálati feladatellátás rendszerének ellenőrzéséről; 2007. december).
Kik keresnek 1 milliót az MTV-nél?
„Ma közel 60 fő dolgozik az intézményben 1 millió Ft feletti fizetéssel, azaz miniszterelnöki szintű javadalmazással, az elmúlt években több mint 300 millió forint prémiumot osztott szét maga között a szűk vezetés és emberek tucatjai nem végeznek valódi munkát, csak a fizetésükért járnak be az intézménybe” - idéz egy újabb aggályt a köztévé közleménye.
Ha a Magyar Televízió hasonlóan pontatlan és hazug állítást tenne valaki – például képviselők – jövedelméről, az súlyos pereket és büntetéseket vonna maga után - írja válaszában az MTV. Ahogy mondani szokták, nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem osztogatnak, hanem fosztogatnak: nem hatvan, hanem harminchárom, nem háromszáz, hanem százharminc.
A tény ugyanis az, hogy nem hatvan, hanem harminchárom munkatárs alapbére éri el a bruttó egymillió forintot, miközben a többi közmédium csúcsvezetői jövedelmei ennél lényegesen magasabbak. Az Önöknek küldött levél 300 milliós prémiumot vizionál, pedig az összeg 3 év alatt nem érte el a 130 millió forintot - ennél egy másik közmédium vezetője egymaga többre jogosult.
Tiltakoznak az egyházak
Nyolc egyház, köztük a négy történelmi egyház vezetői tiltakoznak a Magyar Televízió költségvetési elvonásai miatt, mert értesüléseik szerint ez a lépés veszélyezteti az MTV közszolgálati feladatvállalását, nem teszi lehetővé újabb vallási műsorok készítését - áll abban a közleményben, amelyet a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia sajtótájékoztatóján osztottak ki újságíróknak.
A Magyar Katolikus Egyház, a Magyarországi Református Egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, a Magyarországi Unitárius Egyház, a Magyarországi Baptista Egyház, a Magyarországi Metodista Egyház és a Magyar Ortodox Egyház vezetősége által aláírt dokumentum megfogalmazása szerint "megdöbbenéssel értesültek" az MTV Zrt. 2010-es évi műsorrendjének tervezett változásairól.
Források nélkül: durva leépítés az MTV-nél
Lepipálja vetélytársait a Ma reggel
Sztrájkbizottság alakult az MTV-ben
MTV: kiéheztetés politikai hatalomátvétel miatt
Egy fillér céltámogatást sem kap az MTV
Új reggeli műsor a Duna TV-n
Gyűrik egymást az MTV-ben
A választási évben elsötétülhet az MTV?
Privátbankár