Milyen módon lehet a munkaviszonyt megszüntetni?
Hogy csak az alapvető szabályokat említsem, mindenekelőtt különbséget kell tenni a határozott és a határozatlan időre szóló munkaviszony között. Előbbi esetén a munkaviszony közös megegyezéssel, vagy, amennyiben a felek próbaidőt kötöttek ki, a próbaidő hatálya alatt, azonnali hatállyal szüntethető meg, rendes illetve rendkívüli felmondásnak nincsen helye. Van még egy, speciálisan erre a fajta munkaviszonyra vonatkozó mód is, nevezetesen az, hogy a munkáltató a teljes hátralévő határozott időre járó keresetet a munkavállalónak kifizeti, így szintén jogszerű az elbocsátás a határozott idő alatt bármikor.
Határozatlan időre szóló munkaviszony esetén a közös megegyezés és a próbaidő alatti megszüntetés mellett a rendes és rendkívüli felmondás alkalmazható.
Valamennyi megszüntetési forma kezdeményezhető a munkáltató és a munkavállaló által egyaránt, azonban hatalmas különbség a két félre vonatkozó szabályozásban, hogy míg a munkavállalónak a döntését nem kell indokolnia, addig a munkáltató erre a felmondás esetén, akár rendes, akár rendkívüli felmondásról van szó, rákényszerül.
Tapasztalatunk szerint létfontosságú a megfelelően részletes, pontos indoklás, hiszen a bíróságok eleve a munkavállaló „oldalán állnak”, ha tehát a legkisebb rést szabadon hagyjuk, az indoklás ezen hiányossága szinte biztosan a per elvesztéséhez vezet. Vita esetén ugyanis a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkaügyi perben a munkáltatónak kell bizonyítania.
Mire vonatkozhat az indok?
Alapvetően két irányból lehet a felmondást megindokolni. Amennyiben a munkáltató az adott pozícióra nem akar, vagy nem is tud új embert felvenni a felmondástól számított legalább fél évig, úgy a legcélszerűbb, ha a munkáltató működésével összefüggő okra hivatkozik, ebbe ugyanis nem lehet belekötni, a bíróság nem vizsgálhatja, hogy a cég tényleg olyan rossz pénzügyi helyzetben van-e, ami a felmondást indokolja. Javasolt, hogy a rossz gazdasági helyzetben lévő cégek mindenképp ezt az utat válasszák, még akkor is, ha a konkrét felmondásra nem ilyen összefüggésben kerül sor.
A másik irány ugyanis veszélyesebb: a munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására, képességeire hivatkozással történő munkáltatói felmondás jogszerűségét mindig csak az adott eset körülményeinek és a felek megállapodásainak ismeretében lehet vizsgálni. A Legfelsőbb Bíróság jogellenesnek tekintette pl. azt a felmondást, amelyben a közforgalmú közlekedésben résztvevő járművet vezető munkavállaló a jármű vezetését kellő indok hiányában átengedte más személynek, noha ez valóban veszélyhelyzetet teremthetett volna. Jogszerűtlen az is, ha a munkavállaló hosszas betegállományára hivatkozik a munkáltató, még akkor is, ha alaposan feltehető, de nincs bizonyítva, hogy a munkavállaló valójában nem beteg. Megállhatják a helyüket viszont a bűncselekmény elkövetése, az italozás, a munkaeszközök megrongálása, a többi munkavállaló lázítása és más kirívó magatartásformák.
Általánosságban azt mondhatjuk el, hogy az indoknak igen részletesnek kell lennie, azt a konkrét magatartás, esemény leírásával célszerű kifejteni, és azt is érdemes leírni, pontosan mikor történt a felmondás alapjául szolgáló esemény. Mivel a felmondás előtt lehetőséget kell adni a munkavállalónak a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, a hosszú évek tapasztalata alapján azt is tanácsolom, hogy a cég ne siesse el a felmondást, utolsó előtti lépésként folytasson le „fegyelmi” eljárást, amelyről vegyen fel más munkavállalók tanúkénti bevonása mellett jegyzőkönyvet. Ez a lépés vezethet akár ahhoz is, hogy a munkavállaló összeszedi magát, de ha mégsem, akkor príma bizonyítási eszköz lesz a munkáltató kezében egy esetleges perben. Ma már a Munka törvénykönyvében nem szerepel a fegyelmi eljárás intézménye, de bármely munkáltató jogosult szervezeti és működési szabályzatába egy efféle eljárást beépíteni.
A BALÁZS & HOLLÓ Ügyvédi Iroda a gazdasági jog terén 1995 óta áll ügyfelei rendelkezésére a magyar mellett angol, német, francia, olasz és orosz nyelven. Az általános jogterületeken (társasági jog, munkajog, ingatlanjog) kívül az iroda speciális területei közé tartozik a csőd- és felszámolási jog, az építőipari jog, a szellemi alkotások joga, a környezetvédelmi jog, a gyógyszer- és élelmiszeripari termékek regisztrációja, valamint a jogi képviselet ellátása gazdasági perekben rendes és választottbíróságok előtt. További információ >> |
Ha a felmondás közlését követően kerül a munkavállaló betegállományba, a munkaviszonya a betegség előtt már közölt felmondásban foglalt felmondási idő végén szűnik meg, az ilyen, a a felmondás közlése után előállt betegállomány nem befolyásolja a felmondási idő hosszát és ezáltal a munkaviszony utolsó napjának dátumát.
Mennyi a felmondási idő?
A felmondási idő hossza a Munka törvénykönyve szerint harminc nap, amely a munkaviszonyban töltött idő függvényében egészen egy év tartamig emelkedhet. A felmondási idő felére a munkáltató, feltéve, hogy ő mondott fel rendes felmondással, köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni, mégpedig felerészt a munkavállaló kívánságának megfelelő időben és módon.
Természetesen van arra mód, hogy a felmondási idő hosszáról a felek eltérően rendelkezzenek. Olyan munkakörben, ahol nehéz a munkavállalót pótolni, mindenképpen javasolt már eleve 45 vagy 60 napos felmondási időt kikötni.
Olyan esetekben, ahol a munkáltató nem látja biztosítottnak, hogy a munkavállaló a felmondási idő alatt is tisztességesen fogja a munkáját végezni, arra is lehetőség van, hogy a felmondási idő egésze alatt fel legyen mentve a munkavállaló a munkavégzés alól, függetlenül attól, hogy melyik fél mondott fel.
Mi a helyzet a vezető állású munkavállalók esetén?
Vezető állásúak esetén a fentiektől szinte a végletekig el lehet térni, így például abban is meg lehet állapodni, hogy a rendes felmondás is azonnali hatályú lesz. Ráadásul a munkáltató vezetője és helyettese esetén még az egyébként kötelező indoklás alól is felmentést ad a Munka törvénykönyve, vagyis faramuci módon egy felelősebb beosztásban lévő személytől egyszerűbben meg lehet válni, mint egy általános beosztottól.
Mit érdemes még megemlíteni a munkáltatói felmondás kapcsán?
A fentiekben sok témát nem érintettünk, például a végkielégítést, a csoportos létszámleépítést, a rendkívüli felmondás szabályait, vagy a jogellenes felmondás következményeit. Ezekre érdemes egy újabb alkalommal visszatérni, mert e kérdések esetén is számos meglepetést tartogathat a joggyakorlat, amelyeket érdemes elkerülni.
Élet a főnöki székben: tényleg más
Szigorú szabályok: honnan tudjuk, mit eszünk?
Az üzletben nincsenek barátok: menjen biztosra!
Ártalmas információk az interneten - ki a felelős?