1p
Az Egyesült Államok esetleges leminősítése nem okozna kiterjedt piaci pánikot, mivel nem valószínű, hogy az amerikai kormány ténylegesen törlesztésképtelenné válna
Az Egyesült Államok esetleges leminősítése nem okozna kiterjedt piaci pánikot, mivel nem valószínű, hogy az amerikai kormány tényelegesen törlesztésképtelenné válna, és valamilyen kompromisszum bizonyosan születik az államadósság-limit emeléséről folyó vitában - vélekedtek londoni pénzügyi elemzők.

Előző este a Moody´s Investors Service bejelentette, hogy leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "Aaa" kormánykötvény-besorolását. A hitelminősítő véleménye szerint ugyanis fennáll a lehetősége annak, hogy az adósságlimitet a Fehér Ház és a Kongresszus közötti vita miatt nem sikerül időben megemelni a kamat- vagy tőketörlesztési mulasztás elkerüléséhez, és így megvan egy "rövid ideig tartó" törlesztési hátralék kialakulásának "csekély, de növekvő kockázata".

A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi és befektetési tanácsadó központ csütörtöki elemzése szerint azonban kétséges, hogy az Egyesült Államok esetleges leminősítése az amerikai kincstárjegyek széleskörű, pánikszerű eladását eredményezné, feltételezve, hogy az állampapírokat tartó befektetők továbbra is hozzájutnak pénzükhöz, és az amerikai kormány nem kerül törlesztési hátralékba.

Pénteken negatív kihatású - vagyis rövid időn belüli leminősítést valószínűsítő - besorolási megfigyelés alá vette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "AAA" szintű hosszú távú és "A-1 plusz" rövid távú szuverén adósi osztályzatait a Standard & Poor´s is, az amerikai államadósság-limit emeléséről a Kongresszus és a Fehér Ház között folyó vita elhúzódása miatt.
"Egészen más" lenne a helyzet abban a "valószínűtlen" esetben, ha az amerikai kormány ténylegesen hátralékba kerülne törlesztési kötelezettségeivel, mert ez egyes befektetési alapokat - szabályozási előírások miatt - a birtokukban lévő kincstárjegy-állomány likvidálására kötelezné. A piaci hatás azonban még ebben az esetben is rövid életű lenne, mivel a kötvénybefektetők veszteségei csekélyek lennének; valószínűleg csak arról lenne szó, hogy "kissé késve" kapnák meg a kincstárjegy-befektetéseikre járó pénzeket - vélekedtek csütörtöki elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői.

A ház szerint mindazonáltal ha az Egyesült Államok elvesztené lehetséges legjobb államadós-besorolását, akkor az amerikai közfinanszírozási helyzet "veszélyes állapota miatt" esetleg hosszú ideig nem tudná visszaszerezni. A Capital Economics kiemeli, hogy a közkézen lévő amerikai államadósság jelenleg az Egyesült Államok éves GDP-értékének 65 százalékával egyenlő, ami a II. világháború óta a legmagasabb hányad; akkor rövid ideig ez az arány meghaladta a 100 százalékot.

Ha azonban a Kongresszus viszonylag rövid időn belül - például legkésőbb a jövő évi elnökválasztás után nem sokkal - egyezségre tud jutni egy hiteles deficitcsökkentő stratégiáról, akkor valószínűtlen, hogy az amerikai államadósságba vetett befektetői bizalom tartósan megrendülne. Ha pedig egy esetleges leminősítés cselekvésre serkentené az amerikai törvényhozást, annak középtávon még akár kedvező hatása is lehetne az amerikai kincstárjegyek árfolyamára - áll a Capital Economics csütörtöki londoni elemzésében.

A cég kiemeli, hogy az Egyesült Államok hatalmas mértékben nettó külső hitelfelvevői pozícióban van - eltérően Japántól, amely nettó külső hitelező, és óriási hazai megtakarításokból tudja finanszírozni a kormányadósságot -, így Amerika érzékenyebb Japánnál a külföldi befektetők kockázatvállalási készségének változásaira. A Capital Economics szerint azonban az amerikai államadósság legnagyobb külföldi befektetőjének, Kínának nem áll érdekében a birtokában lévő amerikai adósságállomány likvidálása.

Beláthatatlan következmények?

A Commerzbank londoni befektetési részlegének ugyancsak csütörtökön összeállított értékelése kiemeli, hogy a kötvénypiacok változatlanul "nagy nyugalommal" szemlélik az amerikai adósságlimit emelése körüli politikai perpatvart, és jelenleg nincs nyoma az amerikai kötvényhozamokra ható, felfelé irányuló nyomásnak, mivel a befektetők biztosak az utolsó pillanatban megszülető kompromisszumban. Az amerikai törlesztési leállásnak ugyanis beláthatatlan következményei lennének, egy ilyen fejlemény megrázná a piacokat, akár egy újabb gazdasági válságot is kirobbanthat, és az amerikai politikusok végül félreteszik majd nézeteltéréseiket ennek elkerülése érdekében - jósolták a Commerzbank londoni elemzői. A ház úgy értékeli, hogy a demokrata vezetésű Fehér Házzal vitázó republikánus törvényhozók immár "egyre inkább defenzívában vannak", tudván, hogy jórészt őket hibáztatnák az esetleges amerikai törlesztési leállásért.

Az amerikai szuverén törlesztéskockázatra köthető határidős biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) díjszabásai csütörtökön kissé emelkedtek a londoni kereskedésben, de így is mindössze 54 bázispont - tízmillió dollár amerikai államadósság után 54 ezer dollár - körül mozogtak. Ez a CDS-díjszabás a CMA DataVision nevű londoni piaci adatszolgáltató számítási modellje szerint azt jelzi, hogy a piac alig 4,7 százalékos halmozott kockázattal árazza az Egyesült Államok mint szuverén adós törlesztésképtelenné válását az irányadó ötéves távlatban.

A súlyos adósságválsággal küszködő Görögország CDS-árazása a csütörtöki késői londoni kereskedésben 2300 bázispont - tízmillió euró görög államadósságra 2,3 millió euró - felett járt, ami 86 százalékos halmozott távlati törlesztésleállási kockázat árazásának felel meg.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG