Hosszú és bonyolult megbeszélésekre számít az Országos Érdekegyeztető Tanács tárgyalásain Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára - írja a Napi Gazdaság. A politikus nem zárja ki, hogy a garantált bérminimumokról nem születik megegyezés, s így januártól rosszul járhatnak a szakképzett munkavállalók.
Az államtitkár a Napi Gazdaságnak adott nyilatkozatában elmondta: véleménye szerint annak a lehetősége is fennáll, hogy a felek csak a minimálbérről tudnak megállapodni, a garantált bérminimumokról viszont már nem.
"Ez akár olyan kedvezőtlen visszarendeződést eredményezhet, hogy a szakképesítéssel rendelkező munkavállalók bérezése újra visszaesik a szakképzetlen munkavállalók bérszínvonalára" - mondta a cikk szerint.
Arra a felvetésre reagálva, hogy létezik egy olyan társadalmi réteg, amely soha nem került kapcsolatba a munkaerőpiaccal, elmondta: a tárca programcsomagjának kiemelt célcsoportjának a 15-64 éves, körülbelül 2, 6 milliós inaktív népesség egyes rétegei, továbbá a regisztrált álláskeresők számítanak - írja a lap.
A minisztérium az inaktívak közül elsősorban a munkaerőpiacra belépni (illetve visszalépni) kívánó, vagy gyermeküket egyedül nevelő nőkre, azokra a fiatalokra, akik soha nem álltak munkaviszonyban, továbbá a passzív munkanélküliekre fókuszál. Utóbbi csoportba azok tartoznak, akik azért nem keresnek állást, mert a sok kudarc után reménytelennek találják az elhelyezkedést - fejtette ki a cikk szerint az államtitkár.
MSZOSZ, VOSZ: alapnak nem rossz Gyurcsány csomagja
Nagy bajt hozhat, ha megemelik a minimálbért
Megnyomták a minimálbért: képzettek előnyben
MTI, Napi Gazdaság