.jpg)
2001 szeptember 11.-e és az ezredfordulós dotcom boom után ez volt az eddig legsúlyosabb tőzsdei lejtmenet. Ez hosszabb távon egy tartós lassulást vetít előre- folytatta az elemző.
A mai bukást már az USA gyengélkedése jelezte, a befektetők előre sejtették a pánikot. Mindezt mi sem bizonyítja jobban, mint Soros György minapi felszólalása.
Tegnap zárva volt a Wall Street miután a lanyha forgalom, mellett a részvényesek heves eladásba kezdtek.
A mai napon viharsebes hullámban kezdtek el dőlni az indexek, és még nem tudni hol lesz a zuhanás legalja.
A Wall Streeten még nem nyitott ki az azonnali kereskedés, de szinte bizonyos, hogy az amerikai tőzsdék is esni fognak, mégpedig 10-15 % körüli arányban. A határidős piac egyébként már most 6-7 százalék mínuszban áll.
A befektetői pániknak tudható be, hogy az amerikai dollár erősödik, az államkötvények pedig egyre népszerűbbek- tette hozzá Hont andrás.
A pánik a legkeletebbre lévő tokiói tőzsdén kezdődött, a Nikkei-225 néhány perccel a nyitás után több mint 4 százalékot esett vissza az amerikai recesszióval kapcsolatos aggodalmak miatt.
Ezt követően a szöuli értéktőzsde közel 4 százalékos árfolyamveszteséggel nyitott. A tőzsdemutató az év eleje óta 14,4 százalékkal esett vissza. A zuhanás akkora sokkot okozott, hogy a szöuli értéktőzsdén kedden 6,23 százalékos zuhanás után felfüggesztették a kereskedést.
Nem sokkal később a vihar elérte a mumbai értéktőzsdét is, a nyitás után hatvan percen át szünetelt a kereskedés, miután a Sensex mutató 9,75 százalékot esett az előző napi záróértékhez viszonyítva.
A hanyatlás ezután már elérte Oroszországot is a kereskedés kezdetén jelentős veszteségen volt az orosz RTS index.
A nyugat-európai tőzsdék Kedden 4% körüli gyengüléssel nyitottak a hétfői 6%-ot felülmúló csökkenés után. A befektetőket továbbra is az a várakozás befolyásolja, hogy recesszió felé közeledik az amerikai gazdaság, ami fékezheti a globális gazdaság növekedését.
A nyitás követő hanyatlás után egész kedden folytatódott az ázsiai értéktőzsdéken a részvényárak erőteljes gyengülése. Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 752,89 pontos, azaz 5,7 százalékos veszteséggel 12 573,05 ponton zárt. A Nikkei indexe idén eddig mintegy 18 százalékkal süllyedt. Kedden különösen a banki részvények árfolyama csökkent, de erőteljesen gyengültek az exporttól jelentősen függő cégek részvényei is, miután a jen árfolyama két és fél éves csúcsra erősödött a dollárhoz képest.
Szöulban az irányadó Kospi mutató 4,43 százalékkal 1609,,02 pontra esett, tavaly május 16-ika óta legalacsonyabb szinten fejezte be a napot. A szöuli értéktőzsdén a Samsung Electronics, a világ vezető memória chip-gyártójának az árfolyam 5 százalékkal zuhant, míg a legtöbb ügyféllel rendelkező Samsung Securities brókercég részvényára 9,7 százalékkal gyengült.
Kedden a vezető kínai tőzsdemutató 7,22 százalékkal csökkent, ami az évtized harmadik legnagyobb egynapi vesztesége volt. A Shanghai Composite Index öthavi mélyponton, 4559,751 ponton zárt. A tőzsdemutató az elmúlt hat kereskedési nap során 17 százalékkal gyengült.
Kedden a hongkongi értéktőzsde irányadó mutatója történetének legnagyobb egynapi, pontban számított gyengülésével fejezte be a napot. A Hang Seng index 2061,23 ponttal (8,7 százalékkal) 21 757,63 pontra esett.
Tőzsdék: Minden borul, mint a dominó
Végigsöpört Európán az ijedelem
Kitört a pánik - vérbe fullad a mai kereskedés?
A legsúlyosabb válság jöhet a II. világháború óta
Tokió elvérzett, érik a pofon Európának is
Ázsia segít a gyengélkedő tőzsdéke
MTI, Privátbankár