1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Barack Obama elnökké választása óta javult az Egyesült Államokról külföldön kialakult kép - állapítja meg egy, a Wall Street Journal Europe megbízásából készült kutatás
Barack Obama amerikai elnökké történt megválasztása óta javult az Egyesült Államokról külföldön kialakult kép – állapítja meg a Wall Street Journal Europe megbízásából a GfK Custom Research által készített kutatás. A felmérés eredményei 19 ország állampolgárainak az USA politikai és kulturális befolyásával kapcsolatos véleményét tükrözik.

A közel 20 ezer megkérdezett több mint fele optimistán nyilatkozott Amerika politikai irányvonalával kapcsolatban - olvasható a GfK Hungária szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Szerintük pozitívan fog változni a jövőben Amerika politikai befolyása Obama megválasztását követően. A nyugat-európaiak hozzáállása a kérdéshez az átlagosnál is pozitívabb, háromnegyedük bizakodó a helyzet javulását illetően. Az USA-ban mintegy 61 százalék vallotta azt, hogy országát új politikai színben fogják látni Obama megválasztásának köszönhetően.

Háromból két válaszadó látja úgy az elmúlt öt évre visszatekintve, hogy az USA politikai befolyása a világra negatív hatással volt. Különösen magas a kritikus véleményt megformálók aránya Görögországban, ahol a megkérdezettek mintegy 88 százaléka véli úgy, hogy az USA politikájának negatív volt a hatása.  Az USA-ban a válaszadók 69 százaléka osztja ezt a kritikus véleményt.

Arra a kérdésre, hogy melyek Amerika legjobb kulturális exportcikkei, a válaszadók 30 százalékos arányban a filmeket és a televíziós sorozatokat tették a lista élére. Az európaiak különösen kedvelik az amerikai filmprodukciókat, közülük is a görögök a leginkább (52%), őket a magyarok (51%) és a hollandok (50%) követik. A felmérésben résztvevőknek csupán mintegy egyötöde fejezte ki kritikáját ezzel kapcsolatban. Közülük az ötven felettiek a leginkább hajlamosak arra, hogy negatívan ítéljék meg a hollywoodi produkciókat.

A sport foglalja el a második helyet a népszerűségi listán. A felmérésben résztvevők 12 százaléka tartja a baseballt, az amerikai futballt és más sportágakat az USA legjobb exportcikkeinek. Az amerikai sportokat különösen Franciaországban (18%) és Csehországban (17%) kedvelik. Az amerikai zene foglalja el a harmadik helyet a sorban 11 százalékkal, és átlag feletti az elismertsége Svájcban, Svédországban és Belgiumban. Az amerikai divat, az irodalom és az ételek állnak a negyedik helyen, mindegyikük 4 százalékos arányt képviselve. Hazánkban az amerikai sportot 8, a divatot 7, a zenét pedig 6 százalék kedveli.

Az idegenellenesség mértéke 2007 óta lényegében változatlan Magyarországon. Leginkább az iskolázatlanok, a legkevésbé pedig a felsőfokú végzettséggel rendelkezők idegenellenesek - olvasható ki a Tárki Omnibusz kutatás júniusi eredményeiből.

Júniusban a megkérdezettek 33 százaléka választotta azt az idegenellenesnek tekinthető állítást, mely szerint az országba menedékkérő ne tehesse be a lábát. A válaszadók 10 százaléka tekinthető idegenbarátnak, akik szerint minden menedékkérőt be kell fogadni. A többség (57 százalék) mérlegelné a menedék nyújtásának, illetve megtagadásának kérdését - írták a közvélemény-kutatás összegzésében.

A felmérésben résztvevők egyharmadának válaszai alapján az Egyesült Államok legkevesebbre értékelt kulturális exportcikke az élelmiszerkultúra. Ez az érték az USA ismertségével párhuzamosan emelkedik: akik már jártak az USA-ban, azok 44 százaléka megfogalmazott már negatív véleményt az amerikai étkezési kultúrával kapcsolatban. Nyugat-Európában a negatív véleményt képviselők aránya 45 százalék, míg Franciaországban 65 százalék. Ezzel szemben Kelet-Európában a válaszadók egyharmada, míg hazánkban egyötödük vélekedett negatívan.

Összességében elmondható, hogy a felmérés során megkérdezettek csupán kevesebb, mint egynegyede tartja az USA-ról kialakult kulturális képet pozitívnak. A vélemények az Egyesült Királyságban a legkedvezőbbek, ahol a válaszadók 38 százaléka értékelte az amerikai kulturális befolyást teljesen pozitívnak, és mintegy 31 százalék fejezte ki erről kritikusan a véleményét. Ezek alapján elmondható, hogy az Egyesült Királyság az egyetlen ország, ahol többen foglalnak állást az amerikai kulturális befolyás mellett, mint ellene.

Az összes ország megkérdezettjeinek körülbelül 39 százaléka gondolja úgy, hogy az amerikai kultúra negatív befolyással bír külföldön. Görögország, Oroszország és Magyarország lakosságának van a legkedvezőtlenebb véleménye az USA kulturális hatásáról. A görögök több mint fele, az oroszok valamivel kevesebb, mint fele és a magyarok 40 százaléka vallja azt, hogy az USA hatása kulturális tekintetben negatív. Oroszországgal kapcsolatban azonban elmondható, hogy a vélemények attól függően változnak, hogy a megkérdezettek jártak-e már az USA-ban. Az Egyesült Államokban korábban már járt válaszadók valamivel kevesebb, mint fele adott pozitív választ az amerikai kulturális hatással kapcsolatos kérdésre. Azok közül, akik sosem jártak az USA-ban a kedvező véleményt képviselők aránya csak 10 százalék volt.

A németek többnyire semlegesen viszonyulnak az amerikai kultúrához. A német válaszadók összesen 46 százaléka nem tekinti az amerikai kulturális befolyást sem pozitívnak, sem pedig negatívnak, míg további 16 százalék tekinti jónak az amerikai kulturális hatást. Az amerikaiak önmagukkal szemben is kritikusak. A felmérésben résztvevők közel felének van rossz véleménye az országáról külföldön kialakult kulturális képről.

Obama is megsínyli a válságot
Obama behódolt az oroszoknak?
Eredményes volt Obama moszkvai látogatása
Obama és Medvegyev: leszerelték egymást
Obama Moszkvába látogatott

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG