Háromból két válaszadó látja úgy az elmúlt öt évre visszatekintve, hogy az USA politikai befolyása a világra negatív hatással volt. Különösen magas a kritikus véleményt megformálók aránya Görögországban, ahol a megkérdezettek mintegy 88 százaléka véli úgy, hogy az USA politikájának negatív volt a hatása. Az USA-ban a válaszadók 69 százaléka osztja ezt a kritikus véleményt.
Arra a kérdésre, hogy melyek Amerika legjobb kulturális exportcikkei, a válaszadók 30 százalékos arányban a filmeket és a televíziós sorozatokat tették a lista élére. Az európaiak különösen kedvelik az amerikai filmprodukciókat, közülük is a görögök a leginkább (52%), őket a magyarok (51%) és a hollandok (50%) követik. A felmérésben résztvevőknek csupán mintegy egyötöde fejezte ki kritikáját ezzel kapcsolatban. Közülük az ötven felettiek a leginkább hajlamosak arra, hogy negatívan ítéljék meg a hollywoodi produkciókat.
A sport foglalja el a második helyet a népszerűségi listán. A felmérésben résztvevők 12 százaléka tartja a baseballt, az amerikai futballt és más sportágakat az USA legjobb exportcikkeinek. Az amerikai sportokat különösen Franciaországban (18%) és Csehországban (17%) kedvelik. Az amerikai zene foglalja el a harmadik helyet a sorban 11 százalékkal, és átlag feletti az elismertsége Svájcban, Svédországban és Belgiumban. Az amerikai divat, az irodalom és az ételek állnak a negyedik helyen, mindegyikük 4 százalékos arányt képviselve. Hazánkban az amerikai sportot 8, a divatot 7, a zenét pedig 6 százalék kedveli.
Az idegenellenesség mértéke 2007 óta lényegében változatlan Magyarországon. Leginkább az iskolázatlanok, a legkevésbé pedig a felsőfokú végzettséggel rendelkezők idegenellenesek - olvasható ki a Tárki Omnibusz kutatás júniusi eredményeiből. Júniusban a megkérdezettek 33 százaléka választotta azt az idegenellenesnek tekinthető állítást, mely szerint az országba menedékkérő ne tehesse be a lábát. A válaszadók 10 százaléka tekinthető idegenbarátnak, akik szerint minden menedékkérőt be kell fogadni. A többség (57 százalék) mérlegelné a menedék nyújtásának, illetve megtagadásának kérdését - írták a közvélemény-kutatás összegzésében. |
Összességében elmondható, hogy a felmérés során megkérdezettek csupán kevesebb, mint egynegyede tartja az USA-ról kialakult kulturális képet pozitívnak. A vélemények az Egyesült Királyságban a legkedvezőbbek, ahol a válaszadók 38 százaléka értékelte az amerikai kulturális befolyást teljesen pozitívnak, és mintegy 31 százalék fejezte ki erről kritikusan a véleményét. Ezek alapján elmondható, hogy az Egyesült Királyság az egyetlen ország, ahol többen foglalnak állást az amerikai kulturális befolyás mellett, mint ellene.
Az összes ország megkérdezettjeinek körülbelül 39 százaléka gondolja úgy, hogy az amerikai kultúra negatív befolyással bír külföldön. Görögország, Oroszország és Magyarország lakosságának van a legkedvezőtlenebb véleménye az USA kulturális hatásáról. A görögök több mint fele, az oroszok valamivel kevesebb, mint fele és a magyarok 40 százaléka vallja azt, hogy az USA hatása kulturális tekintetben negatív. Oroszországgal kapcsolatban azonban elmondható, hogy a vélemények attól függően változnak, hogy a megkérdezettek jártak-e már az USA-ban. Az Egyesült Államokban korábban már járt válaszadók valamivel kevesebb, mint fele adott pozitív választ az amerikai kulturális hatással kapcsolatos kérdésre. Azok közül, akik sosem jártak az USA-ban a kedvező véleményt képviselők aránya csak 10 százalék volt.
A németek többnyire semlegesen viszonyulnak az amerikai kultúrához. A német válaszadók összesen 46 százaléka nem tekinti az amerikai kulturális befolyást sem pozitívnak, sem pedig negatívnak, míg további 16 százalék tekinti jónak az amerikai kulturális hatást. Az amerikaiak önmagukkal szemben is kritikusak. A felmérésben résztvevők közel felének van rossz véleménye az országáról külföldön kialakult kulturális képről.
Obama is megsínyli a válságot
Obama behódolt az oroszoknak?
Eredményes volt Obama moszkvai látogatása
Obama és Medvegyev: leszerelték egymást
Obama Moszkvába látogatott
Privátbankár