2009 második negyedévének vége felé sorra jelentek meg a biztató adatok a fő gazdasági térségekben, amiből a piaci szereplők jelentős része arra következtet, hogy a gazdasági válság nehezén már túl vagyunk. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzőinek véleménye szerint azonban ezek a várakozások eltúlzottak. Kétségtelen, hogy a mélyrepülés üteme az egyes országok gazdasági teljesítményében sokat lassult az elmúlt hónapokban, azonban nem szabad abba a hibába esni, hogy kizárólag a GDP növekedési, vagy utóbbi időben inkább csökkenési adatokat vesszük figyelembe - írják.
A reálgazdaságban lejátszódó folyamatok közül ugyanis számos mutató a válság során még a mostaninál is kedvezőtlenebbül alakulhat a következő időszakban. Ezek közé sorolandó a munkanélküliség, amely csúcspontját 2010 közepe felé érheti el. Ezen indikátor jelentősége, hogy az állástalanok számának növekedésével együtt a belső, fogyasztói kereslet is megcsappan, amely pedig több fogyasztásra építő társadalom esetében akadályozza a gyors kilábalást. Az elemzők 2009. harmadik negyedévében valamennyi kiemelt gazdasági régióban emelkedő munkanélküliségi rátával számolnak. Az Egyesült Államok, valamint az eurózóna esetében a regisztrált állástalanok aránya 10 százalék felé közelíthet a 3. negyedévben. Az Equilor elemzői mindezek miatt tartósan alacsony kiskereskedelmi eladásokra, alacsony inflációra, az USA esetében akár tartósabb deflációra számítanak.
Magyar tőke- és pénzpiac
Alapkamat
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa az elemzők várakozásai szerint a következő három hónapban szinten tarthatja az irányadó jegybanki alapkamatot. Ezt arra alapozzák, hogy túlsúlyban vannak a forint gyengülésére ható negatív tényezők. A részvénypiacokon a harmadik negyedévben várhatóan komolyabb korrekció zajlik majd le, melynek nyomán a befektetők a biztosabb befektetési formák felé mozdulhatnak el. Ez kényszerűen a fejlődő piaci, köztük a magyar piaci eszközök eladásával, így a forint, a magyar államkötvény-, illetve részvényportfolió eladásával jár.
További veszélyforrás az instabil belpolitikai helyzet, amit a 2010. évi magyar költségvetés elfogadása körüli bizonytalanságok is erősítenek, ráadásul az országgyűlési választások közeledtével a kormánypártok a népszerűség érdekében általában hajlamosak engedni a gyeplőn. A központi költségvetés finanszírozásához elengedhetetlen a kiadások további csökkentése, egy racionális költségvetés kialakítása. Kérdéses tehát, hogy ilyen légkörben is megmarad-e a kormány támogatottsága, vagy előrehozott választásokkal kell számolni, amely önmagában a forint gyengülését okozhatja, ami pedig ellehetetleníti a további kamatcsökkentést.
Az alapkamat csökkentése ellen szól továbbá az emelkedő inflációs pálya, melyet a kormány adóváltoztatási tervei generálnak. A növekvő fogyasztói árindex veszélyezteti a jegybank középtávú inflációs célkitőzésének elérését, ami szintén nem segíti a kamatcsökkentési várakozásokat.
EUR/HUF keresztárfolyam
A magyar fizetőeszköz kisebb meglepetésre a régiós devizákat túlszárnyalva tudott erősödni a második negyedév végén. Ugyanakkor a fejlődő piacok megítélése körül újra sűrűsödnek a sötét felhők (élen a lett helyzettel). Bár a magyar fizetőeszköz erősödésének lendülete még átnyúlhat a harmadik negyedév elejére, azonban az egész 3. negyedév átlagát figyelembe véve az Equilor szerint inkább a jelenleginél magasabb euró árfolyamra számíthatunk. Bármely fejlődő piaci ország körüli bizonytalanság pedig újra veszélyeztetheti a forintot is. Az általános piaci hangulatromlással egyetemben tehát a forint esetében az Equilor elemzői a 275-300 közötti sávot látják reálisnak a 3. negyedévben.
Magyar részvénypiac
A 2009-es második negyedév egyértelműen a medvepiaci rali jegyében zajlott. Az Equlior elemzői szerint a részvénypiacok (különösen a fejlődő piacok) a túlvettség jeleit mutatják, miközben a világgazdasági fundamentumok nem változtak. Amint a piaci szereplők ismét pesszimistává válnak a harmadik negyedévben,
akkor a befektetők elsősorban a kockázatosabb, főként feltörekvő piaci befektetéseiket kezdik majd el felszámolni, ahogy tették azt 2008 őszén is.
A forint jelenlegi stabilitása pozitívan hat az OTP megítélésére, azonban ennek a kedvező állapotnak a fennmaradását az Equilor elemzői rövid távon nem látják biztosítottnak. Egyrészt a magyar fizetőeszköz ereje sem biztos, hogy megmarad a harmadik negyedévben, másrészt a pénzügyi szektor is nagyon sokat emelkedett márciusi mélypontjához képest: az OTP például több mint háromszorosára. Az elemzők várakozásai szerint a bank részvényei a 3. negyedévben lefelé veszik az irányt.
A Mol részvényeire a várakozások szerint szintén eladói nyomás fog nehezedni a 3. negyedévben, amennyiben a várt részvény és nyersanyagpiaci korrekció bekövetkezik. A hangulat romlásával a Molnak ismét hátrányává válhat a magas adósságállomány.
A második negyedév végén több nagy brókerház is leminősítette a Magyar Telekom részvényeit. A részvényre az Equilor szerint több veszély is leselkedik az előttünk álló három hónap során: az egyik, ha a gazdálkodási környezet romlása miatt a biztosnak tartott osztalékkal kapcsolatos várakozások csökkennének, a másik kockázat pedig a magyar államkötvények hozamának a várható ismételt emelkedése. Mindkét tényező az osztalékrészvényként kezelt papír leértékelődéséhez vezethet.
A kormány 2009. június 10-i döntése értelmében a Richter Gedeon 25% + 1 szavazati jogot megtestesítő pakettje továbbra is állami kontroll alatt maradhat, ami a felvásárlási sztori lehetőségét ismét elcsitítja a vállalat piacán. Az árfolyam az általános részvényellenes hangulat miatt lefele veheti útját, melyet enyhíthet a magyar fizetőeszköz esetleges gyengülése.
Az említett bluechipeket az Equilor egyaránt alulsúlyozásra ajánlja.
Fontosabb események, makroadatok a III. negyedévben
Események
A magyar tőke- és pénzpiac szempontjából a legfontosabb események mindig a MNB Monetáris Tanácsának kamatdöntései, amelyek a kötvénypiac mellett a részvénypiacra is közvetett hatást gyakorolnak.
Az MNB döntései mellett kiemelendő még, hogy a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett társaságok második negyedéves gyorsjelentéseinek publikációja 2009 augusztusában indul útjára.
Makroadatok
A mindenkori magyar makronaptárban összesen két adattípus szokott némi hatást gyakorolni a befektetők döntésére. Ezek a fogyasztói árindex és a GDP alakulása. A fogyasztói árak tekintetében a kormányzat és a jegybank is emelkedő inflációs pályával számol főként a 2009. július 1-től életbe lépő 5 százalékos ÁFA emelés hatására. A bruttó hazai össztermék esetében először augusztus 14-én ismerhetjük meg az előzetes adatot. Au Equilor várakozásai szerint a 2. negyedévben is a megelőző negyedéves adat (-6,7%) körül alakulhat a tényleges GDP csökkenés év/év alapú mértéke - olvasható az elemzésben.
Nem mozdult a magyar gazdaság
Még 10 százalékon innen a munkanélküliség
Az Ecostat is rontott a kilátásokon
A zuhanáson túl jönnek a fájdalmak
Félelmetesebb a munkanélküliség, mint a bűnözők
Mintha egy szikrányit javult volna a helyzetünk
Privátbankár