A tranzakciót szerda éjjel, néhány óra alatt hozták tető alá. A részvénycserés felvásárlási ügylet előzményeként az HBOS az elmúlt néhány kereskedési nap alatt elvesztette piaci tőkeértékének több mint a felét a kiskereskedelmi kihelyezéseinek bankközi piaci refinanszírozásával kapcsolatos befektetői félelmek miatt. A két banknak ezer milliárd fontot meghaladó együttes mérlegfőösszege van, és a brit lakossági jelzálog- és betéti piac 30 százalékát ellenőrzi.
Citybeli kommentátorok szerint normális időszakokban esély sem lenne arra, hogy a versenyhatóságok két ekkora bank összeolvadását jóváhagyják. A globális pénzügyi szektort eluraló pánikhangulat miatt azonban ezúttal maga a brit kormány szorgalmazta a tranzakciót, megakadályozandó egy esetleges újabb lakossági bankroham kitörését. Ilyesmire tavaly már volt példa, amikor a megrendült helyzetű Northern Rock jelzálogkölcsönzőt rohanták meg a lakossági ügyfelek, a brit bankszektorban másfél évszázada példátlan pénzkivételi pánik közepette. A kormánynak végül állami kezelésbe kellett vennie a Northern Rockot.
A brit bankrendszer stabilitásával kapcsolatos mostani kormányzati aggodalmakat jelzi, hogy a BBC értesülése szerint Gordon Brown miniszterelnök személyesen szorgalmazta a Lloyds TSB és az HBOS összeolvadását. Brown egy fogadáson állítólag nyíltan kijelentette a Lloyds TSB elnökének, Sir Victor Blanknek, hogy "hasznos volna", ha a Lloyds megvenné az HBOS-t, véget vetve a jelzálogkölcsönző intézet körüli piaci bizonytalanságnak.
Európa túléli, Amerika nem biztos |
Az HBOS pozíciója azért rendült meg minden más brit bankénál nagyobb mértékben, mert a piacon kételyek merültek fel a cég hitelezési tevékenységének finanszírozása kapcsán. |
A Lloyds TSB-HBOS tranzakció az első nagy konszolidációs ügylet az európai bankpiacon azóta, hogy a hét elején csődbe ment a negyedik legnagyobb amerikai befektetési bank, a Lehman Brothers. Amerikában már gyakorlatilag a Lehman bukásának pillanatában lezajlott egy hatalmas egyesülési tranzakció: a Merrill Lynchet, a Wall Street szintén nagy múltú befektetési bankját néhány órányi tárgyalás után, 50 milliárd dollárért felvásárolta a Bank of America.
Az amerikai befektetési banki piacon így mára két, tisztán brókerprofilú nagybank maradt talpon, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley. Ezek részvényei is azonban súlyos veszteségekben járnak, annak a terjedő befektetői vélekedésnek a hatására, hogy a csak befektetési szolgáltatásokra épülő banki modellnek nincs jövője.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb gazdaságelemző háza - által októberre összeállított, Londonban már hozzáférhetővé tett legújabb világgazdasági előrejelzés szerint a Lehman Brothers csődje megmutatta, hogy a globális pénzügyi szektort szorító válságnak "messze nincs vége", és "jelentős az esélye" további nagy pénzintézetek összeomlásának. A Standard & Poor´s, a világ legnagyobb hitelminősítője a Lehman-bukás hatásairól ugyancsak Londonban kiadott friss elemzésében mindazonáltal azt írta: a Lehman Brothershez hasonló, csak önálló brókertevékenységre épülő banki modell Európában nem elterjedt, sőt a tőkepiacokon tevékenykedő összes nagy európai pénzintézet "általános" jellegű bankcsoport.
Brutálisan rossz számok Amerikából
Fúzióval mentené magát a két nagybank
A tőzsdének nem, az óriásbiztosítónak segít a Fed
Dupla csapás: az infláció is sújtja a briteket
Elfogyott a levegő Nagy-Britanniában
Bye-bye euró - nem kell a közös pénz a briteknek
MTI