A nagybefektetők várhatóan fenntartják térségbeli működésüket, esetleg valamelyest kiigazítják portfoliójukat. A kisebb hálózatokat üzemeltető befektetők azonban megfontolás tárgyává tehetik tevékenységüket, tekintettel a gazdasági kihívásokra és a növekedési dinamika várható korlátaira - áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő szerint a térségben működő nagy nemzetközi pénzintézetek, mint például a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), valamint az EU, a nyugat-európai kormányok és jegybankok jelentős forrásokkal és nyilvános kötelezettségvállalásokkal segítették a közép-kelet-európai országcsoportot. Ennek révén a "térséggel kapcsolatos kockázatérzet" fokozatosan enyhült a 2008 végi, 2009 eleji csúcsról. A Fitch Ratings azonban az elemzésben visszautal arra a múlt havi helyzetértékelésére, amely szerint jelentős strukturális gondok támasztanak kihívást a térségi bankrendszerekkel szemben, és e problémák még jelen lesznek egy ideig.
A hitelminősítő 19 oldalas decemberi elemzése a közép-kelet-európai bankrendszerek egészségét fenyegető tényezők között egyebek mellett kiemelte a nem teljesítővé váló kihelyezett kölcsönállomány jelentős növekedését.
A Fitch múlt havi kimutatása szerint a nem teljesítő kinnlevőségek rátája a teljes rendszerszintű kihelyezési portfolióhoz mérve Lettországban például megközelíti a 15 százalékot, de Litvániában és Romániában is jóval 10 százalék felett van, jóllehet a két balti országban 2008-ban 5 százalék alatt volt ez az arány, és Romániában is messze járt a 10 százaléktól.
Magyarországon ugyanakkor a nem teljesítő kinnlevőségek aránya némi növekedéssel most is még valamivel 5 százalék alatt van a Fitch Ratings decemberi elemzésében ismertetett adatok szerint.
Beülhet az állam a bankba - készül a törvény
A recesszió általános makrokörnyezeti hatásairól az elemzésben az állt, hogy a globális pénzügyi válság a feltörekvő európai térséget érintette messze a legsúlyosabb mértékben az egész világon. A Fitch Ratings 4,6 százalékról 6,1 százalékra rontotta a kelet-európai gazdasági visszaesés mértékére adott, 2009 egészére szóló előrejelzését, tekintettel a vártnál is meredekebb tavalyi első félévi zuhanásra.
A térségi bankrendszerekről Londonban kiadott újabb Fitch-elemzés szerint az intézményi befektetők és más piaci szereplők felvetik azt a kérdést, hogy a Bayerische Landesbank és egyéb részvényesek megállapodása az osztrák kormánnyal a Hypo Group Alpe Adria államosításáról nem vezethet-e változáshoz más, Közép-Kelet-Európában szintén aktív bankok támogatásnyújtási gyakorlatában. A HGAA körüli események nyomán ugyanis "ismét fókuszba került" a térségben működő bankcsoportok hajlandósága és képessége helyi banki érdekeltségeik támogatására - áll a Fitch Ratings elemzésében.
A ház szerint a HGAA esetéből világosan kiderül, hogy nem minden esetben feltételezhető az anyavállalatoktól érkező közvetlen támogatás, különösen, ha pénzügyileg nem erős cégekről van szó.
A Fitch Ratings szerint mindazonáltal csekély annak a valószínűsége, hogy az anyabankok hagynák tönkremenni közép-kelet-európai érdekeltségeiket, mindaddig, amíg nagy stratégiai jelentőséget tulajdonítanak tevékenységüknek e térségben, különösen az EU-tagállamokban. A támogatás megvonásának kockázata azonban növekedhet, ha a térség - és ennek következtében valamely helyi érdekeltség - stratégiailag kevésbé fontossá válna, főleg akkor, ha egy adott anyavállalat gyenge pénzügyi helyzetben van, és maga is segítségre szorul saját kormánya részéről - áll a Fitch szerdai elemzésében.
Osztrák bankbotrány: a pártok zsebébe is benéznek |
A hitelminősítő akkori londoni közleménye szerint a cég listáján az addigi 1-esről - vagyis a lehető legjobb szintről - 2-esre módosult a magyar leánybank támogatási besorolása, és ez is további leminősítés lehetőségére utaló negatív figyelőlistán van.
A Fitch az MKB-val kapcsolatos döntések előzményeként felülvizsgálta, hogy szükség esetén milyen potenciális támogatási forrást jelenthet az MKB-ban 89 százalékos részesedéssel bíró Bayerische Landesbank, amelynek "A plusz" besorolása szintén negatív figyelőlistán van.
A Fitch - amely teljes körű kockázati besorolást nem tart érvényben a magyar bankra - az MKB karácsony előtti leminősítéséhez fűzött indoklásában közölte: véleménye szerint az MKB és általában a közép-kelet-európai térség a korábbiaknál kevésbé központi helyen van a Bayerische Landesbank tevékenységén belül, miután a német bank egyezségre jutott az osztrák állammal és a többi részvényessel a Hypo Group Alpe Adria államosításáról. A Bayerische Landesbanknak korábban 67 százalékos része volt a Hypo Group Alpe Adriában.
690 ezren késnek a hiteltörlesztéssel
Több a spórolt pénzünk, főleg devizában
Adómentes befektetés: győzze kivárni!
London: figyelemre méltó a magyar kiigazítás
MTI