Nem üti agyon az exportot a forint
Belyó Pál, az Ecostat igazgatója elmondta, hogy szerinte még egy 220 forint körüli euróárfolyam sem jelentene különösebb problémát a magyar export növekedésének szempontjából. Ráadásul inflációval korrigált szinten ez még el sem érné a forint korábbi évekbeni esetenként 240 forint/euró alatti szintjét.
Hangsúlyozta, hogy az erős forintnak előnyös oldala is van a magyar gazdálkodók számára, ami az infláció mérséklődésében és az import olcsóbbá válásában, valamint a kamatszint ezzel összefüggésben várható csökkenésében jelenik meg. Utalt arra, hogy a forint erősödése a korábbi időszakokban - az általános kutatói várakozásokkal ellentétben - nem jelent meg az export csökkenésében, sőt erős forint mellett is folytatódott az export dinamikus fejlődése.
Ezzel összefüggésben úgy gondolta, nincs szükség arra, hogy az erősödő forint hatására változtassanak idei prognózisukon, amely szerint az export 11,2 százalékkal, az import pedig 10 százalékkal bővül, vagyis folytatódik az az egészséges folyamat, amelynek alapja, hogy a termelő beruházások tartós exporttöbblete biztosítja a gazdasági növekedés alapját.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Az elemző úgy vélte, hogy a turizmus versenyképességét nem elsősorban az erős forint veszélyezteti, hanem a környező országokhoz képest magas, 20 százalékos áfakulcs, illetve a bérterhek.
A forint csütörtökön azt követően erősödött tovább, hogy szerdán későn este a a szlovák központi bank felemelte a korona árfolyamsávját az ERM-II árfolyamrendszerben. Suppan Gergely elmondta: ezt követően jelentősen emelkedett a korona árfolyama az euróhoz képest, ami jelentősen "húzta a régiós devizák árfolyamát is".
Megindult az attak: 240 környékén lövik a forintot
Újabb szlovák siker: felértékelték a koronát
Legfrissebb devizaárfolyamok
MTI