.jpg)
Az Alkotmánybíróság keddi ülésén elutasította a kórházi napidíj, a vizitdíj és a tandíj ügyében népszavazást elrendelő országgyűlési határozatok elleni kifogásokat.
A Fidesz és a KDNP által benyújtott népszavazási kezdeményezések nyomán az országgyűlés december 17-ei határozataiban rendelte el a népszavazást.
Kumin Ferenc, a KEH főosztályvezetője kedden azt nyilatkozta: "az államfő bármiféle indokolatlan késedelem nélkül meghozza döntését". Sólyom László megfontolt, minden releváns szempontot alaposan mérlegelő döntést fog hozni, és indokolatlanul nem fog késlekedni - tette hozzá.
A Fidesz örömmel nyugtázza, hogy a köztársasági elnök döntött a népszavazás időpontjáról - mondta Tarlós István, a párt népszavazási kampányának irányítója. Tarlós István - utalva arra, hogy kedden egy kérdésre válaszolva azt valószínűsítette, hogy talán április 6-a körül lehet a népszavazás - azt mondta: a köztársasági elnök ismét jelét adta teljes szuverenitásának, mert egy egészen más időpontra tűzte ki a referendumot. "Ennek én külön örülök" - tette hozzá.
A politikus arról is beszélt, hogy a népszavazás megállíthatja a szociális válság folyamatait, és azt a torz politikai gondolkodást is, hogy bármit meg lehet tenni következmények nélkül. A népszavazás politikai irányítója kijelentette: mindenkit arra biztatnak, hogy aki a jövőért felelősséget érez, az menjen el, és szavazzon három igennel.
A Fidesz szerint a népszavazás egy új politikai kultúra megteremtésének lehetőségét hordozza, a referendum egy tisztább, igazabb politikai korszak első napja lehet - mondta előzőleg Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Szerinte a Fidesz és a KDNP kezdeményezte népszavazás a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról jóval túlmutat majd a három konkrét kérdésen.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) üdvözli a köztársasági elnök által a népszavazás megtartására megjelölt március 9-ei időpontot - mondta a párt szóvivője. Halász Zsuzsa szerint már régen meg kellett volna tartani a népszavazást. Úgy vélte, már régen túl lehetne az ország ezen az eseményen, ha egyes szervezetek és magánszemélyek politikai megrendelésre nem vetettek volna be minden eszközt a népszavazás megakadályozására.
Juhász Ferenc szerint az MSZP-nek nem okozott meglepetést a dátum, tájékoztató kampányuk előkészítésénél számoltak március 9-ével, mint a népszavazás lehetséges időpontjával. A szocialisták népszavazási kampányának politikai koordinátora hangsúlyozta: tiszteletben tartják Sólyom László bejelentését.
Nyakó István pártszóvivő ehhez annyit tett hozzá, hogy a köztársasági elnöknek joga és kötelessége egy dátumot meghatározni, a törvényes keretek között. "Nekünk bármelyik időpont alkalmas és megfelelő arra, hogy kifejtsük álláspontunkat" - közölte a szóvivő.
Racionális érvek szólnak amellett, hogy a köztársasági elnök március 9-ére írta ki a népszavazást, de be kell látni, hogy egy ilyen korai időpont a Fidesznek kedvez - reagált Horn Gábor, az SZDSZ kampányfőnöke. A Fidesz ugyanis másfél évig kampányolhatott, és eközben több százmillió forintot költhetett el a választók meggyőzésére, míg az SZDSZ számára csak szűk másfél hónap marad, hogy a "nem" voksok mellett érveljen - mondta a liberális politikus. Horn Gábor ennek ellenére úgy véli, hogy ez az idő is elegendő lesz számukra.
Az MDF tiszteletben tartja az államfő döntését és örül annak, hogy rövid lesz a kampány - mondta Csapody Miklós, a Magyar Demokrata Fórum képviselője. Az MDF úgy látja, hogy ezekben a kérdésekben az országgyűlésnek kellett volna, vagy kellene döntenie. Az MDF károsnak tartja a népszavazás intézményének ilyen módon való lejáratását - tette hozzá Csapody Miklós. Kitért arra, hogy az MDF nem vesz részt a kampányban, és "egy fillért sem fog költeni az országgyűlés által erre a célra megszavazott több mint négymilliárd forintból".
Az ellenzéki párt képviselője azt is kifejtette, hogy az MDF nem kívánja befolyásolni a választók döntését, rájuk bízza, elmennek-e szavazni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy indirekt módon távolmaradásra ösztönözné az állampolgárokat.
4,5 milliárd a lebonyolításra
A kormány már elkülönítette a költségvetésből a népszavazás lebonyolításához szükséges 4,5 milliárd forintot - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő. A kabinet tiszteletben tartja a köztársasági elnök döntését, amellyel kapcsolatban egyetlen dolga van: biztosítani a lebonyolításhoz szükséges 4,5 milliárd forintot - tette hozzá a szóvivő.
Daróczi Dávid hangsúlyozta: a népszavazásnak nincsen tétje, hiszen nem érinti a reformok lényegét és nem járhat azzal az eredménnyel, amit az ellenzék remél tőle, hiszen parlamenti választások csak 2010-ben lesznek.
A szóvivő kitért arra, hogy az Alkotmánybíróság döntése, miszerint a népszavazási kérdések nem érintik a költségvetést, kijelöli az utat a kormány számára. Vagyis a kabinet nem pótolhatja a háziorvosok emiatt kieső bevételét, illetve a felsőoktatási intézmények ösztöndíjra és fejlesztésre szánt bevételeit - hangsúlyozta Daróczi Dávid.
Jól állnak az előkészületek
Az Országos Választási Iroda (OVI) jól áll a népszavazási előkészületekkel - közölte a hivatal vezetője sajtótájékoztatóján. Rytkó Emília elmondta, a kormány 4,47 milliárd forintot biztosított a népszavazás lebonyolítására, és az e feladattal megbízott önkormányzati és területfejlesztési miniszter is aláírta már valamennyi, a végrehajtáshoz kapcsolódó rendeletet.
A választók akkor értesülhetnek a népszavazáshoz kapcsolódó határnapokról, amikor az államfő határozata megjelenik a Magyar Közlönyben - fűzte hozzá az irodavezető.
Utalt arra, hogy az OVI a felkészülést még december 12-én kezdte meg, azóta Magyarország valamennyi településén kialakították a szavazóköröket, és mindenhol kijelölték azt a szavazókört is, ahol igazolással lehet majd szavazni. Közölte, a választópolgároknak február 22-éig meg kell kapniuk azt az értesítést, amelyből megtudhatják, melyik szavazókörben adhatják le voksukat, és ebből tudhatják meg azt is, hogy szerepelnek a névjegyzékben.
A fontos változások között említette, hogy aki a névjegyzékből kimaradt és a törvényes időn belül nem emel ez ellen kifogást, az a szavazás napján már nem kérheti a névjegyzékbe vételét. Ugyancsak február 22-éig kell a választópolgároknak kérniük, ha nem Magyarországon, hanem külföldön tartózkodnak, hogy az adott külképviseleten leadhassák a szavazatukat. E "jogvesztő" időpont után már nem lehet ilyen kérelmet benyújtani - figyelmeztetett.
Rytkó Emília kitért arra is: a népszavazás akkor eredményes, ha a választópolgárok negyede egy adott kérdésre azonos választ ad. Ez azt jelenti, hogy a mintegy 8 millió választó közül két millióan "igennel" vagy kétmillióan "nemmel" kell hogy voksoljanak kérdésenként. Jelezte: az eredményességet nem befolyásolja, hányan mennek el szavazni, a lényeg, hogy mintegy kétmillió azonos érvényes válasz szülessen.
Közölte, a népszavazás előzetes, "99 százalékos" adatai március 9-én este, várhatóan fél tíz előtt megismerhetőek lesznek. A választási központ pedig, ahogy a korábbi választások és népszavazások során is, a Duna Palotában lesz.
Népszavazás: az államfő nem fogja húzni az időt
Az Ab elutasította a népszavazással kapcsolatos kifogásokat
Április 6-a környékén lesz a népszavazás?
MTI