.jpg)
A gazdasági helyzet romlását mutatja a felmérés szerint, hogy még mindig nagyon sok felszámolás és végelszámolás indul évente, sokkal több mint bármely európai országban. Idén a cégek 3,9 százaléka szűnhet meg - derül ki a felmérésből.
Jelentős problémának tartják, hogy a magyar vállalatok többsége még mindig nem építette be a tudatos kockázatkezelést a működési folyamatai közé.
Az elemzés szerint 2007 első kilenc hónapjában mintegy 25 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos hazai cégeljárások száma. Továbbra is nagymértékben, 60 százalék felett bővült a végelszámolások, és 4 százalékkal a felszámolási eljárások száma. Nem változik viszont a helyzet az "igazi csődeljárások" mennyiségét tekintve, amelyek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására, azaz azok megmentésére irányulnak. Ilyen eljárások továbbra is rendkívül alacsony számban indulnak - állapítják meg, az év első kilenc hónapjában összesen 17 ilyen eljárás indult Magyarországon.
A végelszámolások számának növekedése azt is jelenthetné, hogy a cégvezetők szembenéznek cégeik működésének problémáival, és befejezik tevékenységüket, ezzel szemben a Coface úgy látja, hogy a pénzhiánnyal küzdő cégek nagy része a végelszámolást azért választja, mert egyszerűbbnek tartja a felszámolásnál. Máskor a végelszámolás indításának célja kifejezetten az időhúzás, hogy mire feleszmélnek a hitelezők és követelhetnék a felszámolást, a céget már kiürítették - fűzik hozzá.
A bejegyzett cégek száma, a már megszokott módon, annak ellenére is növekedett, hogy eddig soha nem látott mértékben szűnnek meg a cégek Magyarországon - állapítják meg a felmérésben.
Sorra tűnnek el az építőipari cégek
Végelszámolni, azt tudunk!
Csőd? Összeomlás? Mindössze egy volt...
MTI